Kel Aliço pehlivan güreşleri 4 Eylül’de İpsala da yapılacak

admin

Kel Aliço pehlivan güreşleri 4 Eylül'de İpsala da yapılacak    (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İpsala Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Girgin Edirne deyince Kırkpınar Kırkpınar dendiğinde ise Aliço Pehlivan akla geliyor.

Kırkpınar’da 27 yıl üst üste hiç yenilmeden başpehlivan olmak kolay değildir. Aliço Pehlivan bunu başaran bir bölge insanımız, Rumeli çocuğu. Rahmetli Kırkpınar Ağası Hüseyin Şahin’in katkılarıyla köyümüzün Koyunyeri olan ismi   Bakanlar kurulu kararıyla  Aliço Pehlivan oldu, yakışanı da buydu.

Köyde  Aliço’nun arsasında adını taşıyan ilkokul yapıldı. Kırkpınar’da başpehlivanlık rekoruna sahip olan  pehlivanın  bizim bölgemizden çıkması bizim için övünç meselesidir.

İSİM ALİÇO GÜREŞ EĞİTİM MERKEZİ OLDU   

Edirne’de Gençlik ve Spor İl Müdürlğü Güreş Eğitim Merkezinin ismi Aliço Güreş Eğitim Merkezi oldu.  Bu bizi mutlu etti, çünkü Edirne Kırkpınar la Kırkpınar da Aliço ile anılıyor. Bakan Faruk Özak döneminde zamanın Milletvekili Prof Dr.Necdet Budak ile birlikte ilgililerle istişarede bulunduk. Sonunda Edirne’deki güreş eğitim merkezi ismi Aliço Güreş Eğitim Merkezi oldu.

Bizler Aliço’yu gelecek nesillere tanıtmak istiyoruz. Ben aynı zamanda Aliço Pehlivanı Tanıtma ve Yaşatma Derneğinin de başkanlığını sürdürüyorum.

Ayrıca 2005 yılından bu yana İpsala Ticaret Borsası başkanlığını sürdürüyorum.

Bir ana hedefimiz de bölgemiz ekonomisine katkı yapacak projeleri desteklemek olacaktır.

BÖLGEMİZİN DEĞERLERİNİ YAŞATMALIYIZ  

Bunun için bölgemizin değerlerini büyüklerini unutmamak onların anılarını yaşatmak zorundayız. Bunların başında da Aliço pehlivan geliyor.

Aliço Pehlivan  güreşleri için benim güreş ağası arkadaşlarım olan Yusuf Yörük,daha önceki Güreş ağamız Necmi Sezer,birlikte bu değere sahip çıkma kararını aldık.

Haftada bir gün de olsa o yörede yaşayan insanlara bölgesinde yetişen bir pehlivanın adını taşıyan güreş etkinliğini izlettirmek oldu.

Halkımız bu etkinliğimizi çok olumlu karşıladı. Bir yaşlı vatandaşımız bana “ ben hayatımda Kırkpınar’a gidemedim siz Kırkpınar’ı ayağımıza getirdiniz” dedi. Bu bizleri mutlu ediyor.

Bölgemizde yaşayan herkesin yetiştiği çevreye borcu vardır.15-Temmuz olaylarıyla kötü günler geçirdik zor günler  yaşadık. Vatanımıza bayrağımıza Cumhuriyetimize devletimize sahip çıkmalıyız.

Kel Aliço pehlivan güreşleri 4 Eylül'de İpsala da yapılacak    (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GÜREŞLE 4 EYLÜLDE İPSALA’DA YAPILACAK

Bölgede düzenlenen kültürel etkinlikler insanlar arasında dostluğu geliştiriyor, birbirine bağlıyor.4-Eylül Pazar günü İpsala ilçemizde İpsala Aliço Pehlivan köyünde pehlivanın mezarının bulunduğu yerde  ilk tören yapılacak.  Mezarının başında dua edilecek. Bu yıl Aliço Pehlivan Yağlı Güreşlerini İpsala Çeltik Pirinç Festivalinin yapıldığı alanda Tarım Fuarının olduğu yerde yapacağız.

Bunda amacımız Aliço Pehlivanı daha geniş alanda tanıtmaktır. Böylece bir kurumsal kimliği olan İpsala Belediyesinde organize edeceğiz. Böylece pehlivanımızın anısını yaşatacağız.

Bilindiği gibi ilçemizde 31 Ağustosta başlayıp Pazar günü sona erecek olan İpsala Çeltik ve Tarım Festivalimiz yapılıyor.

Bizler İpsala Ticaret Borsası ,Keşan Ticaret Odası ve Borsası üç kurum çalışarak projeler geliştiriyoruz. Bölgemizde Hamzadere sulama barajı kuruldu.  Hamzadere Sulama Birliğini de bünyemize katarak bizler bölgenin kalkınmasına nasıl katkı yapacağız diye düşündük. TOBB bünyesinde kurulan, TEPAV’a ( Türkiye’nin en iyi araştırma kuruluşuna) bölgenin emarını çektirdik.

Gelecek kuşakların yol haritası ne olmalı onu belirledik. Bunu belgelendirdik.

Bu konuda elimizde izlenecek bire yol haritamız var.  Dünyada su, gıda, enerji çok önemli bölgemiz bu konuda çok zengindir.

İstanbul’a kısa mesafedeyiz. Bu avantajlarımızı değerlendirmeliyiz. İstanbul Teknik Üniversitede yapılan bir haritadan öğrendiğime göre. 2080 yılında ülkemizde tek yeşil alan Trakya kalacak. Biz su akar Türk bakar anlayışını bırakmalı çevremizdeki su kaynaklarından yararlanmalıyız.

Her şeyden önemlisi birbirimizi sevmeli fikirlerine saygı göstermeliyiz.

Bölgemizi ülkemizi nasıl muasır medeniyetler seviyesine ulaştıracağız onun hesabını yapmalıyız.

Son olarak şunu belirtmek isterim 4 Eylül Pazar günü İpsala’mızın ve yöremizin en önemli etkinliklerinden biri olan Fuar alanında yapılacak Aliço Pehlivan güreşlerimizi herkesi izlemesini istiyorum. Herkesi oraya davet ediyorum” dedi.

 

 179 total views,  6 views today

Next Post

Kurban kesim yerleri belirlendi

                  BELEDİYEDEN KURBAN TORBASI Edirne Belediye Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından belirlenen yerler dışından hiçbir cadde, sokak, park ve site içinde kurban kesilmemesi gerektiği bildirildi. Ayrıca Kurban Bayramı’nda Edirne Belediyesi tarafından kurban kesim yerlerine 10 bin adet kurban torbaları bırakılacak. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp