Kılıçcıgil: “Eczacılar sorunlarıyla adeta kaderlerine terk edilmişlerdir.”

admin

14 Mayıs Eczacılık Günü ve Bayramı nedeniyle, Edirne Eczacı Odası ile Birlikte Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanlığı tarafından Edirne’de Atatürk Anıtı önünde tören düzenledi. Buradaki törene Edirne Eczacı Odası Başkanı Ecz. Gürkan Kılıçcıgil, Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülay Şeren ve beraberindeki öğretim üyeleri, Edirne Eczacılar Odası Yönetim Kurulu üyeleri ve meslektaşları katıldı.  İlk Olarak Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülay Şeren ve beraberindeki öğretim üyeleri ve Edirne Eczacılar Odası Başkanı Ecz. Gürkan Kılıçcıgil tarafından Atatürk Anıtına Çelenk sunumu gerçekleşti.

Saygı Duruşu ve İstiklal marşının okunması ile başlayan törenin ardından Günün anlam ve önemini belirten Konuşmayı Edirne Eczacılar Odası Başkanı Ecz. Gürkan Kılıçcıgil yaptı.

Görev ve sorumlulukları itibariyle üzerlerine titrenmesi ve adeta gözbebeği gibi korunması gereken eczacıların, son yıllarda giderek artan sayıda sorunla baş başa bırakıldığını üzülerek gördüklerini ifade eden Kılıçcıgil; “Eczacılık mesleğinin ülkemizde bilimsel bir nitelik kazandığı gün olan 14 Mayıs, Eczacılık Günü ve Bayramı olarak kutlanmaktadır. Meslekî tarihimizde çok özel bir yere sahip olan bugünü, 44 bin eczacımız ile birlikte kutlamanın kıvancını yaşıyoruz. Toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi, daha nitelikli bir sağlık hizmeti sunulması ve daha iyi bir sağlık ortamının tesisi için yoğun çaba sarf eden bir mesleğin mensubu olmanın gururuyla yolumuzda yürümeye devam edecek, nice 14 Mayıs’ları yine hep birlikte kutlayacağız Covid -19 pandemisi net bir şekilde göstermiştir ki eczacılar sağlık sisteminin sürekliliğinin sağlanmasında ve acil durumlara müdahalede çok önemli bir rol oynamaktadır. Eczaneler, bu pandemi sürecinde sağlık hizmet sunumu çerçevelerini adeta yeniden yapılandırmışlardır. Ancak görev ve sorumlulukları itibariyle üzerlerine titrenmesi ve adeta gözbebeği gibi korunması gereken eczacıların, son yıllarda giderek artan sayıda sorunla baş başa bırakıldığını üzülerek görmekteyiz.

“Eczacılar adeta kaderlerine terk edilmişlerdir.”

 Çözülmesi gereken sorunlar dağ gibi birikmiş, eczacılar adeta kaderlerine terk edilmişlerdir. Günün ekonomik şartlarında farklı sektörlere yönelik teşvik ve iyileştirmeler hayata geçirilirken, eczacılar tam 13 yıldır revize edilmeyen ilaç fiyat kararnamesinin güncellenmesini beklemektedir. Eczacıların bu talebi, haklı bir talep olmanın ötesinde artık ekonomik anlamda da bir zorunluluktur. Bir kez daha vurguluyoruz ki 2009 yılından bu yana güncellenmeyen, mevcut koşullara hiçbir şekilde uyum sağlamayan ilaç fiyat kararnamesi acilen güncellenmelidir. Çünkü eczanelerimizin artık mevcut ekonomik koşullarda ayakta kalma gücü tükenmiş, eczane ekonomileri sürdürülebilir olmaktan çıkmış ve erimiştir.

“İlaca kolaylıkla erişim, halk sağlığının en önemli önceliklerinden biridir.”

 Eczacıların bu çığlığına acilen yanıt verilmesi gerekmektedir. Yine hem eczacılar olarak bizleri hem de hastalarımızı yakından etkileyen bir diğer sorun, ilaç fiyatlandırmasında kullanılan euro kuru güncellemesi öncesinde yaşanan ilaca erişim sorunudur. İlaca kolaylıkla erişim, halk sağlığının en önemli önceliklerinden biridir. Bir diğer önemli nokta, kamuda çalışan meslektaşlarımızın çalışma koşullarında ve özellikle özlük haklarında, bugüne kadar günümüz koşullarına uygun ve hakkaniyetli bir düzenleme yapılmamış olmasıdır. Bakanlıklarda, kurumlarda, hastanelerde ve diğer sağlık kuruluşlarında görev yapan kamu eczacılarının hak ettikleri koşullarda görev yapmaları ve özlük haklarının iyileştirilmesi gerekmektedir. Eczacılık mesleğinin geleceği açısından karşı karşıya kaldığımız bir diğer sorun, kontrolsüz bir şekilde açılan eczacılık fakülteleri sorunudur. 1997 yılına kadar 7 adet eczacılık fakültesi bulunurken, 2001-2021 yılları arasında bu sayı 6 kat artmış, bugün itibariyle eczacılık fakültesi sayısı 60’a dayanmıştır. Yeni mezunlar için artık yeni istihdam politikaları hayata geçirilmelidir. Kamu kuruluşlarında, özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde eczacı sayısı artırılmalıdır. İlaç sanayinde, ilacın gerçek uzmanı olan eczacıların daha fazla görev almasını sağlayacak kapsamlı istihdam politikaları hayata geçirilmelidir.

“İnternetten ve denetimsiz kanallardan satılan ilaçlar çok önemli bir sağlık sorunudur”

İnternetten ve denetimsiz kanallardan satılan çeşitli ilaç ve takviye edici gıdalar da karşı karşıya kaldığımız çok önemli bir sağlık sorunudur. Özellikle Pandemi döneminde vatandaşlarımızın büyük çoğunluğu çeşitli takviye edici gıdalara yönelmiş ve bu ürünlerin satışları kontrolsüzce artmıştır. İnternet üzerinden çeşitli siteler kanalıyla yapılan bu satışlar ciddi bir halk sağlığı sorununa neden olmaktadır. Pandemi döneminde yaşananlar, eczacının mesleki bilgisinin değerini ve olağanüstü dönemlerde oynadığı kritik rolleri gözler önüne sermiştir. Bu vesileyle salgınla mücadelede en ön saflarda yer alan, olağanüstü şartlarda sağlık hizmeti sunarken hayatlarını kaybeden 76 meslektaşımızın, 24 eczane teknisyenimizin ve 2 eczacı odası çalışanımızın aziz hatırasını saygıyla anıyoruz. Bilimsel eczacılığın 183’üncü yıl dönümünde bütün meslektaşlarımızın 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü’nü kutluyoruz.” dedi.

 256 total views,  14 views today

Next Post

Türkiye’nin en lezzetli, en eğlenceli festivaline Muhteşem Kortej

Türkiye’nin en lezzetli, en eğlenceli festivali 10. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali  büyük bir katılım ve muhteşem coşkuyla kutlanmaya devam ediyor..  Festivalin 2’nci günü etkinlikleri kapsamında katılım zirve yaptı.  Edirne’ye gelen yüzlerce yerli ve yabancı turist festival coşkusu yaşadı.  Yurt içi ve Balkan Ülkelerinden gelen bando ekipleri, Meriç Köprüsü’nden […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp