Kılıçdaroğlu mitinginin ardından

admin

fikri_yalin_koseCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu seçim programının açıklamasından sonra ilk mitingini Edirne’den başlattı. Bunda amaç Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkemizde kurtuluş meşalesine batıda bu topraklarda yaktığı için seçim CHP’de seçim stardını batıdan Edirne’den verdi.

            CHP’nin Edirne mitingi nasıldı denilirse bazı eksiklikler olsa da iyi idi.

            Kılıçdaroğlu diğer parti liderlerine göre farklı bir politika izliyor. Bu üslubu doğru mu denilirse günümüz koşullarında doğru.

CHP Genel Başkanı konuşmasında iktidar partisine ismen suçlama getirmiyor, sadece “ malum idare” demekle sadece uygulamaları eleştirmekle yetiniyor. Bu toplumdaki gerginliği gidermek açısından zorunlu mu? Gerçekten zorunlu.

            Toplum arasında gerginlik yaratmak, özellikle iktidar partisi sözcülerinin ismen suçlama getirmeleri, mitinglerinde sürekli muhalefet partilerine çatarak politika yapmaları toplumda “ Bizden- sizden” diye kamplaşma yaratmaları, toplum arasında ipleri germeleri sonucunda bu gerginliğin kimlere yarar sağlayacağı belli olmaz ve de doğru değildir.

Toplum böyle hamasi sözler yerine sorunlarına çözüm bekliyor. Ekonomik açmazın son bulmasını istiyor. Ödeyemediği borçlarına kolaylık istiyor günden güne artan dolar sonucu tüm girdilerin artması ile hayatın pahalılaşması dayanılmaz hale gelen hayat şartlarına çözüm bekliyor.

            Bu konular ortada dururken, yıllar önce olmuş geçerliliği olmayan sorunları bugüne taşıyarak politika yapmak halkı bu konularla avutmak belki kısa vadede yarar sağlayabilir, fakat uzun vadede çözüm değildir.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu halkı yakından ilgilendiren ekonomik çözüm yollarını seçim bildirgesindeki konuları bir bir sıraladı. Bunlar doğru mu yanlış mı onun muhasebesini halkımız yapacaktır.

Çiftçilerin kullanacağı mazot 1,5 lira olacak diyor, buna karşı çıkmak mümkün mü?

Yıllar önce çiftçiye ucuz mavi mazot vereceğiz diye avuttular. Bugüne kadar bu vaatler gerçekleşmedi. Bugün gündeme geliyorsa buna karşı çıkmak mümkün mü?

            Efendim paralar nereden bulunacak diye gerekçeler sadece üreticilere sağlanacak imkanlarda gündeme gelmemeli. Devletin diğer gereksiz harcamaları için de söz konusu olmalı. Pekala, oralardan kesilip buralara aktarılabilir.

Kılıçdaroğlu biriken borç faizleri ile ilgili çözüm yolları önerdi ve bunların %80’inin silineceğini söyledi ve bunun için aracı bir kurumun kaldırılacağını söyledi. Bu önemli mi?   Tabii önemli.

            Yine CHP Genel Başkanı bölgesel sorunlara değindi, nehir taşkınlarının yol açtığı zararlar konusuna ve Ergene kirliliğine değinerek, çarpıcı bir öneri sundu. Bu doğru değil mi. Yıllardır Ergene kirliliğine çözüm konusunda bölge insanımız avutuldu. Bu kirlilik maddi zararın ötesinde insan sağlığına da zarar verdi. Buna kim hayır diyebilir.

Mitingde Kılıçdaroğlunun konuşmasında en çok alkışı bölgede istihdam yaratacak öneriler ile emeklilere iki maaş ikramiye  ve asgari ücretin bin beş yüz liraya çıkarılması konusunda vaatleri oldu.

Kılıçdaroğlu konuşmasında sık sık yaşanabilir bir Türkiye konusuna vurgu yaptı. Demokrasi konusunu gündeme taşıdı. Bugün yaşadığımız ortamda böyle bir endişenin yok olduğunu söyleyebilir miyiz?

EDİRNE’NİN AYIBI

Tarihi kentimiz UNESCO tarafından bir dünya kenti olan Edirne’de halkın nefes alabileceği bir meydanı yok. Var olan bir meydanda ise kazı yapılıyor ne zaman biteceği belirsiz.

            Bu bizler açısından utanılacak bir durum. Miting yapılacak alan olarak İstasyon yanı ve Pazartesi Pazarı öneriliyor. Peki, buralarda insanların ihtiyacını karşılayacak tuvalet ve başka ihtiyaçları için yerler var mı?

Sen şurada toplantı yapacaksın demekle iş bitmiyor. Oranın miting yapmaya uygun hale getirilmesi gerekir. Sokak arasında semt pazarı gibi miting yapılmaz. İstasyon meydanında bu sıkıntı yaşandı. Tuvalet ihtiyacı olanlar çevrede açık havada bu ihtiyaçlarını giderdiler. Edirne için çok ayıp ve üzüntü verici bir durum. Bu mitinge sadece Edirneliler gelmedi yurdun başka bölgelerinden insanlar da geldi. O manzarayı gören Edirne için ne düşünür.

            Avrupa’nın en küçük yerleşim alanlarının içinde geniş meydanlar var bu meydanlar halkın nefes alma, stres atma yerleridir. Ne yazık ki, genellikle bizim gibi İslam ülkelerinde halkın toplanacağı meydanların yapılmasına gerek duyulmamış. Bu düşünce şu anda da devam ediyor.

Selimiye Meydanındaki kazının ne zaman biteceği belirsiz. Edirnelilerin gezip dolaşacağı stres atacağı böyle mitinglerin yapılacağı bir meydanı yok. Bunun için bugünkü mahalli idareleri suçlayamayız. Daha önceki yönetimlerin ülkenin genel politikasının da bu konuda suçu var.

Edirne’nin Avrupa ülkelerinde bulunan meydanları bir yana komşumuz Bulgaristan’ın kentlerinde olduğu gibi geniş bir meydanı neden olmasın.

Her nedense bazı kurumların işlerini çabuk yapmaları için hiçbir yaptırım yok. Özellikle Anıtlar Kurulu çalışmaları çok yavaş gidiyor. Edirne içi kazılar nedeniyle köstebek yuvasına döndü. Eski eserlerin ortaya çıkarılması iyi de, ondan önemlisi insanların yaşamı huzuru söz konusu olmalı. Bakıyorum bu yönde kimsenin sesi çıkmıyor. Çok yazık…

 126 total views,  5 views today

Next Post

“Edirne Liseler Arası 2. Münazara Turnuvası” gerçekleştirildi

Edirne ili ve ilçelerinden toplam 48 lisenin katıldığı, evrensel boyutta güncel konuları çok yönlü, zengin bir çerçevede değerlendirme yeteneği kazandırma ve farklı fikirlere saygı duymalarını desteklemek adına, Edirne Valiliği, Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü ve Beykent Üniversitesi işbirliği ile “Edirne Liseler Arası 2. Münazara Turnuvası” gerçekleştirildi. “Argüman Firması Danışmanlık Şirketi” tarafından […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp