Kentimizi tanıtmada yeterli değiliz

admin

fikri_yalin_koseBaharın aylarının gelmesiyle birlikte tarihi kentimiz Edirne turistlerle dolup taşıyor. Edirne sokaklarında yerli halkımızdan çok turistleri görüyoruz.

Bazıları dünyanın çeşitli ülkelerinden kentimizin güzelliklerini görmek amacıyla geliyor. Bazıları ise yurdumuzun çeşitli illerinden düzenlenen turlarla Edirne’mize gelip gün boyu tarihi ve turistlik yöreleri geziyor. Gelenlerin büyük bölümü ihtiyaçlarını burada karşılıyor, lokantalarda yemek yiyor,  alışveriş yapıyor.

            Turistlerin en büyük ilgi alanları tarihi çarşılarımız, camilerimiz. Turistlerin kentimize akın etmesi aslında bu Edirne için bulunmaz bir nimet.

Ne yazık ki, Edirne’ye gelen misafirlerimizin ihtiyaçlarını yeterince karşılayamıyoruz. Turistlerin birkaç cadde dışında ,sokaklarda rahatlıkla gezmelerine imkân yok. Özellikle ara sokaklarımız adeta otopark gibi.

            İlimizde otopark sorunu en kısa zamanda çözümlenmesi gerekir. Aracı ile Edirne’ye gelen turistler, araçlarına park alanı bulabilmek için mahalle aralarına gitmek zorunda kalıyor.

Turist huzur ve rahatlık ister. Gezip göreceği yerlerde buna dikkat eder. Otoparkçılarla tartışmak istemez, işyerlerinde alışveriş yaptığında kazıklanacağı endişesine kapılmak istemez.

            Taksi ile bir yerden bir yere gittiğinde kendisinden fahiş fiyat alındığı şüphesine kapılmak istemez. Tarihi mekânlarda seyyar satıcılar tarafından huzursuz edilmek istenmez. Çevrenin temiz, satılan ürünlerin hijyenik olmasını bekler.

İstediği bir ürünü bulamadığı zaman istediğini nerede bulabileceğini birine sorduğunda doğru cevap verilmesini ister. Esnaflardan turistlere karşı güler yüzle davranılmasını ister, kısaca kentimize geldiğinde huzurlu bir tatil yapıp, olumlu izlenimlerle memleketine dönmeyi arzu eder.

            Ne yazık ki biz bu hizmetlerin bir bölümünü yeterince yerine getiremiyoruz. Henüz daha bir turizm kentindeki halkın turistlere nasıl davranılması gerektiğini öğrenemedik. Bazıları altın yumurtlayan tavuk olan turizmin gelirinden sürekli yararlanma yollarını arama yerine daha çok kar amacıyla altın yumurtlayan tavuğu kesmek istiyor.

Edirne’mizde tüm halkımız, her meslekten olan turizm elçisi gibi hareket etmeli. Zira buraya gelen nimetlerden herkes yararlanıyor.

TURiST ARAÇLARININ PARK ALANI

Kentimizin en önemli sorunlarından biri ise Edirne’ye gelen turistlerin araçlarının park sorunu oluyor. Selimiye yanındaki otoparka gelen turist otobüsleri genellikle rehberlerinin de yönlendirilmesi ve yemlendirilmeleri ile kentimizin o semtindeki yerleri geziyor. Bu kişilerin yönlendirmesi ile oralardan alışverişlerini yaparak Edirne’den ayrılıyorlar. Bu imkanlardan sadece o yöredeki esnaflarımız yararlanabiliyor. Turist rehberlerinin bu taraflı uygulamalarının engellenmesi gerekir.

Edirne sadece Selimiye ve çevresindeki çarşılardan ibaret değil. Kentimizin gezip görülecek daha çok yerleri vardır. Arasta dışında iki tane tarihi çarşısı,  yüzlerce işyeri vardır. Kentimize gelen turistlerin buraları da gezip görmesi Edirne’nin turizm imkânlarından yararlanması gerekir, ne yazık ki bunu yapamıyoruz. Turist rehberlerinin inisiyatifine bırakarak Edirne’nin güzelliklerini tanıtma imkânı bulamıyoruz. Turist araçlarının araçlarını park edebileceği pazartesi pazarı ve çevresinde yeni bir park alanının bulunması gerekir. Oradan kentimize gelen turistlerin şehrimizin tamamını gezme ve görme imkânı olacak ve şehir merkezindeki işyerlerinde alışveriş yapmaları sağlanacaktır. Bazı turist rehberlerinin Edirne’ye gelip sadece gezilmesi gereken yerlerin gezilmesine izin verdikleri alışveriş yapılmasına imkân tanımadıkları duyumunu alıyoruz. Buna gerekçe olarak da” İstanbul’a veya bir başka kente gideceğiz orada daha rahat alışveriş yapma imkânınız vardır. Edirne pahalı bir şehir, burada kazıklanmanızı istemiyoruz” şeklinde propaganda yapılmasının önüne geçilmeli. Edirne’nin turist rehberliği konusunda imkânları var. Fakat bunu yeterince değerlendiremiyoruz. Bu imkanı başka yerlerden gelen turistlerin denetimine bırakıyoruz.Bunlar da Edirne’yi tanıtımda yeterli olamıyor, bundan bizler zarar görüyoruz.

Kentimizin tanıtımı için ürünlerimizi çeşitlendirmeliyiz. Sadece birkaç tür helva ve ciğer ile Edirne’nin tanıtımı yeterli değil. Osmanlı mutfağını, yöresel yiyeceklerimizi de turizme sunmalıyız. Bunu başka iller çok iyi yapıyorlar. Bu illere seyahat eden meslek kuruluş temsilcilerimiz ve oda yöneticilerimiz oraların imkânlarından örnek alarak Edirne’de turistlere sunulacak ürünlerin çeşitlendirilmesinin yollarını aramalı. Çarşılara girdiğinizde bakıyorsunuz onlarca işyeri aynı ürünü satıyor. Böylece elde edilecek gelir çok parçaya bölünüyor. Bazı işyerleri bunun sonucunda işyerlerini kapatmak zorunda kalıyor. Turizme yönelik işyerlerimize gelen misafirlerin taleplerini de dikkate alarak ürün çeşitliliği yaratmak zorundayız. Bunu sağlamadığımız takdirde turizmden gelir beklemek hayal olur.

 

 

 

 

 123 total views,  6 views today

Next Post

Yaşagör “perakende yasasının bize yararı yok”

Edirne Bakkallar ve Tekel Bayileri Odası, Süleyman Yaşagör’ün Başkanlığında   Başkan Yardımcısı  Orhan Özçetin  yönetim Kurulu üyeleri  Mesut Özaydın, Orhan Mango, İsmail Bozkuş, Gökalp Kum ile toplanarak gündemindeki konuları görüştü. Toplantıya Oda Yöneticileri katıldı. Odanın sorunları hakkında açıklama yapan Başkan Yaşagör; “ son günlerde ekmek fiyatları konusunda birçok değişik fiyatların oluştuğunu, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp