KILIÇ” Korsan taksicilik yasal olarak suçtur”

admin

Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Erbey Kılıç  yaptığı yazılı açıklamada korsan taksicilerin meslektaşlarının ekmeği ile oynadığını  bunun yasalara göre suç oluşturduğunu belirterek korsan taksicilik yapanlarla el ele vererek mücadele etmek gerektiğini  belirterek şunları kaydetti, “Odamıza bağlı (T) plaka araç sahipleri ile yapılan durak ziyaretlerinde, çoğunlukla gelen şikayetler arasında Korsan  taşımacılık gelmektedir.

erbey kılıç

 

 

 

 

 

 

 

Gelen şikâyetlerin başında; Taksici meslektaşlarının Edirne Belediyesi Taksi Yönetmeliği ile belirlenen çalışma şartlara uymadıkları ve kendi duraklarına yakın yerlerde bekleme yaparak, yolcularını çaldıklarını, durakta çalışan araç sahiplerinin aynı zamanda cep telefonlarına gelen çağrı üzerine kendi hususi araçları ile yolcu taşımacılığı yaptıklarını, iş potansiyeli düşük duraklar ile araç sayıları fazla olması dolayısıyla 2 gruba bölünerek dönüşümlü çalışan araçlardan boşta kalan araçların diğer duraklara yakın yerlerde, barların ve alışveriş merkezlerinin önünde bekleme yaptıklarını, mesleki açıdan etik davranılmadığı ve Korsan taşıma yapıldığı belirtilmiştir.

HİÇ BİR YERDE KAYITLARI YOK

Bunların haricinde; odamıza gelen şikâyet dilekçelerinden her türlü yasal zorunluluğu yerine getirerek ekmeğini kazanma mücadelesi veren Taksici esnaflarının yanında, hiçbir ticari faaliyeti bulunmayan, vergi kaydı bulunmayan, fiş ve fatura kesmeyen, hususi plakalı araçlarla Korsan yolcu taşımacılığı yapıldığı belirtilmektedir.

BAZILARINCA EK GELİR OLDU           

Taksi işletmeciliği ve şoförlüğü yaparak geçimini sağlayan kesimin korkulu rüyası olan “korsan taksicilik” ek gelir kapısı haline geldi. Vergi vermedikleri için daha ucuza yolcu taşıyabilen, Cep telefonu ile müşterilerine ulaşan ve araçlarına aldıkları müşterileri, arkadaşı gibi gösteren korsan taksilerin tespiti de yapılan denetimlerde oldukça zor oluyor. Korsan taksiyi tercih edenler ise daha ucuz ulaşım sağladıkları için yasalara aykırı olmasına rağmen bu duruma göz yumuyor ve bu taksilerle ulaşımı sağlıyor.

KORSAN TAKSİCİLİĞE YASALAR İZİN VERMİYOR

2918 Sayılı Karayolu Trafik Kanunu Ek 2 Maddesi. ARAÇLARIN TESCİL EDİLDİKLERİ AMACIN DIŞINDA KULLANILMASI:

MADDE 3 – 2918 sayılı Kanunun ek 2 nci maddesine aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.

“İlgili belediyeden izin veya ruhsat almaksızın, belediye sınırları dâhilinde ticari amaçlı yolcu taşıyan kişiye, araç sahibine, bağlı bulunduğu durak, işyeri ve işletmelerin sorumlularına birinci fıkrada gösterilen idari para cezası üç kat olarak, fiilin işlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde tekerrürü halinde ise beş kat olarak uygulanır. Ayrıca, araç her defasında altmış gün süre ile trafikten men edilir.

Ayırıcı işareti bulunmayan üçüncü fıkra kapsamındaki araçlardan taşımacılık hizmeti alanlara da birinci fıkrada belirtilen cezanın üçte biri oranında idari para cezası uygulanır.

Korsan taksicilik yapanlar, kanunda belirtilen idari para cezasının 3 katı (yaklaşık 1950 lira), bir yıl içinde tekrarlanması halinde ise 5 katı (yaklaşık 9 bin 675 lira) ceza ödeyecek. Ayrıca daha önce 15 gün trafikten men edilen bu araçlar, bundan sonra 60 gün süreyle trafiğe çıkamayacak.

Korsan taksilerden yararlananlar da ceza kapsamına alındı. Bu ceza, ilgili fıkrada belirtilen cezanın üçte biri oranında (yaklaşık 215 lira) uygulanacak.

Bu kanuni düzenlemeyle; Yasa sadece korsan taksileri değil korsan taşımacılık yapan minibüs, servis araçları ve nakliye firmalarını da bağlamaktadır.

 

 

 

 11 total views,  2 views today

Next Post

Türkocağı binası ilgi bekliyor

Kaleiçi semtindeki eski Türkocağı binası harabe halinde. Daha önceler kız yetiştirme yurdu olarak kullanılan, 1997 yılında Devlet Türk Müziği Korusu’na verilen bina onarılmasını bekliyor. 1930 yılında Atatürk’ün Edirne ziyareti sırasında Edirneli yöneticilerle birlikte gezip gördüğü bu bina birçok tarihi olaya sahne oldu.               ATANIN […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp