Katı Atık Bertaraf Ve Düzenli Depolama Tesisi’nde İlk Kazma Vuruldu

admin

Edirne’nin Keşan ilçesinde Keşan Belediyesi öncülüğünde GÜNEKAB (Güney Edirne Katı Atık Birliği) tarafından yaptırılan ve 3 ilçe ile 14 beldenin çöplerinin bir arada toplanması amaçlanan Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi’nde, ilk kazma vuruldu.

Beraberinde Paşayiğit Belediye Başkanı M. Zeki Engin ve ihaleyi kazanan firmanın Şantiye Şefi Serhat Gülmez ile bilrikte Paşayiğit Beldesi Kocayarma Mevkii’ndeki inşaat alanına giden Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, burada açıklamalarda bulundu.

ÖZCAN: “9 YILLIK EMEĞİMİN İNŞAAT AŞAMASINA GELDİK”

9 yıldır uğraştığı projenin inşaat aşamasına geldiklerini ifade eden Özcan, “Büyük bir projemizin şu anda uygulama aşamasındayız. 9 yıllık emeğimin şu anda inşaatına başladık. Mütehatimiz geldi. Yavaş yavaş arkadan diğer ekipmanlarda gelecek. İnşaat süreci şu an itibariyle başladı. Keşan, Enez ve İpsala üçgenine hayırlı olsun.” dedi

“YENİ MAHALLEMİZDE GÜZEL BİR PROJEMİZ OLDU”

Belediyelerin İller Bankası’ndan çekeceği kredilerle ilgili de ufak tefek pürüzlerin kaldığını belirten Mehmet Özcan, “O konuda krediler çıkacak. Ufak tefek çalışmalar var. Kısa sürede tamamlanacaktır. Buraya Veysel Eroğlu’nu getirecektik. Ancak programı uymadı. Biz inşaatımıza başlayacağız. Daha sonra güzel bir tören düzenleyeceğiz. Burada artık bir iş yapılıyor. Bölgemize bir şeyler yapılıyor. Şubat meclisinde Paşayiğit Beldesi’nin mahalle olarak bağlanması gündeme gelecek. Kendi mahallemizde güzel bir projemiz oldu. Elimizden geleni yapacağız.” şeklinde konuştu.

ENGİN: “BU TESİSTE BELDEMİN İNSANLARININ ÇALIŞMASINI İSTİYORUM”

Paşayiğit Belediye Başkanı Zeki Engin de, şunları söyledi: “Bu alınan karar daha önceden alınan bir karardır. Bu tesisin hayırlısıyla yapılmasını temenni ediyorum. Bizler farklı yönde bir mücadele verdik. Beldemize zararı olur mu olmaz mı diye tartışmasını yaptık. Ama bugün, her şey bitmiş ve yapım aşaması başlamıştır. Bu projenin Paşayiğit’e ve bölgemize çok büyük katkısı olacaktır. Yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bir isteğim de olacak. Artık Keşan’ın Mahallesi sayılırız. Ben burada yapılacak olan tesiste, beldemin insanlarının çalışmasını temenni ediyorum.”

ÖZCAN: “KASIM AYINDA PROJE KULLANILABİLİR BİR HALE GELECEK”

Projenin birinci etabının Kasım ayında biteceğini ifade eden Belediye Başkanı Özcan; “Firma yetkilileriyle yaptığımız görüşmede, Kasım ayına kadar projenin kullanılabilir hale getireceğini söylediler. Ayrıca burada çalışacakların en az %50’sinin Paşayiğit Beldesi’nden olacağını daha önce de söylemiştim. Onun dışında da bu alanın bir kısmı ağaçlık bir alan. Oradaki ağaçlar kesilecek. Ben onlardan Paşayiğit Beldesi’ndeki halkın faydalanmasını istiyorum. Kesilsin, fakire fukaraya verilsin. Ben bunları Keşan’a dağıtmayacağım. Bu arazi Paşayiğit’in arazisi. Bir faydası olacaksa buradaki insanlara olacaktır.”

Mehmet Özcan ve Zeki Engin daha sonra ise arazide incelemelerde bulundu.

KATI ATIK BERTARAF VE DÜZENLİ DEPOLAMA TESİSİ…

GÜNEKAB (Güney Edirne Katı Atık Birliği) tarafından Paşayiğit Beldesi Kocayarma Mevkii’nde 160 bin 400 m2’lik alanda yapılacak olan projenin ihalesini 4 Milyon 969 bin TL’ye Çevka İnşaat San. Ve Tic. Ltd. Şti. isimli firma kazanmıştı. Proje ile Keşan, Enez ve İpsala ile 14 belde belediyesinin çöplerinin aynı alanda toplanması planlanıyor.AW000447

 275 total views,  2 views today

Next Post

“Su Taşkınlarını Önleme Projesi”

Edirne’de Avrupa Birliği hibesiyle  gerçekleştirilen “Su Taşkınlarını Önleme Projesi” kapsamında Avrupa Birliği Bakanlığı ve DSİ 11. Bölge Müdürlüğü yetkilileri Valiliğe bir ziyaret gerçekleştirdiler ve Vali Yardımcısı Dr. Ayhan ÖZKAN’a proje ile ilgili bilgi verdiler. 2005 yılında başlanan proje çalışmalarının 2010 yılında tamamlandığını belirten DSİ yetkilileri, bu proje ile Meriç Nehrinde […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp