Kent Konseyin’den EBED’e ziyaret

admin

Kent Konseyi Başkanı Özer,Başkan Yardımcısı Nebahat Çavuş ,Yönetim Kurulu Üyeleri Sultan Fırtına ve,Arif Kuday EBED’ e ziyarette bulundular.Dernek Başkanı Dilek Öner Kaynak ve Başkan Yardımcısı Cengiz Gültekin ve Yönetim Kur ulu Üyeleri Mübessser Yolalmaz,Sevinç Görçek misafirlerini Dernek Lokalinde karşıladılar.EBED’İN Kent Konseyinde yer alması ve Edirne Kent Konseyi Engelli Meclisi’nin kurulması konusunun görüşüldüğü toplantıda konuşan Kent Konseyi Başkanı Özer Demir ;Kent Konseyinde Edirne’de yaşayan tüm bireylerin temsil edilmesine çalıştıklarını belirterek,Edirne’nin yaşanabilir bir şehir olması için çaba sarf ettiklerini söyledi.”Hepimizin ortak çabası yaşadığımız çevrenin bütün bireylerinin ortak değerlerine sahip çıkması,Edirne’yi daha güzel yerlere taşımasıdır.Bu kentte yaşayan tüm bireyler mutlu olmalıdır.Bu anlamda Engelli Derneklerinin Kent Konseyinde bulunması  bazı isteklerin daha çabuk halledilmesini sağlayacaktır.Yasaların gereğinin yapılması daha kısa zamanda olacaktır.”    Dedi.

edirne kent konseyinden ebed'e ziyaret (2)

 

 

 

 

 

 

 

Kent Konseyinin EBED ‘i ziyaretinden duyduğu dile getiren Başkan Dilek Öner Kaynak;Kent Konseyi çatısı altında Engelli Meclisi oluşturma çabasının geç kalınmış bir çalışma olduğunu bekittikten sonra,bunun biran önce gerçekleşmesi için üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız diyerek şunları söyledi.” Engelli bireyler adına yapılması gerekenlerden, ilkönce ulaşım ile başlayalım. Tekerlekli sandalye olan, kanadiyen kullanan, koltuk değneği kullanan, görme engelli olan bireyler için kaldırımların kullanılabilir olması gerekir. Görme engelliler için hissedilebilir yüzeyler olmalı, hissedilebilir yüzeylerin istikametlerinin dönüş ve bitiş yerleri kişilere tehlike arz edecek yerlerde bitmemeli ,örneğin bir duvarın önünde, bir ağacın önünde olmamalı, bunlar bizlerin birebir yaşadığı örneklerdir. Karaağaç yolu üzerindeki kaldırımlarda ve birçok yerde bu yanlış uygulamalar var. Yine trafik ışıklarında görme engelli bireyler için sesli sinyalizasyon sistemleri olmalı, bunlar olmazsa olmazıdır bizlerin. Bedensel engelli bireyler için yine, kaldırımlar, çarşılar kısacası tekerlekli sandalyeler ile gezilebilecek umuma açık alanlar parke taşı döşenmemeli çünkü tekerlekli sandalye kullanan bir bireyin böyle bir alanda gezmesi mümkün değil.

edirne kent konseyinden ebed'e ziyaret (1)

 

 

 

 

 

 

 

Rampa eğimleri standartlar doğrultusunda olmalı ,Eğimler çok fazla olduğunda büyük tehlike arz ediyor. Tüm alışveriş yerlerine, kamu kurumlarına, bankalara, sinemalara, tiyatrolara, spor sahalarına bizlerin ulaşımına uygun zeminler, girişler ve rampalar olmalı. Trafik ışıklarında tekerlekli sandalye kullanan bir kişinin karşıdan karşıya geçiş süresi belirlenip süreler buna göre ayarlanmalı. Kentteki tüm parklar, açık ve kapalı eğlence alanları, engelli bireylerin kullanımına uygun hale getirilmeli. Çocuk oyun parklarında engelli çocuklara uygun öze oyun grupları olmalı, tekerlekli sandalyeleri ile salıncaklarda sallanabilmeliler, kaykaylarda olabilmeliler. İnsanların yaşam alanı olan apartmanlarının girişleri, kullandıkları asansör ölçüleri bedensel ve görme engelli bireylerin standartlarına uygun olmalı bunların olmadığı binalara, parklara, sahalara, tüm yaşam alanlarına Belediyeler ruhsat vermemeli . Çok sıkı bir şekilde denetlemeli. Tüm bu alanlar ile ilgili yapılan çalışmalarda her engel gurubunda birkaç kişi orada olmalı, onlar onay vermeli. Amacına uygun bisiklet yolları yapılmalı, bedensel engelli bireylerimizin kullandıkları akülü araçları da bu yolları kullanabilir standartta olmalı. Ulaşılabilirliğimiz için kullandığımız bu araçlar, trafikte ulaşım için büyük bir sıkıntı ve tehlike bizler için. Ulaşım engelli bireyler ve onların refakatçileri için tamamen ücretsiz olmalı, engelli bireylerin yaşadıkları güzergâhlar tespit edilip olara da duraklar yapılmalı, kaldırımlar araçların rampalarına göre yapılmalı ,engelli bireyler kimsenin yardımı olmadan kendi başlarına istedikleri yerlere ulaşabilmeli ,hayatını sürdürebilmeli. Açık alanlara engelli bireylere uygun spor yapabilecekleri spor aletleri konulmalı.

edirne kent konseyinden ebed'e ziyaret (3)

 

 

 

 

 

 

 

Çarşılarda, parklarda kısacası yaşamımızı geçirdiğimiz her alanda engelli bireylere uygun tuvaletler olmalı, yaşadığımız kentte ne yazık ki bu bile çok büyük bir sorun ve eksiklik. Tüm Kamu kurumlarının, hastanelerin girişlerinde görme engelli, bedensel engelli ve işitme engelli bireyler için özel yön tabelaları, hissedilebilir zeminler sesli sistemler olmalı. Yeşil alanlar talan edilmemeli, bu yeşil alanlara özellikle de nehir kenarlarında olan yeşil alanlara engelli engelsiz tüm bireyler için psikolojik sıkıntılarını uzman kişiler eşliğinde çözebileceği iyileştirme ve fizik tedavi merkezleri olmalı.”diyerek Kent Konseyinde oluşturulacak Engelli Meclisi ile bunların gerçekleşmesine çalışabileceklerini belirtti.

 

 

 232 total views,  2 views today

Next Post

UTSO akredite sertifikası aldı

Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ercan İhtiyar TOBB tarafından  akreditasyon verilmesi nedeniyle gittiği Ankara  TOBB Genel Merkezinde yaptığı açıklamada bu yıl Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin bir süredir devam eden bir politikasının olduğunu, akretide  olmak, kısaca kurumsallaşma diyeceğimiz bir işleme geçmek olduğunu belirterek şunları kaydetti; “ Bu noktadan itibaren […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp