Kendi Pazarınıza Zarar Veriyorsunuz

admin

fikri_yalin_koseBen bu köşemde, defalarca büyük marketlerin küçük esnafa özellikle semt pazarlarının yapıldığı gün pazar esnafımıza zarar verdiğini defalarca yazdım ve uyardım. Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Oda Başkanı Emin İnağ’da bu konu hakkında defalarca açıklama yaptı.

Bunda amacımız yerli esnafımızı korumak ve kollamaktı. Vergisine veren Edirne ekonomisine katkı yapan esnafımıza sahip çıkmak asli görevimiz olduğuna inandığım için bunu savundum. Bu yönde pazar esnafımızın da müşterilerine karşı tavırları müşterilerine karşı güven vermesi ile bizlere destek vermesini bizim haklılığımızı kanıtlamasını istedim.

Ne yazık ki, bazı pazarcı esnaflarımız müşterilerini adeta büyük marketlerde kendi ürünlerinin satıldığı yerlere gitmesine zemin hazırlıyor. Buna örnek olarak, bir bayan Cumartesi Pazarından bir kilo mandalına almış parası o kadar yetiştiği için ancak bir kilo alabilmiş. Bir süre sonra bakmış ki, aldığı mandarinlerin yarısı çürük, ezik yenilmeyecek durumda.

Geldi aldığı ürünleri bana gösterdi aynen söylediği gibi.Buna çok üzülmüş “ geri götürsem değmez” diye düşünmüş. Kuşkusuz pazaryerinde böyle satış yapan esnaflarımızın çok olduğunu savunamam müşterisine saygılı kaliteli, güvenli ürün satan esnaf kardeşlerimi bu örneğin dışında tutuyorum . Fakat maalesef böyle tabiri caizse küçük çıkarlar için müşterisine çürük mal veren esnaflarımız var. Az da olsa bunların yüzünden halkımız pazarda alışveriş yapma yerine zorunlu olarak marketlerden alışveriş yapıyor.

Böylece birkaç kişi yüzünden halk pazarlardan soğuyor. Bundan esnaflarımız zarar görüyor. Böyle hileli satış yapanları esnaflarımız ve esnaf temsilcilerimiz teşhir etmeli. Bu tür kemseler kendilerinden çok bütün esnaflarımızın ekmeğine mani oluyor. Halkı semt pazarlarından soğutuyor.

Müşterilerin büyük marketlere yönelmesine çanak tutuyor.Halkımızın sıcak parası böylece kendi bölgemizde kalacağı yerde, marketlerin vergi dairelerinin bulunduğu başka illere gitmesine neden oluyor.

O bütçesi kısıtlı insanın alacağı malın yarısını çürük vermek ile ne kazanacaksın. Böyle küçük çıkar uğruna müşterileri kaybettiğinizin farkında değimlisiniz?

Semt pazarları bizim geleneğimiz. Oraları sadece alışveriş yapılan pazarlar değil. İnsanlarımızın görüşüp dertleştiği selamlaşıp hal hatır sorduğu yerler.

Pazarlarımızın güzel ve güvenli ortamı birkaç hileli mal satan esnafa feda edilmemeli. Buradan Pazarcı esnaf derneği yetkililerini uyarmak istiyorum. Sakın aramızda böyle kimseler yok demesinler.

Biz hiçbir zaman ondan, bundan yana tavır almıyoruz. Edirne’ye halka zarar verecek bu tür girişimler bizi karşısında bulur. Bunda darılmaca kırılmaca yok.

Ne acıdır ki pazaryerlerimizde böyle kişiler var. Buraların sorumlu olan kişileri aralarındaki bu kötü niyetli insanlara gereken uyarıyı ve gerekirse cezayı vermeleri gerekir.

Bilinen bir söz vardın “ Bir çürük elma yanındaki elmaları da çürütür” derler.

Çürük elmaların yanındakileri çürütmemesi için gereken uyarı yapılmalı. Edirne semt pazarları Edirne halkına yakışır konuma gelmeli orada alışveriş yapan insanlarımız acaba çürük mal konulacak mı diye endişeye kapılmamalı.

Halk senin sattığın çürük malı almak zorunda değil. Öyle ürünün varsa bir kenara ayırır fiyatını ucuz tutarsın.

Başka illerin pazarlarında böyle yapılıyor. Yine bir vatandaş seyyarlar satıcılardan portakal almış. Seyyar satıcılarımızın da pazardaki esnafımız gibi tezgâhlarının önünde güzel mallar dizilir merak edip malın kalitesini ölçmek isteyenler olduğunda seçtiği kaliteli üründen ikram ederek seni ikna eder.

Bu vatandaşımız da ona kanmış. Görünüşe göre kaliteli mal olduğuna inanarak birkaç kilo portakal almış bir hastasına götürecekmiş. Hastaneye gidip portakalları soyduğunda aldığı malın bir kısmının ekşi bazılarının ise suyunun çekilmiş olduğunu görmüş. Aldığı malda kendisine ikram edilen kalitede çok az ürün varmış.; “Bu durum karşısında çok utandım “ diyor.Hasta olan akrabası kendisine “nereden buldun bu kalitesiz suyu çekilmiş portakalları” diye sitem etmiş. “Siz olsanız bu durum karşısında ne yaparsınız” dedi.

 104 total views,  2 views today

Next Post

Doğum fotoğrafları sergisi açıldı.

Devecihan Kültür Merkezinde Tıp Bayramı nedeniyle doğum anını kapsayan fotoğraf sergisi açıldı. Tıp Bayramının olduğu günde açılan etkinliğe Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Yiğitbilek, Belediye Başkan Yardımcısı Dr Ertuğrul Tanrıkulu,İl Milli eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, Gençlik ve Spor İl Müdürü Serhat Ocak, Halk Sağlığı Müdürü Turgut Çalışkan, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp