KILIÇDAROĞLU MİTİNGİ

admin

fikri_yalin_koseMahalli seçimler öncesi Edirne’de miting düzenleyen ilk parti Ana Muhalefet Partisi CHP oldu. Genel Başkan Kılıçdaroğlu Kırklareli mitinginin ardından karayolu ile Edirne Selimiye meydanına geldi alanda biriken gerçekten coşkulu bir kalabalığın hitap etti.

Mesai saati olması mitinge gelişinin gecikmesine karşın, Selimiye alanını dolduran partililere baktığımızda son yıllarda izlediğimiz en kalabalık ve coşkulu miting görüntü vermesi dikkat çekti.

CHP Mitingine katılanların arasında kadınların yüksek oranda olması da gözden kaçmadı.

Miting alanına gelenlerin ellerine parti bayrakları ile katılmaları ve miting süresince aralıklarla yağan yağmura rağmen halkın miting alandan ayrılmaması ve CHP liderine sloganlarla destek vermesi, toplantıya ayrı bir hava verdi. Meydanda açılan pankartlarda son günlerin gündemini oluşturan yolsuzluk iddiaları ile ilgili yazılar çoğunluktaydı.

Edirne dışından gelen ve mitinge katılan vatandaşlarla yaptığım konuşmada özellikle köyden gelenler bölgelerindeki sorunlarının giderilmesi vaat edildiği halde gelmeyen hizmetleri, hayvancılıktaki sıkıntılarını ve ürün girdi fiyatlarının yüksekliği ile hayat pahallılığından yakındılar.

Miting alanında biriken vatandaşlar arasında başka illerden taşıma yolu ile gelen insanlar yok gibiydi. Çünkü ayni miting öncesi Kılıçdaroğlu Kırklareli’nde yaptığı mitingin ardından Edirne’ye gelmişti.

Bundan bir gün sonra da Tekirdağ mitingine katılacaktı. Onun için komşu illerden mitinge katılım yoktu.

Mitingi TV kanalı canlı olarak veriyordu. Buna karşın miting alanında beklenenin üzerinde bir katılım olduğunu gördük.

Bu görüntüler seçim sandığını nasıl yansıyacak 30 Martta göreceğiz. Kılıçdaroğlu’nun iktidar partisini eleştirisi dışında kullandığı üslup toplumun bütün kesimlerini kucaklayıcı nitelikteydi. CHP lideri konuşmasında tarım kesimlerinin sorunlarına da değindi.

Zira son günlerin yoğun olan yolsuzluk söylemleri nedeniyle çiftçi, esnaf ve esnaf sorunlarının miting alanlarına yansımıyordu.

Bu konulara değindiğinde mitinge katılanlardan yoğun alkış aldı.

Bu arada partisinden ayrılarak başka partiden belediye başkanı adayı olan Sedefçi’nin ben CHP’liyim sözlerine tepki gösterdi.

Bu koşullarda partisinden ayrılanlara kapılarının kapalı olduğunu ima etti.

Bunları sitem eden bir üslup kullanarak uygarca ifade etti. Suçlayıcı bir ifadesi yoktu. Diyebiliriz ki, başından sonuna kadar düzenli ve hiçbir olayın yaşanmadığı bir miting oldu.

Edirneliler ve çevre ilçelerden gelenler toplantıyı başından sonuna kadar dikkatle izledi. Kılıçdaroğlu miting sonrası partililerle birlikte Saraçlar Caddesine giderek vatandaşlarla görüştü, sohbet etti. Edirne halkı tüm siyasilere olduğu gibi, Kılıçdaroğlu’nu da dostça karşılandı. Esnaflar CHP Liderine sorunlarını açıkça ilettiler. Liderlerin mitingleri partiler açısında da etkileyici oluyor.

CHP’liler bu mitingi kendi aralarında değerlendirecekler. Perşembe günü MHP Liderinin gelmesi daha sonra AK Parti mitingi için Başbakan’ın mitinginin yapılmasından sonra belediye başkanları arasında mücadele daha da kızışacağa benziyor. Edirne bugüne kadar böyle bir seçim havası yaşamadı.

Bakıyoruz tüm başkan adayları partililerine seçimi kazanacağız mesajı veriyor. Son kararı 30 Martta yine seçmenler söyleyecek. Sandıktan çıkacak sonuç ile Edirne halkının iradesi belirlenecek. Bu günlerde üretilen siyasi haberlere fazla itibar etmemek gerekir.

Bakıyorsunuz bir aday üretilen bir haber ile göklere çıkarılıyor. Zannediyorsunuz ki, bu aday kesinlikle seçimi kazanacak. Bir başka gün bakıyorsunuz bir başka aday yandaşları tarafından üretilen haberle seçimi kazanacak dedikoduları yayılıyor.

Bu kısır döngü partiler arası sürtüşmeler asparagas haberler seçime kadar süreceğe benziyor. Bu haberler sonucunda kime oy vereceği konusunda tereddüdü olan insanların kafaları iyice karışacak.

Öyle sanıyorum ki, seçimin yaklaştığı günlerde partilerin performansı sonuçları belirleyecek. Dedikoduların ön planda olduğu bu günlerde gerçeklere ulaşmak için seçim gününü beklemek zorunda kalacağız.

 96 total views,  2 views today

Next Post

CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU, tüm Edirne adaylarıyla akşam yemeğinde birlikte oldu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Edirne Mitinginin ardından Margi Otel’de Edirne İl, İlçe ve belde belediye başkan adayları, belediye meclis üyesi adayları, il genel meclisi üyesi adayları ve partililerle akşam yemeğinde buluştu. Edirne Belediye Başkan aday adayları Şükrü Ciravoğlu ve Özgür Cengiz’de davetliler arasındaydı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önceki […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp