Kılıç’tan Sürücülere Kar Lastiği Uyarısı

admin

Edirne Şoförler ve Otomobilciler Esnafı  Odası Başkanı Erbey Kılıç,kış aylarında araçlarda kullanılan “kar lastiği “ konusundaki açıklamasında , Ulaştırma ,Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca yayımlanan   27.11.2012 tarihli genelgede kış lastiklerinin  hangi araçlarda  ve hangi tekerleklerde aranacağı hususunda  açıklama yapıldığını belirtti.

Erbey” Buna göre  kış lastiği üzerinde  M+S işareti olan  ve  7 derecenin altındaki  sıcaklıklarda  yol tutuşunu artırmak  amacıyla  bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri olan lastik türleridir. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler de  kış lastiği yerine geçer.

-Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın,  şehirlerarası karayollarında  seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile Karayolu  Taşıma Yönetmeliği uyarınca “A” türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerde her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri  arasında kalan 4  aylık dönemlerde  kış lastiği kullanılması zorunludur.

Kamyonet,çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kış lastiği alması zorunludur.

Kamyonet, minibüs ve “A” türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerin  tüm lastikleri ile  yarı römork ve römorkların frenleme tertibatı olan dingilleri üzerindeki tüm lastiklerin  kış lastiği alması zorunludur.

Her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan 4 aylık dönemde ve varsa Bakanlıkça belirlenen arttırmalı sürelerle sınırlı olmak üzere şehir içi taşımacılıkta kış lastiği uygulaması ile ilgili hususlar ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak, ilgili Valiliklerce belirlenir  ve uygulanır. Bu illerde bulunan yol kenarı denetim istasyonlarında  bu husus dikkate alınır” deniliyor 

 287 total views,  2 views today

Next Post

Hacılar Ezanı Çeşmesi Çevresi Ne Olacak

E-5 Yolu Tabipler Lokali   park alanında olan tarihi Hacılar Ezanı çevresi çok bakımsız. Çeşme yanındaki tarihi   namazgah yerinin  duvarları çok yıpranmış durumda. Her gün binlerce insanımızın gelip geçtiği ana yolun yakınında bulunan  tarihi çeşme ve hacıların namazgah olarak kullandıkları yerin bu halde olmasından üzüntü duyduklarını belirten vatandaşlar, “tarihi eserlerimizi sahiplenmeliyiz. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp