Karayolu Trafik Haftası kutlanıyor

admin

Karayolu Trafik Haftası kutlanıyor (8)

 

 

 

 

 

 

 

 

Her yıl 9-15 Mayıs tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanan Trafik Haftası Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen törenle başladı.

Buradaki törene Vali  Yardımcısı Mustafa Serdar Bakır, Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır, Jandarma Alay Komutanı Jan. Alb. Kamuran Ersan, Edirne Emniyet Müdürü  Armağan Adnan Erdoğan, Sağlık Müdürü Muhsin Kişioğlu, Müdür yardımcıları Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Emin İnağ, ETUS Başkanı Hakan Giyik, Edirne şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Erbey Kılıç yönetim kurulu  üyeleri, ile çeşitli okullardan öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Karayolu Trafik Haftası kutlanıyor (4)

 

 

 

 

 

 

 

Saygı Duruşu, ardından İstiklal Marşı ile başlayan toplantıda daha sonra söz alan Edirne Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme  Şube Müdürü Fahrettin Soydan, Trafik Haftası’nın kutlanmasında destek olan kuruluşlara teşekkür ederek başladığı konuşmasında daha sonra şunları kaydetti, “İnsanların toplu olarak yaşamaları sonucunda  ortaya çıkan toplumsal sorunların en önemlilerinden biri trafik sorunudur. Bu sorunun toplumun geniş kesimini ilgilendiren bir sorun olması nedeniyle toplumun her kurumunun bu sorununu çözümüne ayrı ayrı katkıları gerekmektedir Tescilli araç sayısının 145 bine ulaşan Edirne’de 2015 yılında toplam 175 trafik kazası meydana geldi. Bu kazalar sonucunda 16 vatandaşımız yaşamını yitirdi.
Karayolu Trafik Haftası kutlanıyor (7)

 

 

 

 

 

 

 

 

Vatandaşlarımız önce kendi can güvenliklerini düşünerek, trafik kurallarına uymaları, trafik güvenliğine katkı sağlamaları gerekir. Trafik kurallarına uyulmasının vurgulanması amacıyla bir dizi kurallar uygulanmaktadır. Bu kapsamda hazırlanan karayolları trafiği  stratejisi eylem planı ile trafik kazası sonucu meydana gelen ölümlerin %50 oranında  azalmaktadır.

Karayolu Trafik Haftası kutlanıyor (6)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yapılan çalışmalar sonucunda ülkemizde  meydana gelen ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarının %34’ünün  hız ihlalinden kaynaklandığı anlaşılmaktadır. Dünyada meydana gelen trafik kazalarının bir kısmı orta ve düşük gelir gurubuna sahip sürücülerden meydana gelmektedir. Ölenler 15-44 yaş arası kişilerden oluşmaktadır. Dünya sağlık örgütü raporlarına göre trafik kazalarında ölüme neden olan   faktörler arasında 9. sıradayken önlem alınmadığı takdirde yıl sonuna kadar 5. sıraya yükselebileceği tahmin edilmektedir” diyen  Soydan  daha sonra kazaların önlenmesi konusunda  yapılması gerekenler hakkında açıklama yaptı.

Karayolu Trafik Haftası kutlanıyor (9)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ADEM DÜZKES’TEN TRAFİK UYARISI    

Daha sonra  trafik kazası sonucu engelli olarak yaşamak zorunda kalan Adem Düzkes başından geçen trafik kazası  hakkında  açıklama yaptı. Düzkes konuşmasında kendi yaşamından bilgi vererek  konuşmasını şöyle sürdürdü; Ramazan ayında imamlık yaparken 1 haziran günü ikindi namazına giderken direksiyonda ani bir bayılma sonucunda emniyet kemeri olmadığı için Lalapaşa ilçesinin Kavaklı köyü çıkışında araçtan tarlaya savruldum  yanımdı bir arkadaşım da bulunuyordu.

Karayolu Trafik Haftası kutlanıyor (2)

 

 

 

 

 

 

 

Kaza anında düştüğüm yerde uzun süre kaldıktan sonra  köylüler tarafından fark edilerek tedavi amacıyla hastaneye kaldırıldım. Beni hastane hastane dolaştırdılar. Tedavide gecikme oldu. En sonunda Ankara Rehabilitasyon Merkezi’ne kaldırıldım. Hastanede trafik kazasından tedavi olan çok olduğu için kısa tedavi sonucunda evde tedavi olmak üzere geri gönderildim.  Evde yapılan tedavi yeterli olmadı. Engelli olmama rağmen kendimde eksiklik hissetmedim. Hayata iman gücü ile bağlandım. Sizlerle beraber engelli engelsiz demeden yaşamımız devam ediyor. Benim ricam tüm sürücülerimiz trafik kurallarına kesinlikle uymaları, Bu kurallar mal ve can güvenliği açısından çok önemlidir” dedi.

Karayolu Trafik Haftası kutlanıyor (5)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BAŞARI KAZANANLARA ÖDÜL    

Daha sonra Edirne Vali Yardımcısı Mustafa Serdar Bakır, Erol  Adem Düzkes’e hediye sundu. Trafik kazaları ile ilgili sinevizyon gösterisinden sonra Trafik Haftası nedeniyle düzenlenen şiir, öykü, resim, yarışmalarında dereceye girenlere ödüllerin verilmesi  Yılın trafik görevlilerine ödüllerinin verilmesi  Başarılı trafik personeline teşekkür belgelerinin verilmesi töreni yapıldı.  Üç dalda birinci olanlara ödüllerini Vali Yardımcısı Mustafa Serdar Bakır verdi.

Karayolu Trafik Haftası kutlanıyor (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Öykü, Resim, Şiir dalında ikinci olan öğrencilere ödüllerini İl  Jandarma Komutanı Jandarma Albay Kamuran Ersan sundu. Yarışmada üçüncü gelen öğrencileri hediyelerini  Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır verdi.

Yılın Trafik görevlilerine ödüllerini Emniyet Müdür Yardımcısı  İrfan Çubukçu takdim etti. Başarılı çalışmaları nedeniyle ödüle hak kazananlara Jandarma astsubaylarına ve polis memurlarına  ödüllerini İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Kamuran Ersan verdi. Başarılı trafik memurlarına ödüllerini Edirne Emniyet Müdür Yardımcısı İrfan Çubukçu sunmasıyla buradaki tören son buldu.  Trafik haftası süresince çeşitli etkinlikler yapılacak.

 

Karayolu Trafik Haftası kutlanıyor (1)

 111 total views,  2 views today

Next Post

GÜRKAN, “engel sadece yüreklerde”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, herkesin potansiyel bir engelli adayı olduğuna dikkat çekerek “Bizler biliyoruz ki; engel sadece yüreklerdedir, geriye kalan tüm engelleri hep birlikte aşarız” dedi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı.               Mesajında “Unutmayalım ki, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp