Kaşla göz arasında yasalaştı

admin

fikri_yalin_kose            Günümüzde siyasi tartışmaların doruk noktaya ulaştığı, TBMM’de bir yanda parlamenterlerin dokunulmazlıkları ile ilgili olarak siyasi partiler arasında bitmez tükenmez tartışmalar devam ediyor.

            Diğer yandan başkanlık sistemi ile  kavgaların siyasetin odaklandığı adeta kilitlendiği tam bu günlerde çalışanları, çalışma hayatını  yakından ilgilendiren bir yasa  Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Peki bu  yeni  yasa çalışma hayatına, işçilere  ne getirdi ne götürecek gibi  yazıları bu aşamada basında görmemiz  mümkün olmadı.

            İnsanlarımız bu günlerde siyasilerin ve medyamızın da yönlendirmesiyle  varsa yoksa dokunulmazlıklar ve başkanlık sistemi konularını tartışıyor onlara kafa yoruyor.

Bu arada her gün gelen, içimizi yakan anaların gözyaşlarına boğulmasına  neden olan  şehit cenazesi  haberlerimizi de  bu yapay haberler gölgede bıraktı, unutulur hale getirip  ikinci plana itti.

            Peki bu yasa nedir, ne getirdi:

İşçilerin Kiralanması ve Özel İstihdam Bürolarının Kurulmasının yolunu açan iş yasası ve Türkiye İş Kurumu ve İŞKUR  kanununda değişikliği öngören  yeni yasa. Resmi Gazetenin önceki günkü sayısında yer  aldı ve yürürlüğe girdi.

            Yasaya göre, kiralık iş uygulaması Özel İstihdam Büroları kanalıyla uygulamaya geçecek.

İş ve işçi arayanlar  önce Özel İstihdam Bürolarına başvuracaklar. Bu bürolar işveren ile işçi kiralama konusunda, geçici işçi ile iş sözleşmesi yapacak.

İşçi çalıştıracak olan işveren işçi kiralamak sözleşmesi karşılığında  Özel İstihdam Bürosuna bir bedel ödeyecek.

Özel İstihdam Büroları ödenen bedelden kendi komisyonunu aldıktan sonra kiralanan işçinin ücretini ödeyecek.

Böylece işçi ile işveren arasında üçüncü bir kurum geçici işçinin hakkından emeğinden yapılan sözleşme karşılığında yararlanacak.

Geçici işçi çalıştıranlar iş hukuku bakımından işveren sayılmayacak.

Özel istihdam Bürolarına işveren olarak taşıyacakları yükümlülüğü işçinin kiralık olarak çalıştığı süre ile sınırlı kalacak.

Bu yasa ile işyerinde çalışanların hamilelik, hastalık ve askerlik durumlarında,  ev işçileri ve tarım işçilerinde kiralık işçi uygulaması yapılabilecek.

            İşverenin iş hacminin öngörülmeyen seviyede artması nedeniyle dönemsel olarak artış gösteren ve aralıklı olarak görülecek işlerde de, kiralık olarak işçi çalışabilecek.

Böyle durumlarda yapılacak kiralık işçi uygulaması ise, dört ayla sınırlı kalacak.

Ancak bu uygulama iki defa yenilenebilecek. Böylece işverenlerin 8 ay süresince kiralık işçi çalıştırma imkanı doğacak.

Aynı iş için üzerinden 6 ay geçmedikçe geçici işçi  uygulanması tekrarlanamayacak.

Kiralık olarak çalıştırılacak işçi sayısı, o işyerindeki işçi sayısının dörtte birini aşmayacak.

            Bunun yananda on veya daha az işçinin görev yaptığı işyerleri için beş işçiye kadar kiralık işçi çalıştırılabilecek.

Yeni uygulamaya konulan  yasa 2009 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisinden geçti.  Fakat dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sendika temsilcileri ile görüşmesinin ardından işçilerin emeğinin suiistimal edileceği ve insan onuruna yakışmayacak uygulamalara neden olabileceği, işçi barışını bozabileceğini gerekçe göstererek yasayı  veto edilmişti.

            Bu düzenleme bugünkü hükümet döneminde yine parlamentoya getirildi,  kabul edilerek  Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi”

İşte böyle geniş kapsamlı çalışanları ve iş arayanları yakından ilgilendiren,  işçilerin  kısa sürelerle pazarlanabileceği, Eski Cumhurbaşkanı’nın yasayı veto gerekçesinde belirttiği gibi, işçi barışını bozabilecek, işçi onurunu zedeleyebileceği belirtilen  bu yasa  kaşla göz arasında yasalaştı.

Bu yasanın uygulamaya başlaması ile nelere mal olacağı, bazı açıkgöz işverenlerin bu yasayı gerekçe göstererek mevcut işçileri çıkarma yoluna gideceği, önümüzdeki günlerde  daha net bir şekilde görülecek.

O zaman bu yasanın gerçek amacı daha iyi anlaşılmış olacak.

            Ne acıdır ki,  bu yasaya daha önceleri karşı olduğunu belirten sendikalar, siyasi partiler demokratik kurumlar yasanın çıkmasına mani olamadılar.

Yasanın yürürlüğü girmesiyle tıpkı taşeron işçi çalıştırma  sisteminde olduğu gibi, kiralık işçi çalıştırma uygulamasında da  kaybeden, emeği yok olan yine çalışanlar işçiler olacaktır.

 121 total views,  2 views today

Next Post

EKYDD üyeleri organik gübre tesislerini ziyaret etti

              Edirne  Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı  Selahattin Pınar ve yönetim kurulu üyeleri  Edirne Ticaret Borsası  Meclis Başkanı  Fedai Canım  ve  Ümit Karanfil’in sahibi olduğu    Sarayakpınar  köyünde faaliyette olan Organik  gübresi üretim  tesislerini ziyaret etti.               Bu […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp