KEREM ARDA: “YENİ ANAYASADAN BAHSEDENLER “YENİ ANAYASA ÇAĞRISINDA BULUNANLAR ÖNCE MEVCUT ANAYASAYA UYMALI.

admin

Yeni Anayasa tartışmaları ile ilgili basın açıklaması yapan DEVA Partisi Edirne İl Başkanı Kerem Arda Türkiye’nin ”Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e” ihtiyacı olduğunu belirtti.

Kerem Arda: “Yeni anayasadan bahsedenler “Yeni anayasa çağrısında bulunanlar önce mevcut anayasaya uymalı. Ancak mevcut yönetim Anayasa Mahkemesi’nin kararlarını bağlayıcı olarak kabul etmiyor. Anayasa Mahkemesinin bir gerekçeli karardaki “Anayasa Mahkemesi kararlarına uyulmalıdır” ifadesi, Anayasa çiğneniyor demektir. 153. madde çok açık… Hükûmet, Anayasanın kendileri için bağlayıcı olduğunu ortaya koymalı. Var olan anayasaya uymayıp değişiklik yapacağız demek ise samimiyetten uzak, gündemi değiştirme çabasıdır.
“Türkiye’nin derin bir işsizlik sorunu var. Gelir dağılımı bozuldu, ev gençleri oluştu, yoksulluk intiharları var, hayat pahalılığı artıyor, esnaf çok zor durumda. İktidar ortakları öncelikli olarak bu sorunlara somut bir çözüm bulmalı, memleketin gerçek gündemi ile meşgul olmalıdır.


“Çalıştığımız anayasa değişiklikleri sistem değişikliklerini hedefliyor”
DEVA Partisi, 74 maddelik Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme dayalı bir Anayasa değişiklik çalışması yapmakta ve bunu diğer siyasi partilerle ikili olarak müzakere etmektedir.
“Bizim hazırlığımız sistem değişikliğine dönük bir taslak. Sıfırdan yeni bir anayasa metni çalışmıyoruz. Güçlendirilmiş parlamenter sistemin kurulmasıyla ilgili değişiklikleri çalışıyoruz. Amacımız güçler ayrımının olduğu, yargının bağımsız çalışabileceğini sağlayan ve parlamentonun etkinliğini artıran bir yaklaşımdır.

 2,606 total views,  68 views today

Next Post

EDİRNE’NİN NÜFUSU AÇIKLANDI

Türkiye İstatistik Kurumu Edirne Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanan bu basın bülteninde 31 Aralık 2020 tarihi itibariyle Edirne’nin 2020 yılı nüfus sonuçlarına yer verilmektedir. 31 Aralık 2020 tarihi itibariyle Edirne nüfusu 407 763 kişidir. 2020 yılında Edirne’de ikamet eden nüfus bir önceki yıla göre 6 140 kişi azalarak 407 763 kişi […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp