Keşan Belediyesi floresanların geri dönüşümü için de çalışıyor

admin

Geri dönüşüm ve çevre duyarlığı konusunda önemli hizmetlere imza atan Keşan Belediyesi, atık toplama hizmetine floresan lamba ve düşük enerjili ampulleri de dahil etti.

Hızla gelişen teknolojinin, her yıl tonlarca atığın işe yarmaz hale gelerek çöpe atılmasına neden olduğunu belirten Keşan Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü yetkilileri, “Atıkların önemli bir miktarı geri dönüştürülmekte ve yeniden kullanılabilir malzemeler yapılmaktadır. Atıklar içindeki cam, demir, bakır, alüminyum, krom, nikel, bronz, plastik ve kağıt/karton gibi atıklar çeşitli işlemlerden geçirilerek yeni bir hammadde olarak değerlendirilebilmektedir. Bu gibi maddelerin geri kazanılması ve tekrar kullanılması, tabii kaynaklarımızın tükenmesini önleyeceği gibi ülke ihtiyaçlarını karşılayabilmek için ithal edilen hurda malzemeye ödenen döviz miktarını da azaltacak, kullanılan enerjiden büyük ölçüde tasarruf edilecektir.” dedi.

Keşan Belediyesi floresanların geri dönüşümü için de çalışıyor

 

 

 

 

 

 

 

Keşan Belediyesi olarak amaçlarının “kullanım dışı kalan geri dönüştürülebilir atık malzemelerin çeşitli geri dönüşüm yöntemleri ile hammadde olarak tekrar imalat süreçlerine kazandırılmasına katkıda bulunmak” olarak amaçlayan Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü yetkilileri, “İlçemizde de atıkların en iyi şekilde değerlendirilip çevre sağlığına zararsız hale getirilmesi için geri dönüşüm projeleri ve çalışmaları yapılmaktadır. Bu kapsamda kağıt/kartonları, bitkisel atık yağları, kullanım ömrü dolmuş lastikleri,camları,atık pilleri topluyoruz ve geri dönüşüme katkı sağlıyoruz. Ayrıca floresan lamba ve düşük enerjili ampullerin geri dönüşümü için de çalışmalarımız başlamıştır. Floresan lambalar, camların tekrar lamba sanayinde kullanılabilir ve içerdikleri cıvanın yeniden değerlendirilebilir olmasıyla yüksek geri dönüşüm oranına sahiptirler.  En az yukarıda sayılanlar kadar önemli olan diğer bir husus da uzaklaştırılacak katı atık miktarlarındaki büyük azalma ve dolayısıyla çevre kirliliğinin önemli ölçüde önlenmesidir. Özellikle katı atıkları düzenli bir şekilde bertaraf edebilmek için yeterli alan bulunmayan ülkeler için katı atık miktarının ve hacminin azalması büyük bir avantajdır.” şeklinde konuştu.

 

 

 

 120 total views,  2 views today

Next Post

Ne yazsam bilmem ki

        Günlük yaşamımızda öyle günler oluyor ki haberler ve köşe yazıları için gerekli konular birbirini kovalıyor. Haberlerin yoğun olduğu böyle günlerde yazmak için konu bulmada hiç zorlanmıyorsun. Bugünler öyle günler değil. Bakıyorum ülkemizde hoş olmayan can sıkıcı olaylar oluyor. Televizyonun düğmesini çevirdiğimizde endişe duyuyoruz. ‘Acaba ülkemizde yine bir terör olayı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp