Kel Aliço Pehlivanı Anma ve Yağlı Güreşleri bugün başlıyor

admin

19.İpsala Çeltik Festivali ve Tarım Fuarı kapsamında Kel Aliço Pehlivanı Anma ve Yağlı Güreşleri bugün yapılacak.

Edirne Ajans Medya Grubunu ziyaret eden Güreş Ağası İbrahim Girgin, 29 Ağustos – 2 Eylül tarihleri arasında 5 gün sürecek olan 19. İpsala Çeltik Festivali ve Tarım Fuarı etkinlikleri bünyesinde Aliço Güreşlerini  bugün Cuma Namazından sonra başlatarak düzenleyeceğiz.” Dedi. Girgin konuşmasında; Aliço Güreşlerinin tertip komitesinde başta İpsala Kaymakamımız Süleyman Bakan, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, Güreş ağalarımızdan Necmi Sezer, Yusuf Yörük, ben Kurucu ağa ve Güreş Ağası İbrahim Girgin ile birlikte Aliço köy muhtarımız görev alarak bu organizasyonun yapılmasında katkı sağladık. Gerçekten İpsala’da yapılan fuar etkinlikleri Trakya’da yapılan fuar etkinlikleri içinde ayrı bir öneme sahiptir. 5 gün sürekli organizasyonun olması ve Tarım fuarı bünyesinde Tarım makine ve ekipmanlarının İpsala’ya getirilip sergilenmesi bunun yanında Balkanlara en yakın yer olmamız ve 155 dönüm kadar büyük bir alanda fuarın gerçekleşmesi ayrı bir  önem arz ediyor. Aliço güreşleri Aliço Pehlivan köyünde Aliço’nun yaşamını sürdürdüğü ve mezarının olduğu köyde yapılıyordu. Fuar etkinlikleri başlayınca Belediye Başkanımızın da önderliğinde güreşi de bu fuar etkinlikleri kapsamına katmış olduk. Bu yıl da 31 Ağustos Cuma günü İpsala Fuar alanında güreşlerimiz gerçekleşecek.   Trakya’nın en büyük Tarım Fuarı etkinliği içerisinde yeralacak Güreşlerimize 2018 Yılı Kırkpınar başpehlivanı Orhan Okulu, İsmail Balaban, Recep Kara, Serhat Balcı, Abdullah Güngör, Hüseyin Gümüşalan, Tanju Gemici, Salih Eriş, Ekrem Yavuz, Gökhan Arıcı, Güngör Ekin, Arif Akın, Ramazan Bircan gibi 35-40 civarında birçok ünlü başpehlivanlarımız ile birlikte toplamda 400’ün üzerinde güreşçi katılacak. Kırkpınar’dan sonra bölgemizin en büyük yağlı güreş organizasyonuna tüm halkımız davetlidir.” Dedi.

“Festivalde Ünlü Sanatçılardan Muhteşem Konserler”

29 Ağustos 2 Eylül 2018 Tarihlerinde gerçekleşecek olan 19.İpsala Çeltik (Pirinç) Festivali ve Fuarı etkinliklerinde başta ünlü sanatçıların konseri olmak üzere bir çok  kültürel etkinlik ve sürprizler fuara katılacakları bekliyor.    31 Ağustos Cuma (bugün) Demet Akalın Konseri, 1 Eylül Cumartesi Tuğba Yurt ve Ergun konseri, 2 Eylül Pazar Buray konseri festivale damgasını vuracak.

KEL ALİÇO KİMDİR?

Kırkpınar’da 27 yıl üst üste başpehlivan olmuş, Koca Yusuf ile berabere kaldıktan sonra başpehlivanlığı ona bırakmıştır.

Kel Aliço, 1844 tarihinde Bulgaristan‘da Plevne ili, Cerven Brjag beldesi Kojnare köyünde doğmuştur. Güreşe küçük yaşta başladı. 93 harbi sonunda başlayan göçlerle kardeşi Kara İbo ile birlikte Yürkiye’ye gelmiştir. 1864 yılında Kırkpınar’da güreşirken Sultan Abdülaziz‘in ilgisini çekerek huzur güreşlerine katıldı. Yıldız Sarayı’nda şamdancı başılığa kadar yükseldi. Huzur güreşlerinde Sultan Abdülaziz’in başpehlivanlarından Makarnacı Hüseyin ve Arnavutoğlu Ali Pehlivanlarla güreşti. Kavasoğlu’ndan sonra Kırkpınar’a katılarak Sarayiçi meydanında efsanevi güreşler yaptı.

Kel Aliço, o kadar güçlü bir güreşçidir ki 70 yaşında iken kendi yetiştirmesi olan Adalı Halil‘in meydan okumasını kabul etmiş ve kendisinden 25 yaş küçük olan çırağını, Gelibolu’da bir düğün güreşinde yarım saat içinde yenerek halen ne kadar kuvvetli olduğunu göstermiştir.

Kel Aliço, 1919 yılında Edirne ili İpsala İlçesinin Aliçopehlivan Köyü’nde (Koyunyeri Köyü) vefat etmiştir. Aliço Pehliva’nın evinin olduğu yere kendi adını taşıyan bir okul yapılmıştır. Heykeli ve mezarı  Aliçopehlivan Köyü’ndedir.

Edirne’de adını taşıyan Aliço Güreş Eğitim Merkezi kurulmuştur.

 158 total views,  2 views today

Next Post

Gübre fiyatlarındaki artışın üreticiyi gübre alamaz hale getirdi

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, gübre fiyatlarındaki artışın üreticiyi gübre alamaz hale getirdiğini söyledi. Dövizdeki artışın gübre fiyatlarını direk olarak etkilediğini aktaran Ergin, “Hammadde bakımından gübrede yüzde 90’nın üzerinde dışa bağımlı olan Türkiye, dövizdeki artışa bağlı olarak fiyat artışlarını kontrol edemiyor” dedi. Tarımsal girdilerdeki maliyetlerin dövizdeki artışa bağlı olarak […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp