KENTİMİZ İÇİN TEHLİKE SİNYALİ

admin

fikri_yalin_kose       1990 yılından bu yana 1 Ekim günü  (Dünya Yaşlılar Günü) olarak kutlanıyor. Bu gün geldiğinde yaşlıları o günün önemini hatırlayan ve önem veren kurum yetkililerince yaşlıları onere edecek konuşmalar yapılıyor. Yaşlıların geçmişinin tecrübelerle dolu olduğu, yaşlıların milli kültürümüz gelenek ve göreneklerimizin canlı örneklerini oluşturdukları ifade ediliyor.

Bugünün yaşlılarının uzun yıllar süregelen ananelerin milli ve manevi değerlerin yarınlara taşımamızda kaynak oluşturdukları belirtilir. Bu arada gençlerin  yaşlılara saygı göstermeleri sevgilerini hiçbir zaman  esirgememeleri sadece bir gün değil yılın tüm günlerinde yaşlı insanlara şefkat  göstermeleri  uyarısı  yapılarak bugünün gençlerinin  yarının potansiyel yaşlıları olduğuna dikkat çekilir.

Yaşlılar gününde ülkemizde yaşlılık oranı nedir diye incelediğimizde dikkat çekici verilere ulaşıyoruz. Türkiye bugün 30 milyonu aşkın genciyle Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip olmasına karşı ülke nüfusunun Avrupa gibi gittikçe yaşlandığı, bir süre sonra Avrupa düzeyine geleceğimiz,  ülke genelinde yapılan yaşlılık istatistiklerden ortaya çıkıyor.

Ne yazık ki bu genç nüfusumuzdan yeterince yararlanamıyoruz. Ülke ekonomisinin içinde bulunduğu durum gençler için gerekli istihdamın sağlanamaması genç nüfus arasında işsizlik oranının %25’i aşması ülkeyi yönetenlerin acil olarak çözmeleri gereken sorunların başında yer alıyor. Türkiye’de iş bulamayan gençlerimiz çareyi başka ülkelere gitmekte buluyor,

Yaşlı nüfus oranını Edirne genelinde incelediğimizde ilin yaşlılık oranı Türkiye ortalamasına yakın rakamlar veriyor. Ülkemizde 65 yaş ve üzeri nüfus %8 dolayında Edirne merkezde bu oran %8,9 dolayında.

Bunun dışında Edirne’nin ilçelerindeki yaşlı nüfus oranı Edirne merkezden çok daha yüksek.

400.280 kişiden oluşan il geneli nüfusumuzun yaklaşın 50 bin kadarı 65 yaş ve üstü nüfustan oluşmaktadır. Bu oran genel nüfusumuzun  %12,4’ünü oluşturmaktadır.

Yaşlılık oranını ilçeler düzeyinde değerlendirdiğimizde yaşlı nüfusun büyük oranda yükseldiğini görüyoruz.

Enez ilçemizde 65 ve üstü yaş oranı  %19,2, Havsa ilçesinde %17,4, İpsala’da %13,9, Keşan ilçesinde %11,9, Lalapaşa’da  %18,5, Süloğlu ilçemizde %15,8, Uzunköprü’de %15,7, Edirne ilçeleri arasında 65 yaş ve üstü nüfusun en yüksek olduğu ilçe %22 ile Meriç ilçesi,

Bu oranlar dikkate alındığında Edirne Merkez dışında yaşlıların oranının yüksek olduğunu görüyoruz. Bunun ana nedenine baktığımızda özellikle Edirne ilçelerinin köylerinde tarım ile geçimini sağlayamayan köylü gençler sonunda  iş bulurum vaadi ile sanayi kendi köylerinden, topraklarından  koparak sanayi  bölgelerine göç etmek zorunda kalıyor.

Bu göçler sonucunda köylerin bekçiliğini ihtiyarlar yapıyor.  Uzunköprü’nün Bayramlı Köyünde kahvede oturan ihtiyar ihtiyarlarla sohbetim sırasında bir yaşlı köylünün bana ilettiğini hiç unutmuyorum, Elinde bastonu ,çayını yudumlayan yaşlı hemşerimiz köylerinde ancak bayram günlerinde düğünlerde ve cenaze olduğu zamanlar başka illere giden köylü gençleri görme imkânı oluyormuş.

Diğer zamanlarda ise köylerde hangi eve bakılsa kendisi gibi yaşlılardan oluştuğu görülüyormuş.

Trakya insanımızın özellikle ilimizin en önemli geçim kaynağı olan tarımda ürün çeşitliliğinin getirilmemesi klasik ürünlerle geçimin her geçen yıl daha da zorlaşması köylerde yaşamı zorlaştırıyor.  Miras yoluyla tarlaların bölünmesi sonucunda köylerde tarımla geçinmek imkânsız duruma geliyor.

Her ne kadar son yıllarda hayvancılığın gelişmesi ile köylülerin biraz da olsa ekonomik şartları düzelmiş olsa da devletin uyguladığı politika, hayvancılığı gereken desteğin verilmemesi, girdi fiyatlarının yüksek olması ile hayvancılığın da köylülerin geçiminde bir alternatif olamayacağı kuşkusunu yaratıyor.

Ülkemizde özellikle Trakya’da Tarımın önemli bir geçim kaynağı olması, bu konuya devletin gereken önemi vermemesi tarım girdi fiyatlarının yüksekliği sonucunda köylülerin tarımda geçim koşulları gittikçe zorlaşıyor.

Köylüler bu pahalılık nedeniyle tarlalarına gereken hizmeti veremiyor ve bazı tarlalar boş kalıyor.  Bu konuda acil çözüm bulunamazsa köylülerimiz topraklarını satmak zorunda kalacak. Kaynağı nereden olduğu belli olmayan paralarla yüksek fiyata satın alınan verimli topraklarımızın oranı gittikçe artıyor. Bir süre sonra Trakya toprakları bazı tekellerin ve bankaların malı konumuna düşecek.

Özellikle bankaların sahip olduğu araziler insanlarımızın yüreğini sızlatıyor. Köylüler “ ülkemiz Kurtuluş Savaşı ile kanı canı pahasına bu topraklara sahip çıktı. Şimdi ise o zaman topraklarımıza sahip olamayanlar halkı önce borçlandırıp köylülerin borçlarını ödememeleri üzerine ipotek yoluyla verimli topraklarımıza sahip oluyorlar.

En kısa zamanda toprakların el değiştirilmesine çare bulunmalı. Aksi durumda ekonomik koşullar böyle devam ederse Trakya topraklarının büyük kısmı sahip değiştirecek, kim ve nereden geldiği bilersiz kişiler bu toprakların sahibi olacak. Bizler de burada Kızılderililer gibi azınlık duruma kendi topraklarımızda hizmetçi konumuna düşeceğiz” diyorlar.

Kuşkusuz bunda köylülerimizin de kabahati olduğunu inkâr edemeyiz.  Bankaların köylülere sağladığı kredi kolaylığına kanarak ödeyemeyeceği borcun altına girmeleri sonucu bu duruma düştüler. “Ayaklarını yorganına göre uzatmaları”  ödeyebileceği kadar borç almaları gerektiği halde yüksek miktarda bor aldılar. Borçlar ödenmeyince sonunda tarlalar elden gitti.

Bu durum yöneticilerimizin en acil olarak el atmaları gereken bir durum olmalıdır. Siyasilerimiz, yöneticilerimiz tarımda söz sahibi olan kuruluşlarımız bu konuya çözüm getirmek zorundadır.

Diğer taraftan bölge insanlarımızın geçinebilecek oranda çocuk sahibi olma alışkanlığı, diğer illerde bunu dikkate almayıp “çok çocuğumuz olsun neslim devam etsin Allah onların kısmetini verir”  mantığı ile hareket etmeleri sonucunda, Trakya nüfusu azalma trendine girdi. Bölgede ekonomik koşulların iyileşmesi halinde Bölgemizden giden gençlerin tekrar köy ve kasabalarına dönmesiyle genç nüfusun artması az da olsa gerçekleşmiş olacaktır.

 205 total views,  2 views today

Next Post

KÖROĞLU, “Alperen Ocakları'nın AKP’yi destek haberi yalan”

              Büyük Birlik Partisi Edirne Milletvekili adayı Arif Köroğlu beraberinde  Merkez ilçe Başkanı  Ali Pehlivan ve  Alperen üyeleri ile  birlikte Edirne Ajans Gazetesini ziyaret etti. Arif Köroğlu burada yaptığı konuşmasında, kendisini Manisa Alperen Ocakları eğitim ve Kültür Derneği Başkanı olarak tanıtan,  AKP’ye seçimlerde destek […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp