Kartlar yeniden karılacak

admin

fikri_yalin_kose

 

 

 

 

 

 

15 Temmuz tarihinde meydana gelen askeri darbe girişimi sonrası ülkemizde tüm siyasi partilerimiz bugüne kadar izledikleri politikalarını yeniden gözden geçirmek zorunda kalacaktır.

Dünün doğruları ile bugün de siyaset yapılamayacağını idrak etmelidirler.

İzledikleri politikalarında her ne kadar haklılık payı olsa da bugün o taleplerin de yeniden gözden geçirilmesi gerektiği ortadadır.

Ülkemizde meydana gelen askeri darbe girişimi ile siyasi partilerimizin tüm kadroları bugüne dek izlenen politikayı bir kez daha sorgulama doğru ve yanlışları irdeleme nedeni olarak da değerlendirilmeli.

Bir halk sözü vardır” Bir musibet bin nasihatten iyidir” denir.

Bu felaket de özellikle siyasilerimizin kendilerine çeki düzen verme ülke gerçeklerini dikkate alarak aralarında sürtüşme, kavga yerine bugün olduğu gibi önemli mille meselelerde bir araya gelip ortak nokta buluşmalarına,  halkı kamplara bölme yerine birlik ve beraberlik içinde yaşamalarını sağlayacak ortamın yaratılmasının miladı olmasını dileriz.

Kuşkusuz her partinin farklı siyasi çalışmaları görüşleri olacaktır.

Siyasiler bu çalışmalarını halkın birbirine hasım edecek düzeye gelecek şekilde devam etmesinin toplumda yaratacağı kaos dikkatten uzak tutulmamalıdır.

Halk arasında birlik ve beraberliğin ne kadar önem taşıdığını sivil vatandaşların darbe karşıtı duruşları ile bir kez daha herkesin anlayacağı şekilde kanıtlanmıştır.

Halkın bu duruş u çok iyi tahlil edilmelidir.

Hiçbir siyasi parti halkın birbiri ile sürtüşmesini kamplara ayrılmasının zeminini oluşturacak politika izlememesi gerekti son olayda görüldüğü gibi herkesin anlayacağı tarzda ortaya çıkmıştır.

Bakıyoruz ülkemizde birlik ve beraberlikten yana olan insanlarımızın arzuladığı, siyasi partiler arasındaki konsensüs özellikle milli meselelerde birlik ve beraberlik ortamı sağlanmıştır.

Bu ülkemiz açısından çok önemli ve ihtiyacımız olan bir gelişmedir.

Bu arada medya kuruluşları arasındaki husumet de azalma eğilimi olması,  daha önceleri farklı siyasi görüşlere kapalı olan TV kanallarının bu görüşlere de açılmasında farklı görüşlerin tartışılması açısından çok yararlı olacaktır.

Medyamızın da ülkemizde meydana gelen acı olaydan ders almaları gerekir.

Onun yanında sendikalar ve tüm STK’lar da siyasi partilere karşı tavırlarını yaklaşımlarını bir kez daha gözden geçirmek zorundadır.

Siyasi partilerin üst yönetimlerinde başlayan bu dostluk rüzgârı dalga dalga yayılarak toplumun alt tabakalarına kadar yaygınlaşmalı.

Bu yeterince sağlandığı zaman bugüne kadar çözümlenemez denilen birçok sorunun ortak siyasi kararlarla kısa sürede çözüleceği görülecektir.

Nitekim şimdiden daha bunun emarelerini görüyoruz.

Bu beraberlik yurt içindeki sorunların çözümüne katkı yapacağı gibi yurt dışında kilitlenen milli sorunların aşılmasına da katkı yapacaktır.

Bundan sonunda Atatürk’ün dediği ve arzuladığı gibi ülkemiz politikasında “ Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” ortamının yaratılması sağlanmış olacaktır.

Bunun sağlanması için siyasi parti yetkililerimizin sağ duyu ile hareket etmeleri aralarındaki sorunları barış yoluyla sürdürme tavırlarını bundan sonra da sürdürmeleri gerekir…

BUNU BİLİYOR MUSUNUZ?

METRE SİSTEMİ  İLK KEZ 1875’TE UYGULANDI

Türkiye’de ilk metre sisteminin uygulanmaya başlanması 1875 yılında yapılan “ Metre Anlaşması”ndan sonradır.

“Metre Sistemi”ni ilk uygulamaya başlayan ülke Fransa’dır.

1840 yılında çıkarılan bir yasayla uzunluk birimi olarak metrenin kullanılması zorunlu hale geldi.

Metre Anlaşması; Almanya, Arjantin, Avusturya, Belçika, Brezilya, Danimarka, İspanya. Amerika, Fransa İsveç, İsviçre, İtalya, Norveç, Portekiz, Rusya, Türkiye ve Venezüella devlet yetkilileri tarafından imzalandı.

Bu anlaşmayı imzalayan devletler Fransız Milli arşivindeki uzunluk ölçeği olarak, metreyi kopya etmeyi kararlaştırdı.

İsviçre’de Sevr’deki Brötöy pavyonunda çalışmaları başlayan bir  kurul, çeşitli ülkelerin ölçeklerini inceleyip geçici ölçeğin uzunluğunu tanımladı.

Çeşitli örneklerden biri, uluslararası uzunluk birimi olarak kabul edildi.

1889 yılında bir genel görüşme düzenlenerek metre, kesin bir uzunluk ölçeği oldu.

Bugün “ Metre Sistemi” hemen hemen bütün dünya ülkelerinde uygulanıyor.

Metrenin aslı, Sevr’deki Brötöv pavyonunda sıfır santigrat derecede saklanmaktadır. Metrenin uzunluğu bu birimin ilk tanımı olan,  dörtte bir yer meridyeninin on milyonda birinden 228,8  mikron küçüktür.

 

 59 total views,  2 views today

Next Post

Balkan engellileri etkinliği

                Balkan ülkelerinin engellilerinin de katılımı ile gerçekleşen” Balkan Ülkeleri ile Tarihin merkezi Edirne’de buluşuyoruz etkinliği  Talatpaşa Caddesi SGK önünden başladı. Buradaki törene  Edirne Belediye Başkan Yardımcısı  Ertuğrul Tanrıkulu , Aile ve Sosyal politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş, Fiziksel Engelliler Federasyonu Başkanı Nedim […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp