KILIÇ “Karayolları Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı”

admin

, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme  Bakanlığı Karayolu  Taşıma yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmeliğin Resmi Gazetede yayınlandığı belirtilerek yapılan değişiklikte ” Karayolu Taşıma  Yönetmeliğinin 13. Maddesinin 9. Fıkrası(b) bendinin (1) numaralı  alt bendi  aşağıdaki şekilde  değiştirilmiştir.

-Ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş eşya taşımaya mahsus en az 6 adet özmal birim taşıta sahip olmaları,

özmal çekici cinsi taşıtlarının katar ağırlıkları ile özmal kamyon cinsi taşıtlarının azami yüklü ağırlıkları toplamının 220 tondan az olmaması.

-Ayni yönetmeliğin 56. Maddesinin 1nci ve 2nci fıkralarının(g) bentlerinde yer alan 100 adet ibaresi 50 adet olarak değiştirilmiştir.

-Ayni yönetmeliğin geçici 7. Maddesinin 6. Fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
-Bu yönetmelik 1-1-2013 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer. Bu yönetmelik hükümlerini Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı yürütür” deniliyor-D-4 yetki belgesi ücreti  1-1-2011  ile 1-1-2012 tarihleri arasında %85, 2-1-2012  ile  31.12.2012 tarihleri arasında %75, 1-1-2013 ile 31-12-2013 tarihleri arasında ise %70 indirimli olarak uygulanır.

BELGE ALMADA KOLAYLIK GETİRİLDİ

Bu yönetmeli kapsamında şehir merkezinden 100 Kilometreye  kadar uzaklıkta  olan  yerleşim alanlarında yolcu taşıyan   minibüsler için D-4 Belgesi alma zorunluluğu bulunduğunu kaydeden Erbey “ Bu belgesi bulunmayan esnaflarımızın Ulaştırma Bakanlığı’ndan belge  talepleri halinde 2013 yılında 6800 lira ödemesi gerekiyordu.

Bakanlığın yeni uygulaması  ile  D-4 başvurusu yapanların ödemesi gereken yıllık ücretin  %70’ini ödeyerek ruhsatlarını alabilecekler” dedi.

RUHSAT HARÇLARI İKİ TAKSİTTE ÖDENECEK

Bu arada  odaya kayıtlı araç sahiplerinin belediyeye ödemesi gereken  yıllık harçları konusuna dikkat çeken Oda Başkanı Kılıç” Ocak ayında Edirne Belediyesine  ödenmesi zorunlu  olan ruhsat harcı yıllık olarak taksiciler için 60 lira, Serhat Birlik Minibüsleri için 1450  lira .

21 nolu  Edirne Ulaşım Minibüs ve Otobüsleri  Taşıyıcılar Kooperatifi üyesi araçlar için 900 lira.

Kıyık,Karaağaç,Kapıkule  Minibüsleri  de 900 lira harç ödeyecek. Yeniimaret ve Kirişhane Minibüsleri ise 700 lira,  Küçük Pazar semtine sefer yapan minibüs sahipleri  650 lira  ruhsat ücreti ödeyecek.Ruhsatlar Ocak ve Haziran aylarında olmak üzere iki taksitte ödenebilecek.

Esnaf arkadaşlarımıza bu durumu hatırlatmayı görev sayarak hatırlatmak istedim”

Erbey “ Edirne’nin en büyük meslek kuruluşlarından biri olan odamız bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da esnaf arkadaşlarımızın  haklarını korumada kararlılığını sürdürecektir” ded

i

 302 total views,  2 views today

Next Post

Türk Kızılay Derneği Edirne Şubesi’nden Yeni Bir Hizmet

Bu güne kadar halka yapılan yardımlar konusunda öncülük yapan, Ülkenin en güvenilir yardım kuruluşu  olan  Kızılay, Bu kez komşu ülkeler Yunanistan ve Bulgaristan ile  ortaklaşa yardım  tesisi  yapmayı hedefliyor. Bu konu ile ilgili olarak açıklama yapan, Edirne Kızılay Şube Başkanı Av Metin Kıray” Bu yıl Kızılay’ın öncelikle yapmayı hedeflediği işler […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp