Keşke her spor izleyicisi böyle olsa

admin

fikri_yalin_kose            Bu yıl 91. si yapılan Büyükmandıra Beldesi Kavasoğlu ve Şamdancıbaşı İbrahim Güreşlerini izledim.

Alpullu İlçesine bağlı Büyükmandıra Beldesi küçük bir yerleşim alanı olmasına karşın bir asra yakın süre böyle geniş katılımlı güreş organizasyonunu başarı ile yapabiliyor.

Geleneksel hale gelen bu etkinlikte ilginç görüntülere tanık oldum. Güreş her yörede erkek sporu olarak bilinir izleyicileri genellikle erkeklerdir.

Kırkpınar’da da böyle olmaktadır. Burada görmeye pek alışık olmadığımız farklı bir görüntü ile karşılaştım.

Güreşin yapıldığı futbol sahasının tribünlerinde erkeklerle birlikte güreşleri izleyen çok sayıda kadın izleyici vardı. Böylece Mandıra beldesinde kadınların da erkekler kadar güreşe ilgi duyduğunu gördüm.

Kadınlar müsabakalar süresince oturdukları yerlerde kalıp güreşleri ilgi ile izleyip spor izleyiciliği için örnek bir tavır sergilediler.

Spor sahalarında özellikle futbol maçlarında sık sık rastlanan küfür hakaret içiren sözcükler burada yoktu.

Bunu görünce bir yönden Trakya’mızda böyle çağdaş bir tablo izlediğim için mutlu oldum.

Diğer taraftan futbol maçlarındaki rezaleti taraftarların tavırlarını gördükçe gerçekten üzüntü duydum.

Spor izleyicisi olarak buradan alınması gereken pek çok ders vardı. Küçük bir belde halkı spor izleyiciliğindeki örnek konusunda sanki tüm halkımıza sahaları savaş alanına çeviren futbol maçı  izleyicilerine  ders verir nitelikteydi. Kadınlar,  spor seyircisi böyle olur. Bu müsabakalara kadınlar da gelip huzur içinde izler” dercesine görüntü sergilediler.

IMG_4212

Özellikle Erkek sporu denilen Güreşleri çok sayıda kadının izlemesi çok daha anlamlıydı.  Güreşlerin yapıldığı alanda başpehlivan güreşçilerinin müsabakalardan önce ellerinde Türk bayrakları ile halkın büyük bir bayrak altında toplanıp sahada tur atmaları ülkemizin içinde bulunduğu durum açısından birlik ve beraberliğin, teröre lanet açısından çok önemliydi.

Güreşçilerin bu tavrını izleyiciler alkışlarla destek verdi.

Böyle küçük çaplı bir güreş organizasyonuna 300’ü aşkın güreşçinin katılması bunların arasında Kırkpınar başpehlivanlarının da aralarında bulunduğu 40’ı aşkın baş güreş pehlivanının yer alması ve güreşlerin kıran kırana ve centilmence sona ermesi gerçekten görülmeye değerdi.

Küçük bir beldenin böyle sportif etkinliği başarı ile yapması sportif ve kültürel etkinlikten yoksun olan il ve ilçelerimiz için örnek olmalı. Büyükmandıra halkı kendi beldelerinin ismini duyuracak spor etkinliği için adeta seferber olduğunu daha iyi yapılması için gayret gösterdiklerine tanık oldum.

Böyle bir spor organizasyonunun 91. Yıl devam etmesi de belde halkının katkıları yöneticilerin sorunu sahiplenmesi ile gerçekleşmiştir.

Onun için başta bu organizasyonu düzenleyen belde belediyesi yetkilileri olmak üzere emeği geçenleri kutlamak gerekir.

Böyle önemli bir sportif etkinliğe sahip olması bu küçük beldemizin turizm açısından da gelişmesine etken olmuş bölgemizde yemekli yapılan kurum ve kuruluş toplantıları Büyükmandıra’daki lokantalarda yapılması bir tesadüf değildir. Halkın turizme ilgisini yansıtır.

 

 

 121 total views,  5 views today

Next Post

Efsane isim büyük farkla yeniden Başkan oldu

  S.S.Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifinin 63. olağan Genel Kurulu geçtiğimiz Cumartesi günü Alpullu Şeker Spor sahasında yapıldı. Halkın ve üyelerini büyük desteğini alan Ramis Özgen büyük bir farkla 3460 oy alarak tekrar Alpullu Pancar Ekicileri Koop. Başkanı seçildi. Özgen’e karşı aday olarak çıkan diğer isim 1120 oy aldı. Gazetemize açıklama […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp