KİMLERE SATILDIĞI ARAŞTIRILMALI

admin

fikri_yalin_koseBugüne kadar fazlaca üzerine gidilmeyen bir sorunun bölgemiz açısından çok önemli olduğu kaynağının araştırılması gerektiği kanısındayım. Benim merek ettiğim bu konu hakkında yakınmalar sadece bende değil herkesin ortak sorunu gibi kabul ediliyor.

Mesele şu.. . Özellikle köylerdeki vatandaşlarımız reklamlardan fazla etkileniyor. Hala günümüzde geçerli olan sıfır faizli tuzaklar en çok köylülerimizi etkisi altına alıyor. Hesabını kitabını doğanın azizliğini hesap etmeyen vatandaşlarımız ekonomik gücünün çok üzerinde borcun altına giriyor.

Bu vaatlerle Traktör, ekipman gibi şeyleri bankalardan borç alarak ihtiyacını görüyor. Bunu yapmak için bazı imtiyazlı kişilerin devreye girmesini borç para almasını kendisine iyilik olarak kabul ediyor.

İşlemleri tamamlandıktan sonra bankalarda eline geçen para için hangi koşullar getirildiğini, kesintilerin kaç kalemde yapıldığını hesap etmiyor. Parasını alarak evinin yolunu tutuyor.

Borcun taksiti geldiğinde bakıyor ki evdeki hesap çarşıya uymuyor. Oraya koysa olmuyor, buraya koysa dolmuyor. Tarlasından elde edeceği mahsul de bu borcunu karşılamayınca yine yeni borç para aramaya başlıyor.

Borçlu kimselerin finans kuruluşlarından para almanın koşulları çok ağır oluyor. Bankacılar bu konuda çok tedbirli. Kuruluşlar yaş tahtaya basmıyorlar. Sana bu kez borç para vermek için elinde ne varsa ipotek altına alıyor. İşini çözdüğünü sanan borçlu vatandaşımız yine mutlu oluyor. Bu borç kartopu gibi katlanarak büyümesi üzerine çaresiz kalan, kendisine yardım edecek kimse bulamayan köylülerimizin bu borç karşılığında elinde ne varsa alınır.

Toprakları yıllardır yegane ekmek kapısı olan toprağı köylülerimizin elinden gider. Köylerde topraksız köylünün ne anlama geldiğini ancak o duruma düşenler anlar. Borç nedeniyle tarlası elinden giden insanlarımız utancından kahvelere çıkamaz duruma gelir. Halk arasında dedikodular süslenerek yayılır ve mağdur olan vatandaşa köyünde yaşamak zehir olur.

Dar duruma düşmeye gör. O zaman gerçek dostunu anlarsın. Daha önceleri çevrenden ayrılmayanlar bir bir yanından uzaklaşır kendi kaderinle baş başa kalırsın. Eskiden olduğu gibi kendine kefil olup borç bulma imkanın da kalmaz.

Bu köylerdeki tarlalarımızın el değiştirmelerinin birinci sebebi, hesabını kitabını bilmeden kaldıramayacağı borcun altına giren vatandaşlarımızın akıbetidir. Bir ikinci tuzak ise, Köylerde ağzı laf yapan halk arasında güven yaratan kişiler nereden geldiği ve kaynağının ne olduğu kara para olduğu şüphesi olan kişilerce köyler denetim altına alınıyor.

Özellikle verimli toprakların satın alınması için değerinden fazla fiyat teklif ediliyor. Bunun cazibesine kapılan toprağında zar zor geçimini sağlayan, biraz da borcu bulunan belki de kızına oğluna düğün yapmak isteyen vatandaşlarımız bu ucuz vaatlere kanarak birkaç kuruş kar uğruna elindeki gayrimenkulünü elinden çıkarır.

Bu tarla kapatma dara düşen fakir fukaranın elinden tarlasını kendine mal etme işine çevredeki sermayedarlar da dâhildir. Parası olduğu ve ihtiyacı bulunmasa da “ilerde yararı olur” düşüncesi ile tarla sahibi olur. Böylece köylerde yıllardır görmeye alıştığınız komşunuz olan tarla komşularınız değişir.

Bunların kimler olduğunu bilemezsiniz. Tarlalar bazen Kırcasalih beldemizde fabrika yapacağı vadi ile halktan ucuza satın alınan tarlalar gibi ekim yapılmadan boş kalır. Böyle yatırım yapanlar kısa

vadeli düşünmez. Antenleri çok olduğu için geleceğe yatırım yaparlar. Köylerimizde simsarlar kanalı ile sahip değiştiren topraklarımızın durumu bu.sözün özü benim ve benim gibi binlerce vatandaşımızın merakı şu.İlimiz sınırları içinde satılan binlerce dekar toprağımız kimlere satılıyor.

Tarlaların yeni sahipleri kimler.? Böyle satılan toprakların miktarı ne kadar? Bunu belirlemek günümüz şartlarında o kadar zor değil.

Köylülerimiz yeni tarla komşularının kimler olduğunu merek ediyor. Ortalığın başka konularla geçiştirildiği bir dönemde bölgemiz açısından çok önemli olan böyle önemli sorun ne zaman gündem konusu olacak merakımız bu..!

ÖZLÜ SÖZLER

Keser döner sap döner,sonunda hesap döner.

 52 total views,  2 views today

Next Post

Günay, Lalapaşa Belediyesi bu kez CHP’nin olacak

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Lalapaşa ilçesi CHP Belediye Başkan adayı Ayhan Günay adaylığının kesinleşmesinden bu yana seçim çalışmalarına hız verdi. İlçelerinin iktidar partisine mensup olmasına karşın Lalapaşa’nın bir türlü geri kalmışlıktan kurtulamadığını,Bu süre zarfında İlçede birçok kamu kuruluşunun İlçede faaliyetlerine son verildiğini belirterek şunları […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp