KENT YAŞAMININ BEDELİ VAR

admin

fikri_yalin_koseKırsal kesimden zorunlu olarak kente göç eden veya uzun yıllardan bu yana kentimizde yaşamasına karşın şehirde yaşama sorumluluğun benimsememiş insanlarımız mevcut.

Bu konuda örnek vermek gerekirse, Edirne belediyesi tarafından evsel atıkların ayrışması için kentin bazı yerlerine geri dönüşümü olabilecek evsel atakların atılacağı konteynerler konuldu.

Evsel atıkların ayrıştırılması konusunda kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla toplantılar gerçekleşti bu yönde gazetelerde haberler yapıldı. Bu uyarılara rağmen bir süre sonra gördük ki bu çağdaş çöp toplama uygulaması halkımız tarafından yeterince benimsenmedi.

Bazı sorumsuz kişiler bu araçların kapaklarını kırdı çöp araçlarını kullanılamaz hale getirdi. Belediyenin bu olumlu girişimi sonuç vermemişti.

Evlerimizdeki çöplerin ayrışması birkaç dakikamızı alacak bir iş Sadece şişe kağıt gibi ürünler ayrı torbada olacak. Edirne gibi UNESCO tarafından Dünya kenti olma adayı olan bir şehirde böyle basit bir medeni görevi uygulayamıyoruz.

Onun ötesinde, birkaç metre yakınımızda çöp aracı olmasına karşın yenilen yiyeceklerin ambalajını çevreye saçmayı marifet sayıyoruz.

Meşrubat kutularını içip yola sokağa atmak üstelik kutularına bir de tekme atma alışkanlığımız sürüyor.Ulaşım araçlarımızın içinde biriken pisliği yola boşaltmak vazgeçemediğimiz alışkanlığımız.İçtiğimiz sigarayı sokağa atmasak rahat edemiyoruz. Bunlar çevre konusunda Avrupa’da ve diğer medeni ülkelerde olmazsa olmaz kuralları. Bu ülkeler yıllar önceden bu sorunlarını çözmüşler. Biz ise hala yerimizde sayıyoruz.

Temizliğin imandan geldiği ile övünürüz. İslam anlayışında temizliğin çok önemli olduğunu savunuruz. Buna karşın bakıyoruz ki, İslam mabetlerinin, okulların resmi dairelerin çevresinde temizliğe dikkat edilmemesini bu yörelerin daha kirli olmasını nasıl izah edebiliriz? Çevre temizliğini eksiksiz uygulamayı bir türlü benimsemedik bu konuda yaptırımlar ise lafta kaldı. Şehir içindeki evlerin ve işyerlerine yazılan yazılar da bir başka kirlilik göstergesi. Bölge ve ülke olarak çevremizi temiz tutma konusunda duyarlı olamıyor ve gereken önlemleri alamıyoruz.

Okullarımızda yapılan uyarıların da sonucu baktığımızda yararlı olmadığını görüyoruz.

Bir de, toplumda dikkat çeken bir başka görüntü var. Kent merkezinde yolcu taşıyan toplu taşıma araçlarında gençlerimizin yaşlı ve hasta insanlarımıza yer verme alışkanlığı yok.

Özellikle öğrencilerimiz, en çok on dakika sürecek kısa yolculukta yaşlı vatandaşlara saygı gösterip yerlerini yaşlılara verme ihtiyacını duymuyor. Bunun dışında saygılı davrananlar da olsa bunun yeterli olduğunu söyleyemeyiz.

Gençlerimiz ne halt ettikleri belirsiz cep telefonu ile oynama alışkanlıklarından vazgeçip kısa sürecek yolculuklarında saygılı davranıp yerlerini yaşlı kimselere verme gereği duymuyorlar.

Yaşlılar için bu saygılı davranma alışkanlıklar ancak ailelerden ve okullardan ve çevreden sağlanabilir. Böyle medeni alışkanlığımız gelişmediğine göre bu tür eğitimde de eksiklik var demektir

Bu ve benzeri olumsuz alışkanlıklarımızın sürmesi Türk toplumunun uzun yıllar süren geleneğinin unutulmaya yüz tuttuğunun göstergesidir. Bu güzel geleneğimizi kaybetmek yok saymak bize bir itibar kazandırmaz.

BEYNİ KAPICIYMIŞ

Orta yaşlı bir kadın dışarıdan sınava girerek ilkokul diploması almak istemiş.

Sınavda sorulan sorular şöyle sıralanmış:

-Mide ne iş yapar?

-Sindirim yapar.

-Akciğer ne iş yapar

-Solunum yapar yaşamamızı sağlar.

-Kalp ne iş yapar?

-Dolaşım yapar kanımızı temizler.

-Bacaklar ne iş yapar yürümemizi sağlar.

-Gözler ne iş yapar.

-Görmemizi sağlar

-Beyin ne iş yapar?

-Bizim binada kapıcılık yapar” diye yanıtlamış

 211 total views,  2 views today

Next Post

Sezai Irmak Art Acatemy geleneksel etkinliğini sürdürüyor

Sezai Irmak Art Academy, düzenli olarak hazırladığı etkinlik programlarına yeni yılda da devam ediyor. Avusturya fahri konsolosu Hüseyin Sıragezen’in katkıları ve Avusturya kültür ofisi ile işbirliği çerçevesinde, Avusturya Salon Orkestrası Edirne’de muhteşem bir klasik müzik konserine imza attı. Kurumumuzun hizmet politikası gereği, konser programı ücretsiz olarak Edirneli sanatseverlere sunuldu. Viyana […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp