Kenara çekilerek bu iş yürümez

admin

fikri_yalin_koseTarlada izin, üzüm yemeye yüzün olsun diye bir özdeyişimiz vardır. Bu sözle bir şeye sahip olmak için o konuda gayret gösterilmesi gerektiği belirtilir. Öğrenci isen, sınıfını geçmek için derslerine çalışman, bir konuda uzman olmayı amaçlıyorsan o işi en ince ayrıntılarına kadar öğrenmen,  bu konuda herkesten bilgili deneyimli olduğunu kanıtlaman gerekir. Hiçbir başarı emeksiz elde edilemez.

Milletvekili seçimlerinin ufukta göründüğü şu günlerde insanlarımızın özellikle emeklilerimizin toplu olarak bulundukları alanlarda özellikle kahveler oluyor. Bu günlerde buralarda milletvekilliğine soyunan, siyasetçiler ve siyasetteki gidiş hakkında ahkâm kesenler, kendilerince yeni siyaset üretenler, bu yönde özlemlerini projelerini dile getirenler mantar gibi türedi.

Bunlar her seçim döneminde görmeye alıştığımız masa başında işi sözle geyik muhabbeti ile çözmeye çalışan siyaset meraklıları.

Bunların tamamına yakın bölümü emeklilerden oluşuyor. Onlara kulak verdiğinizde hayrete düşüyorsunuz ve ülkemizde çözüme kavuşturulması gereken sorunlarına ne kadar duyarlı insanlarımız var diye mutluluk duyuyorsunuz.

            Kendilerine  “Bu şikayet ettiğiniz sorunların giderilmesi için sen ne gayret gösteriyorsun, siyasi partilere ve bu uğurda gayreti olan derneklere girip hizmetiniz var mı, böyle konuların gündeme geldiği toplantılara katıldın mı, kendine yakın bulduğun bir siyasi partiye girip çalıştın mı?” diye soru yönelttiğinizde bu kez siyasi partilere ilgi duymadığını,  programlarını beğenmediklerini,  partileri beğenseler dahi yöneticilerini yeterli bulmadıklarını söyleyerek bu görevden kaçmak için bahane arıyorlar.

Ülkemizde, siyasi partilerin yapıları ortada, bazılarında yöneticilerin görevlerini yeterince yerine getirmedikleri bu konuda yeterli olmadıkları ortada.  Bu görevlere hiç kimse talip olmaz, herkes bir yana çekip görev almak istemezse “ koyunun bulunmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi” denilmesi misali birileri gelip o görevi doldurur.

            Onun için ülke yönetiminden rahatsız olanların veya yöneticileri beğenmeyenlerin bunu kahve köşelerinde dillendirme yerine kendilerine en yakın gördükleri siyasi partilerde görevlere talip olup onlardan daha iyi yapacaklarını göstermeleri gerekir.

Özellikle eğitim düzeyleri oldukça yüksek ülke sorunlarını daha iyi değerlendirecek birikimli konumda olan kimselerin emekli olduktan sonra en verimli çağında bir kenara çekilmeleri kahve köşelerinde ve evlerinde ömür tüketmeleri ne kadar doğru olur.

Bu kimselerin sadece seçim dönemlerinde seslerini yükseltmeleri akılları sıra politika yapıyormuş görünerek kendi kendilerini tatmin etme yerine halkın arasına girip doğru bildikleri politikayı, siyasetten uzaklaşan insanlarımıza anlatmaları gerekir.

Demokratik ülkelerde insanlar bir ve birkaç derneğe üye olarak halka hizmet veriyor. Bu derneklerin sadece siyasi partiler olması gerekmez. Diğer sosyal içerikli derneklere girip hizmet verilebilirler.

Bizim ülkemizde her ne hikmetse derneklere girip hizmet verme gibi bir anlayış yok.

            Onun yerine kahve köşelerinde ve arkadaş toplantılarında hariçten gazel okumak var.

O zaman da ülkemizde demokratik anlayışın, demokrasinin yaygınlaşmadığından yakınıyoruz. Önce bu konuda donanımlı olan bu konuda fikir yürütebilecek kimselerin bu kuralların benimsetilmesi için çaba harcamaları, kendilerinin de benimsemeleri gerekir. Ondan sonra halkın duyarlı olup olmadığı hesabı yapılır. Sen kabuğuna çekilir “ bana ne, beni sokmayan yılan bin yaşasın” dersen bir gün o yılan seni de sokar.

            Hitler döneminde yaşanan olayları aklımızdan çıkarmayalım. Yakın tarihimizde Almanya’da yaşananlar herkese ibret olmalı. Bu ülkede demokrasi diye diye demokrasinin halkın onayı ile katledildiğini bunun sonucunun nerelere vardığını unutmayalım

                                EVRAKLAR

Muhasebeci Dursun patronu olan Temel’e sorar” Efendim fabrikada süresi dolmuş çuval dolusu evrak var. Çok fazla yer kaplıyor. Ne yapalım? Temel “ hepisunu yak citsun” der.  Dursun“ emredersiniz diyerek odadan çıkar. Bir süre sonra Temel’e arkadan seslenir.

“Dursun beklemediğimiz bir anda bu evraklar lazım olabilir. Sen en iyisi onların fotokopilerini çekturup öyle yak” der.

 22 total views,  6 views today

Next Post

Erdin Bircan’dan kahvaltılı toplantı

CHP Edirne Milletvekilliği için 5. Sıra aday adayı olan Erdin Bircan,  Acar Tesislerinde bayanların katıldığı bir kahvaltılı toplantı düzenledi.  Toplantıya gelişinde  bayanlara hoş geldiniz diyen Bircan daha sonra  bir konuşma yaptı.               Kendi öz geçmişi hakkında açıklama yapan Erdin Bircan. Daha önceki yıllarda CHP’nin […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp