Keşan’da yaşanan olay

admin

fikri_yalin_koseEdirne’nin Keşan İlçesi Yenimescit Mahallesi’nde yaşanan müessif olay hafife alınmamalı, çıkış nedenleri iyi tahlil edilip enine boyuna araştırılmalı ona göre önlemler alınmalı.

Mahalledeki halkın tepkisini, motosikletli iki kişinin halka laf atması, daha sonra toplanan halkın tepkisi sonucu olay mahallinden uzaklaşması sırasında kazaya neden olmaları sonucunda meydana geldiğini söylemek,  olayı soyut olarak değerlendirmek,  üstünü örterek öylece sıradan bir vaka gibi geçiştirmek doğru değildir.

            Dar alanda birkaç kişi arasında meydana gelen olayın daha sonra genişleyip yüzlerce kişiyi sokağa dökecek duruma gelmesi, kapsamı iyice genişleyerek emniyet güçlerinin önleyemez duruma ulaşması dikkate alınarak bu sorun ciddiye alınması gerekir.

Özellikle olaya katılan kişilerin sayılarının artmasıyla saatlerce devam etmesi,  bu sırada halkın taşkınlığını önlemek için takviye emniyet gücü çağırılma gereğinin duyulması, işin boyutunun nereye vardığını gösteriyor.

            Takviye emniyet gücü gelmesine karşın, sokakta biriken halkın,  olayın zanlılarının bir pastaneye sığınması üzerine işyerine girmede ısrar etmeleri, bunun emniyet kuvvetlerince engellenmesi üzerine ısrarla pastaneye girmek istemeleri ve işyerinin camlarını kırmaları bölgemiz açısından sıradan bir olay gibi görülmemelidir.

Kalabalık içinde bulunan bazı kişilerin olayın boyutunu daha da genişletmek için bir parti lehine slogan atmaları, sanki sorumlusunun Belediye Başkanı Mehmet Özcan’mış gibi göstermek için Başkanın aleyhinde slogan atmaları olağan karşılanmamalı.

            Bu tür olayların daha büyük boyuta ulaşmaması için güvenlik kuvvetlerinin biriken halkın üzerine göz yaşartıcı gaz sıkması çevrede biriken ve galeyana gelen kitlenin zanlıların bulunduğu pastaneye giren kişilerin kendilerine teslim edilmesini istemeleri bölgemizde görmeye alışık olmadığımız bir manzaradır.

Bazı kişilerin kendilerini yasama organı gibi görmeleri yasa tanımamaları ilerde daha büyük olaylara zemin hazırlayabilir.

Bu olayın gerçek sebebi enine boyuna irdelenmeli. Burada meydana gelen olay öyle kendiliğinden oluşabilecek bir olay değildir.

Bu tür olayları teşvik eden bunda yarar uman birilerinin bulunabileceğini dikkatten uzak tutulmamalıdır.

            Eğer sıradan bir olay gibi tanımlanıp geçiştirilmek istenirse yarın bir başka olayla halkın tekrar sokağa dökülmesine zemin hazırlanmış olur.

Keşan ilçesi sınırları içinde, deniz turizminin başladığı bir dönemde onun merkezinde olan bir ilçede bu ve benzeri olayların görülmesi bu bölgeye gelecek yerli ve yabancı turistler üzerinde olumsuz etki yaratabilir, buraya gelecek olan vatandaşlar endişeye kapılabilir.

            Bir diğer konu ise, bilindiği gibi roman vatandaşlarımızın ekonomik koşulları her geçen yıl daha da zora giriyor. Bu insanların çalışma alanları, ekmek parası kazanacağı tarım alanları teknolojinin gelişmesi sonucu daha da daralıyor.

Zorlaşan yaşam koşulları bazı roman vatandaşlarımızı kendi emellerine alet etmek isteyenlerin oyununa getirebilir. Roman vatandaşlarımız da bu konuda çok dikkatli olmak zorundadır. Zorluklar insanlara her şeyi yaptırabileceğini her zaman göz önünde bulundurmak zorundayız.

            Ülkemiz bir geçiş dönemi yaşıyor. Türkiye’nin çevresi ise adeta ateş çemberi gibi. Ülkemizde huzurlu ve insanların çekinmeden rahatlıkla yaşayabilecekleri il sayısı her geçen zamanda azalıyor. Huzurlu olan illerin başında ise Edirne ve ilçeleri ile Trakya bölgemiz geliyor.

Bu huzurlu ortamı içine sindiremeyenlerin olabileceğini gözden ırak tutamayız. Bir yerin huzurlu ortamı bazı bozguncu kişilere huzursuzluk yaratma zemini hazırlayabilir. Trakya’nın ülke genelinde huzurlu yaşamak için gözde bir toprak parçası olduğu biliniyor.

            Bu konuda diş bileyenler eksik olmaz. Bölge halkı olarak el ele verip böyle olayları yaratanlara ve alet olanlara fırsat verilmemeli.

Bu topraklarda yaşayan herkes, yasalara saygılı olmak zorundadır. “ Ben yaparım, yasa filan tanımam” mantığı ile hareket etmek kimseye yarar sağlamaz. Halkın huzurunu bozmaya ve bölgemizdeki çağdaş ve demokratik yapıyı zedelemeye, buralarda kargaşa yaratmaya kimsenin gücü yetmez.

            Yeri geldiğinde halk onlara gereken dersi verir. Her türlü baskıya yönlendirmeye  pabuç bırakmayan bölge halkı  böyle cılız tehditlere ve olay yaratma peşinde olanlara  fırsat vermez. Yine de her ihtimale karşı “ yoğurdu üfleyerek yemek gerekir” zira zaman onu gerektiriyor”  

 122 total views,  2 views today

Next Post

Bedesten çevre esnafı masa başı ücretine tepkili

            Tarihi Bedesten Çarşısı çevresinde çeşitli iş yapan esnaflar. Daha önceleri Edirne Belediye tarafından masa ücreti olarak tahakkuk ettirilen ücretlere tepki gösteriyor. Bu konuda açıklama yapan Recep Cansever, 6 yıldan bu yana Bedestende esnaflık yaptığını belirterek; “ bizler hizmet sektöründe görev yapıyoruz.  2013 yılında zamanın […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp