Katı Atık Tesisi’nin mimarı Recep Gürkan Sözcü’ye Manşet oldu.

admin

Edirne’de 60 yıldır devam eden vahşi depolamaya son vererek, Edirne Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf tesisini 10 Milyon liraya mal eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan Türkiye’nin gündemine oturdu.

Sözcü Gazetesi’nin bugünkü sayısında geniş yer verdiği Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Gazeteci Yazar Saygı Öztürk’e yaptığı açıklamada,  “Bizim 10 milyon liraya mal ettiğimiz çöp arıtma-depolama tesisleri 10 kat fazla paraya nasıl yaptırıldı anlayamadık. Mutlaka araştırılması gerek” dedi.

“İşte Edirne ve Recep Gürkan Farkı”

Aynı katı atık tesisini Edirne 10, Çorum 70 Balıkesir 85, Manisa 110 milyona yaptırdı.

Fox TV’de her sabah yayınlanan Çalar Saat programında da program yapımcısı İsmail Küçükkaya, Sözcü Gazetesinde yayınlanan “Aynı katı atık tesisini Edirne 10, Çorum 70 Balıkesir 85, Manisa 110 milyona yaptırdı.” haberine geniş yer verdi.

Türkiye gündemine oturan haberde,  Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın Edirne’de Katı Atık Tesisi’ni 10 milyona mal etmesi, Edirnelilerin her kuruşuna sahip çıkan başkan olarak, büyük bir takdirle karşılandı. Aynı Katı Atık tesisini Çorum 70 Milyon, Balıkesir 85 Milyon, Manisa 110 Milyona yaptırırken, Edirne’nin 10 Milyona mal etmesi büyük şaşkınlık yarattı. Gazeteci Saygı Öztürk’e açıklama yapan Gürkan, Aynı tesislerin farklı fiyatlara mal olmasının mutlaka incelenmesi gerektiğini söyledi.

Sözcü Gazetesinde yayınlanan Haber şöyle;

“Şehirlerin Sultanı”, “Sultanların Şehri” diye bilinen serhat ilimiz Edirne’de yeni projelerin heyecanı yaşanıyor. Üçüncü Kitap Fuarı nedeniyle geldiğimiz kentte belediyenin yeni projelerini öğrenirken CHP’li Başkan Recep Gürkan aynı çalışmanın belediyeler arasındaki fiyat farkını ortaya koydu; “Biz de şaşırıyor ve çözemiyoruz” dedi.

Saygı Öztürk’e konuşan CHP’li Belediye Başkanı Recep Gürkan tesisin açılışını 1 ay içinde yapacaklarını söyledi.

Saygı Öztürk’e konuşan CHP’li Belediye Başkanı Recep Gürkan tesisin açılışını 1 ay içinde yapacaklarını söyledi.

“MUTLAKA İNCELENSİN”

Edirne Belediyesi tarafından yaptırılan çöp arıtma, depolama tesisleri 10 milyon liraya mal edilirken, aynı tesisin Manisa’da 110 milyon liraya, Çorum’da 70 milyon liraya, Balıkesir’de 85 milyon liraya mal edildiğini belirten Belediye Başkanı Gürkan, aynı tesislerin bu kadar farklı fiyatlara mal olmasının mutlaka incelenmesi gerektiğini söyledi.

SİNAN’IN ESERLERİ

Gürkan, Kent Müzesi’nin açılmasından sonra üzerinde çalışılan yeni projeleri de SÖZCÜ’ye şöyle anlattı:

Mimar Sinan’ın birbirinden değerli 375 eserinden 99’u bir kurul tarafından seçildi. Kentimizin Hıdır Baba bölgesine İstanbul’daki Miniatürk’e benzer ama ondan kaliteli bir biçimde Mimar Sinan’ın eserlerini 1/25 boyutlarında yaptıracağız. Hıdır Baba’ya yapılacak bu yapılarla örneğin Selimiye Camii’ni görürken onun önünde de gerçek Selimiye görülebilecek.

Kentimizin kadınlarını da unutmuyoruz. Önemli bir bulvarımıza 1965’te seçilen ilk kadın milletvekilimiz Türkan Seçkin’in adını verdik. İlk doktorlarımızdan Fatma Memik’in adını kadın merkezimize verdik. Ayrıca üç kadın merkezi açtık. Orada hizmetleri yaygınlaştırmak için yeni projeler üretiyoruz.

KENT PARK KURULUYOR

Bölgenin en büyük kent parkını kuruyoruz.

Edirne’mizin tarihi ve turistik yönleriyle bilinmesi, daha yaşanılır bir kent haline getirilmesi için yapmakta olduğumuz çalışmalarımızda bölgenin en büyük kent parkı da yer alıyor. 130 bin metrekarelik alanda kurmak istediğimiz kent parkta çocuk oyun alanları, yürüme yolları, lokantalar, kütüphane de bulunacak.

KİTAP FUARINA DEVAM

Edirnelileri yazarlarla tarihi ortamda buluşturma çabalarımızı da artırarak sürdüreceğiz. Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen kitap fuarımıza yazarların da, halkımızın da ilgisi yine büyük oldu.

SELİMİYE ÇEVRESİ TRAFİĞE KAPATILACAK

 

Selimiye Camii’ni her yıl yüz binlerce vatandaşımız ziyaret ediyor. 1568 yılında Osmanlı Padişahı İkinci Selim tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan bu cami 1575 yılında ibadete açılmıştı. Mimar Sinan’ın ‘ustalık eseri’ olarak bilinen Selimiye Camii’nin daha rahat ziyaret edilebilmesi için yeni bir proje hazırladık. Bu kapsamda, Selimiye çevresi araç trafiğine kapatılacak. Önündeki geniş alan farklı bir konsepte kavuşturulacak. Projesi tamamlandı, şimdi finans bulma arayışı içerisindeyiz.

SÖZCÜ’YE ATATÜRK PORTRESİ HEDİYE ETTİLER

Tarihi bir mekanda gerçekleşen kitap fuarında Edirneli kadınların sergilediği Atatürk portresi, SÖZCÜ’ye armağan edildi. Ankara Temsilcimiz Saygı Öztürk’le bir araya gelen kadınlar, “Atatürkçü gazete SÖZCÜ’yü birileri farklı bir yere oturtmak istiyor ama bunu başaramayacaklar” dedi.

 

Kaynak: sözcü Gazetesi ve www. sozcu.com.tr

 156 total views,  2 views today

Next Post

Eski vekil Necdet Budak Rektör oldu

Necdet Budak Ege Üniversitesi Rektörlüğüne atandı.  Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Ege Üniversitesi Rektörlüğü’ne de Prof. Dr. Necdet Budak’ı atadı. 9 Eylül Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi iken  3 Kasım 2002 seçimlerinde CHP tarafından Edirne’de 1. sıradan milletvekili adayı gösterilip seçilen Budak, Temmuz 2004’te partisinden istifa ederek Ak  Parti’ye geçmişti. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp