Kentimizi Yeterince Tanıtamıyoruz

admin

Yurt içinde ve yurt dışında ulusal ve uluslar arası fuarlar yaılıyor.

Bu tür etkinliklere kurum ve kuruluşlarımızdan yetkililer  katılıyor. Buralarda her bölgenin katılımcıları kendi bölgelerinin reklamını yapma imkanını buluyor ve ürünlerini tanıtıyor.Tarihi ve kültütel zenginliklerini  geniş kitlelere duyuruyor.

Böyle  etkinlikler  illerin tanıtımı için çok uygun alanlar. Buralarda açılan stantlarda kendi yörenin ürünlerini tanıtma daha geniş kitlelere ulaştırma imkanı bulabiliyorsun.

Böyle fuarlara yeterince katılma imkanım olmadı sadece katılanlardan  bana aktardığına göre.”Edirne’yi  böyle fuarlarda  tanıtımlarda yeterli olamıyoruz. Edirne’mizin fuar ve benzeri ürün tanıtım alanlarında sesi cılız kalıyor.

     Tanıtım için sadece mahalli yöneticilerin veya birkaç kuruluşun katkısı yeterli olmuyor. Anadolu’nun sıradan illeri çeşidi çok az olan ürünlerini farklı türde reklamlarla süsleyip tanıtmayı başarabiliyor.

Sivaslı kangal köpeklerini getirip tanıtımını yapıyor.Karslı kaşarını stantlarda sergiliyor.

Buralarda sarımsaklarını patateslerini tarhanasını dahi sergileyen illerimiz var.

Edirne’mizde  tanıtılacak o karar  çok ürünümüz var ki, bunları sergilesek stantlara sığmaz .Ne yazık ki,bu alanda yeterli tanıtımı yapamıyoruz.Bunun sonucu da bize has ürünlerin bir kısmını başka illere  kaptırıyoruz .Bunun en canlı örneği peynirimizi Ezine’ye kaptırdık.

Peynir dendiğinde insanlar Edirne değil  Ezine’yi hatırlıyor. Ezine  caddelerine bakıyorsunuz işyerlerinin çoğu peynir satış yerleri bunların arasında Edirne peynirimiz öksüz kaldı.

Bu peynirimizin kalitesinin düşmesi ve yeterince  tanıtım  yapamadığımızdan kaynaklanıyor. Suçlu yine bizleriz.  Bu günlerde en popüler ürünümüz “Edirne ciğeri” korkum o ki, yakında onu da başka illere kaptırmayalım.

Ürün tanıtımı birkaç kurumun gayreti ile olmuyor. Her kurum ve kuruluş böyle tanıtım fırsatı doğduğunda onu bölgenin tüm ürünlerini sergileyerek değerlendirmeli. Ayrıca böyle etkinliklere meslek odalarımız  birkaç üst yönetici ile gidip keyif çıkarma yerine  o kurum üyelerini de katarak gezip görmelerini  bilgi sahibi olmalarını sağlamalı.

Sanırım önceki aylarda Demirciler ve Kaynakçılar Derneği üyelerinin katılımı ile böyle bir tor düzenledi, ve çok yaralı olduğu söylendi.

Son yıllarda maşallah, meslek oda yöneticilerimizin gezmediği yer kalmadı. Seyyahlar  gibi yurtiçi ve yurtdışı turları devam ediyor.Buradan sormak istiyorum. Bunlardan birkaç yönetim dışında faydalanan oluyor mu? Hiç sanmıyorum.Sonra bu geziler neden düzenleniyor o meslek mensupları bilgi sahibi olsun ve bu bildiklerini tabanına yetkili olduğu kuruma aktarsın diye değil mi?

Bugün hangi kurumumuz  böyle gezileri sonrası  basına veya kurum üyelerine” Ben şu toplantıya katıldım bize şu konularda seminer verdiler diye bilgi veriyor mu?  Onun ötesinde basın bu yönde bilgilendiriliyor mu?

Böyle dar kapsamlı gezilerin “turistlik gezilerden” ne farkı oluyor. Bu durum dahi bölgemizi tanıtımda eksikliklerimizi  tanımlamaya yeterli olmuyor mu. Edirne’mizin önünde büyük bir fırsat var. Kentimiz “Dünya Kenti” oluyor.

 Bunu dikkate alarak bölgede kentimizi tanıtım seferberliği başlatmamız gerekir. Bunun için en başta meslek kurumlarına onların başındaki zatlara büyük görev düşüyor.

Bugüne kadar  varlığı yokluğu belirsiz olan bu kurumlarımız üzerlerindeki ölü torağı atmaları gerekir. Bu kafayla giderlerse işimiz çok zor demektir.

Peki bu kurumun tabanını bunda suçu yok mu? Örgütünün başında olan kişilere “sen benim paramla veya bu kurumun başında olduğun için bazı imkanlardan yararlanıyorsun.buralardan bize aktaracağın bir bilgi yoksa  buralara neden gidiyorsun” diye sorma gereği duymaları gerekmez mi soruyor mu derseniz hayır.

Bir sorabilseler her şey daha iyi olacak.

 243 total views,  2 views today

Next Post

Otelcilik Ve Turizm Meslek Lisesinde Türk-Bulgar Öğrenciler Eğitimde

              Avrupa Birliği ENPI Karadeniz Havzası 2007–2013 Sınırötesi İşbirliği Programı projesi kapsamında Türk ve Bulgar öğrenciler Edirne’de Edirne Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nde 5 günlük eğitime katıldı.   Türkiye’den Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Edirne Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi olmak üzere 2 ortakla, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp