Kel Aliço Pehlivan Yağlı Güreşleri yapıld

admin

İpsala İlçesi Aliço Pehlivan köyünde gerçekleşen İpsala Kel Aliço Pehlivan’ı Anma ve Yağlı Güreş Festivali 12 Ekim Pazar günü yapıldı.

kel aliço güreşleri

 

 

 

 

 

 

 

Yağlı güreş festivaline İpsala Kaymakamı Eyyüp Özdemir, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, İl Emniyet Müdürü Dr Rahmi Baştuğ, Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Serhat Ocak, Kültür Müdürü Ahmet Hocaoğlu, AK Parti Edirne Belediye Başkan Adayı Prof Dr.Ahmet Günşen, Uzunköprü MeslekYüksek Okulu Müdürü Prof Dr Erol Çakır, İpsala Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç.Dr Hayati Arda,

kel aliço güreşleri (1)

 

 

 

 

 

 

 

Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu Müdürü Yard Doç Dr İlhan Toksöz Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, Keşan Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu,  İl Genel Meclisi Başkanı Abdülaziz Çıkıkçı, İpsala Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin ile İpsala’dan Bürokratlar ile sporseverler katıldı. Kel Aliço güreşlerine 2015 Kırkpınar Ağası Seyfettin Sucu’nun da aralarında bulunduğu 24 güreş ağası katıldı. Kırkpınar Cazgırı Şükrü Kayabaş’ın da katıldığı güreşlerde, 13 dalda 120 pehlivan güreş tuttu.  Baş Pehlivanlık için Gökhan Arıcı, Güngör Ekin, Arif Akın, Sezgin Yüksel, Ahmet Yavuz, Nail kurt, Mahmut Kavukçu, Ahmet Kavukçu, Hasan Zeybek, Hüseyin İyican mücadele etti. Başpehlivanlığı Güngör Ekin, ikinciliği Mahmut Kavukçu üçüncülüğü ise Edirneli pehlivan Ahmet Yavuz ve Hasan Zeybek kazandı.  Kel Aliço Pehlivan’ı Anma ve Yağlı Güreşler Festivali 2015 yılı güreş ağalığını Yusuf Yörük kazandı.  Güreşlerin Dernek Başkanı ve İpsala Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin’in büyük katkısı ile gerçekleşen etkinlikte Ünlü Pehlivan bir kez daha anıldı.

kel aliço güreşleri (2)

 

 

 

 

 

 

 

Güreş Ağası Yörük ağalık seçimi sonrası yaptığı açıklamada Keşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özevren Taksan tohumculuğun da sahibiyim. Biz burada İpsala Ticaret Borsası Başkanımız İbrahim Girgin ile 8-10 yıl önce karar verdik. Başkanımıza siz yeterince yaptınız biz de sana destek verelim dedik dört yıl Necmi Ağamız yaptı. Şimdi de kısmetse 4 yılda biz yapacağız. Amacımız destek vermek. 27 yıl Kırkpınar’da başpehlivanlık yapan bir pehlivanımızın anısını yaşatmak istiyoruz. Bu yıl Güreş etkinliklerinin 51’ncisi düzenleniyor. Güreş ağalarımız da burada biz de onların güreşlerine katılmaya çalışıyoruz” dedi.

kel aliço güreşleri (3)

 

 

 

 

 

 

 

kel aliço güreşleri (5)

 

 

 

 

 

 


kel aliço güreşleri (4)

 

 

 

 

 

 


kel aliço güreşleri (6)

 461 total views,  2 views today

Next Post

Sporda kadınların başarısı

Bölgemizde fazla ses getirmese, sporseverlerce genellikle sporun adresi sadece futbol olarak kabul edilip fazlaca ilgilenilmese de geçtiğimiz hafta Mimar Sinan Salonunda yapılan 3. Cumhuriyet Kupası sporun güzelliği dostluk ve kardeşliğin sergilenmesi açısından çok önemli bir örnek oluşturdu. Basketbol 1. Liginde mücadele eden Edirne Belediyesi Kadın Basketbol takımının da ev sahibi […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp