Katı atık birliği toplandı

admin

Edirne Katı Atık Birliği Meclisi Nisan Ayı olağan toplantısı, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan başkanlığında toplandı.

Birlik Nisan Ayı olağan toplantısı; yoklamanın ardından, 2015 Faaliyet Raporu’nun ve  Birlik 2015 kesin hesabı okunarak oy birliği ile kabul edildi.

Başkan Recep Gürkan, birlik üyelerine Katı Atık Depolama ve Bertaraf Tesisleri’nin inşaatının durumu hakkında detaylı bilgi verdi.

Katı atık birliği toplandı (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Katı Atık tesisi şantiye şefi Fırat Laloğlu tesis hakkında açıklamalarda bulurdu. Yapılan tesisin AB standartlarına uygun olduğunu  Burada çöp depolama tesisi dışında ambalaj ayrıştırma tesislerimiz bulunmaktadır. Burada kompoze gübre elde ediliyor. Bu tarımda çok yararlı bir gübredir. Bu tesisimizde  bir de aratma tesisi yer alacıktır. Bunun projesi tamamlandı.

Yapım aşamasına geçeceğiz. Bu sistem temmuz ayının sonunda bitmiş olacak. Bu tesisler bölgede tek ülke genelinde ise birkaç tesisten biri. Bu tesis tamamlandığında ne kadar yararlı olduğu daha net olarak görülecek. Bu işlemin en önemli ayağından biri çöplerin rehabilitasyonu olacak. Yani burada çöpten metan gazı elde edilecek. Bunun tesisinin kurulması mümkün değil.Çöpün ilk üç yalda metan gazı sıfır oluyor. 10 yılın sonunda ise maksimum metan gazı elde ediliyor.Gerekli düzenleme yapılması halinde 6 aydan sonra metan gazından elektrik elde edilmesi sağlanmış olacak.

Katı atık birliği toplandı (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 İSTİHDAM YARATILACAK    

Bunlar depolamanın para getiren ayakları. Burada ayrıca istihdam yaratılacak 40-45 kişi personel görev yapacak. Ambalaj ataklarının ayrıştırılmasında dahi 15-20 kişiye istihdam yaratılacak. Çalışmalar düzenli gidiyor. İşin 575’i bitmiş durumda , “dedi.

“Tesisin inşaatını yaklaşık 10 ay gibi kısa bir sürede bitireceğiz” diyen Başkan Gürkan, “Bu tesisimiz için yaklaşık 3 milyon 800 bin TL’lik hibe için başvurumuz Çevre ve Şehircilik Bakanı’nda; yakında onaylanmasını bekliyoruz.

Yaptığımız tesisin tesis olarak muhteşemliğinin fonksiyonluğunun yanında bizim en önemli hedeflerimizden biri olan çevreyle barışık olması, ekolojiyi bozmaması da çok önemliydi. Bu anlamda bu tesisle bunu da başarmış oluyoruz.

Bu tesisten en büyük faydalanıcı Edirne olacaktır. Edirne’de yaklaşık 60 yıldır vahşi bir depolama vardı. Katı Atık Depolama ve Bertaraf Tesisimiz hizmete girdiği andan itibaren mevcut vahşi depolama yerlerinin de rehabilitasyon çalışmalarını başlatacağız. Bunu da EDİKAB olarak yapmayı planlıyoruz. Lalapaşa, Süloğlu ve Havsa’daki vahşi depolama alanları da dahil olacak. Hepimizin göreve başladığının 16. Ayında sözleşmeyi imzaladık. Yaklaşık 3 ay sonra tesisimiz bitiyor. Gerçekten gurur duyulacak bir proje oldu. Emeği geçen tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyorum.” dedi.

Katı atık birliği toplandı (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

BİRLİK SEÇİM YAPTI

Edirne Katı Atık Birliği toplantısında gizli oylama ile birlik Başkanlığı’na Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan seçildi.

Birlik Meclisi’nin 1. Başkan Vekili Edirne Belediye Meclis Üyesi Mehmet Özçuhacı; 2. Başkan Vekili Edirne Belediye Meclis Üyesi Ahmet Karagülle gizli oyla seçildiler.

Birlik Katip üyeliğine Edirne Belediye Meclis Üyesi Semih Çınar, Edirne Belediye Meclis Üyesi Türker Altıerler asil üye seçilirken; yedek üyeler Havsa Belediye Meclis Üyesi Ahmet Tufanbaş ve Hakan Dağdeviren oldu.

Encümen üyeliğine, Birlik Başkanı Recep Gürkan doğal üye olarak girerken; Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin, Lalapaşa Belediye Başkanı Bülent Şahinşah, Süloğlu Belediye Başkanı Mehmet Ormankıran, Edirne Belediye Meclis Üyesi Refik Şahin, İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Geçmiş, Edirne Belediye Meclis Üyesi Mehmet Özülkü gizli oyla seçildiler.

Son olarak ta Birlik Plan Bütçe Komisyon üyeliğine Edirne Belediye Meclis Üyesi Aydın Koruyan, Havsa Belediye Meclis Üyesi Necmettin Fidan, Süloğlu Belediye Meclis Üyesi Ertan Alada, Lalapaşa Belediye Meclis Üyesi Cüneyt Acar, İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Uzun seçildi.

Katı atık birliği toplandı (4)

 90 total views,  2 views today

Next Post

Sarayiçi Kırkpınar’a hazırlanıyor

18-24 Temmuz tarihleri arasından 655.’si düzenlenecek olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali için Sarayiçi Ermeydanı’nda hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. Bu yıl 655’inci kez düzenlenecek olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali için Edirne Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Sarayiçi’nde yenileme çalışmalarına başladı. Kırkpınar Güreşleri’nin gerçekleştirildiği  çayırda bu yıl köklü değişikliklere gidildi. Alanın kotu […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp