Keşan Kurtuluş Balosu’na büyük ilgi …

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

Keşan’ın Kurtuluşu’nun 91.yıldönümü nedeniyle Keşan Belediyesi’nce düzenlenen Kurtuluş Balosu 19 Kasım 2013 Salı günü akşamı Köşk Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi.

keşan-kurtuluş-balosu-kpk

Geceye Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı, Edirne Milletvekilleri Recep Gürkan, Kemal Değirmendereli, Garnizon Komutan Yardımcısı Piyade Albay Kemal Cöne, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan,CHP Edirne İl Başkanı Oktay Bozkurt, CHP Keşan ilçe Başkanı Vedat Koyuncu belde belediye başkanları,siyasi parti temsilcileri, dernek, oda ve demokratik kitle örgütleri temsilcileri ile 1200’e yakın vatandaş katıldı.

Keşan Belediye Personeli Gamze Özkan ve Osman Coşkun sunuculuğunda gerçekleşen ve Saat 19.30’da başlayan baloda ilk olarak Yakup Uçucu ve saz arkadaşları fasıl dinletisi sundular.

keşan-kurtuluş-balosu-mehmet-özcan

Ardından Keşan Belediyesi’nin 2004’ten bu yana yaptığı önemli hizmetleri içeren bir sunum yapıldı.

Sunumun ardından çalan 10.Yıl Marşı’na yemeğe katılan tüm konuklar ellerindeki Türk bayrakları ile eşlik ettiler.

Marşın ardından gecenin açış konuşmasını yapan Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan şunları söyledi “Az önce elimde Türk Bayrağıyla sizlerin karşısına çıktım.Ben devletimi temsil eden bu bu bayrağı ve bu devletin sadece bir vatandaşıyım.Sizlerde bu devletin vatandaşısınız.Bugün 91.yıl önce olan, nasıl olduğunu bilmediğimiz, ne olduğunu unuttuğumuz, belki hatırlamadığımız, ninelerimizin dedelerimizin hikayelerinde saklı kalan bir Kurtuluş Gecesi yaşıyoruz.

keşan-kurtuluş-balosu (2)

Değerli dostlar; sevgili hemşehrilerim, biz millet olarak ulus olarak Balkan Coğrafyasına ikinci gelişimizdir burası.Bundan 4 bin yıl öncesi Luvili Türkler gelmişler buraya.Bunlar Balkan Coğrafyasına asimile olup gitmişler.En son Osmanlı’nın1299’da kuruluşundan sonra 1354’te Trakya Topraklarına geçiyorlar.1359 yıllarında Keşan bizim oluyor.O günden beri bizimdir.Nerede bir ayrıntı var. 1919 – 1922 yılları arasında 3 yıllık Yunan işgali var. O işgal sırasında neler çekmiş dedelerimiz ninelerimiz çalı diplerine saklanmışlar.

keşan-kurtuluş-balosu (5)

Küçücük çocukları yukarı atıp altına süngü tutup bak çocuğun ağlıyor diye söylemişler. Ben bunu ninelerimden dedelerimden dinledim.Şükredelim ki bugünlere biz devletimizin altında burada hür özgür yaşıyoruz.Sırtımıza dayanan bir gavur çizmesi yok, bir yabancı çizmesi yok.5 bin yıllık tarihi olan bir ulusuz.Biz bu milletin bu devletin bir parçasıyız.Bu bayrak benim bu devlet benim , bu milletin içersinde yaşayan herkes de benim devletimin vatandaşı.Birbirimize saygı göstereceğiz.Birbirimize anlayış göstereceğiz.Ama devletimizi sonu bizim kurduğumuz devleti aşağılık gösterecek herhangi bir kişiye de prim vermeyeceğiz.Yoksa 91 yıl önce küçücük kundaktaki çocukları havaya atıp süngüye tutanların kahkalarıyla bir daha karşılaşırız.Özellikle bu acı manzarayı hatırlatmak isterim.Bizim güçlü olmak mecburiyetimiz var.Bizim bilgili olmak mecburiyetimiz var.Bizim demokrasiye inanmak mecburiyetimiz var.Bizim halka millete inanmak mecburiyetimiz var ki devletimiz daim olsun.Devletime saygılar sunuyorum.Türk Bayrağı altında hepinize nice kurtuluş günleri sonsuza kadar nice kurtuluş günleri temenni ediyorum.Evet seçim dönemidir ama herhangi bir laf etmeyeceğim”

keşan-kurtuluş-balosu

Konuşmanın ardından Keşan Belediyesi Gençler Halk Oyunları Ekibi gösterisini sundu.

keşan-kurtuluş-balosu (7)

Halk Oyunları ekibinin ardından Keşan Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu’nun türkü dinletisi izleyenlerden büyük beğeni topladı.

keşan-kurtuluş-balosu (1)

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

THM Korosu’nun konserinin ardından sahneye gelen Özcan, Türkülerin bizim için çok önemli olduğunu belirterek “Bu gece koromuzun türküleri ve solistlerimizin türküleri bizi aldı bir yerlere gçtürdü. Ben kendilerine teşekkür ediyorum. Ayrıca saz üstadı hocamız Seyfi Akan’ın vefatı da bizleri derinden üzdü ama saz yerde kalmaz. Bern Seyfi hocamı burada bir kez daha rahmetle anıyor ve sizlerden kendisi için kocaman bir alkış rica ediyorum” dedi.

keşan-kurtuluş-balosu (3)

Halk Müziği Korosu’nun türkü dinletisinin ardından Oya Pınar sahneye çıkarak en güzel şarkılarını izleyenlere paylaştı.

Pınar’dan sonra sahneye çıkan Nurdan Torun’da güzel şarkıları ile konuklara müzik dolu güzel bir gece yaşattı.

 162 total views,  2 views today

Next Post

Hicran Balı’nın Babası Vefat Etti

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Hicran Balı’nın babası emekli polis memuru Abdullah Balı yakalandığı amansız hastalıktan kurtulamayarak yaşamını yitirdi. 71 yaşında üç çocuk babası olan Balı’nın İkindi namazı sonrası Eski Camide kılınan cenaze namazına Edirne Valisi Hasan Duruer Belediye […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp