Kimse ucuz kahramanlık peşinde koşmasın

admin

fikri_yalin_koseCHP, Edirne’de Türkiye genelinde  %54 oy alarak birinci parti olarak seçimi tamamladı.

            Bakıyorum, partililer ve  milletvekili adayları  yöneticiler bunda en büyük payın kendilerinde olduğunu onlar  sayesinde bu başarının  kazanıldığını  savunuyorlar.

Bu anlayış doğru değildir. Bugüne kadar Trakya halkı özellikle Edirne  halkı ve köyleri parti yönetimlerinden fazlaca etkilenen ona göre  hareket  eden  bir halk değildir.

Herkesin kafasında netleşen bir siyasi görüşü var, onu değerlendirip oyunu  öyle  sandığa yansıtıyor. Kim olursa olsun aşağı yukarı bu tabloyu görmek mümkün. Halkın bu tavrını kendine mal etmek isteyenleri Edirne’nin herhangi bir köyüne götürelim, orada köyden bir partili en azından  bugün yönetimde olanlar hatta milletvekilliğini kazananlar kadar parti bilincine sahiptir.

Onlar sadece seçim dönemlerinde değil her akşam  kahvelere çıktıklarında veya partililerle bir araya geldiklerinde  siyasi tartışmalarını yaparlar. Yeri geldiğinde rakip partililerle kıyasıya kendi partilerini savunurlar. Bu kişiler kemikleşmiş, hiç bir telkine pabuç bırakmayan kendilerini  siyasette pazarlamayan partililerdir.

Başarıyı kendilerinde arayanlar. Aslında bu seçimde CHP teşekkür edilecekse o isimsiz kahramanlara teşekkür etmelidir.

Onlar  hiç bir beklentileri olmadığı halde, zor koşullarda partisinin arkasında durmayı ilke edinmişlerdir,  siyasette oraya buraya yalpa yapıp partisini kötüleyen, her şeyi ben bilirim diyen karşısındakine  söz bırakmayanlara aldırış etmezler.

Milletvekili veya bir makama geldiklerinde  köylülere kavuk sallamayan, İktidara gelen parti mensuplarının aba altından sopa göstererek “zirai yardımları keseceğiz” diye gözdağı verilmesine  bunu her fırsatta gündeme getirilmesine  rağmen partisinin arkasında dik ve kararlı durmayı başarmışlardır. Bunun en büyük nedeni ise yöre halkının Atatürk ve Cumhuriyet ilkelerine  olan sarsılmaz bağlılığıdır.

   Bu kararlı tavırları şu ve bu kişi partinin başına gelmesiyle  de değişmez. Onun için bakıyorum, kazanılan başarıda bu partiye oy veren gerçekten partinin temelini oluşturan sıradan halkımız pek dikkate alınmıyor. Partilileri hizaya getiren, “birbirinizle didişmeyin bir araya gelip kısır tartışmaları bir yana bırakın” uyarısında  bulunan gerektiğinde yöneticilere telkinde   bulunan  temiz duygularla siyasi bağlılığını sürdüren halktır.

Ben öyle kişiler tanırım ki, bugüne kadar siyasi görüşü nedeniyle hep zarar görmüş dışlanmış çocuğunu işe sokamamış, kararlı siyasi tutumu nedeniyle bir kuruluşta  görev dahi alamamış, devlet görevlilerinden itibar görememiş, yasal olarak alması gereken yardımlarda  büyük engellerle karşılaşmış olsa dahi  kararlılıkla  partisini savunmaya devam etmiştir.  Böyle  insanlar o partilerin temel taşlarıdır.

Bu sadece CHP için geçerli değildir.Diğer partiler için de  böyle ilkeli politikacılar vardır.

 Son birkaç yıl içinde sadece menfaati, belki oradan nemalanırım diye o partiden bu partiye savrulan dün tükürdüğünü bugün yalamak zorunda kalan, bukalemun gibi renk değiştiren insanlara çok tanık olduk.

Bunlar bir yerde çıkarları olduğu zaman anında oraya çöreklenirler.

Onlara göre siyasette ilke olamaz önemli olan o andaki kısa menfaatleridir.

Bu görüntü aslında o ülkede demokrasinin rayına oturmadığının göstergesidir.

 Bir partiye oy vermek gibi insanın namusuna değer bir kararı küçük menfaatler uğruna heba edenler toplumun güvenilecek kadroları olamaz. Bu kişiler yarın bir başka siyasi parti ön plana çıktığında aynı tavırlarını orada da sergilerler. Onlar rüzgar gülü gibidirler yel nereden gelirse o tarafa dönerler.

Yalnız şurası bir gerçek ki, ülkede demokrasimizin göstergesi ve örnek alınması gereken bölgesi Trakya oldu. Kim nasıl yorumlarsa yorumlasın bu gerçeği değiştiremez. Nedenine gelince; AKP iktidarı döneminde partililerin  sürekli  kullandıkları sözler; “iktidarın arkasında olun o zaman buralara yatırım yağacak. Muhalefet partisinden olan bölgeler yatırımlardan mahrum kalır. Gaziantep Afyon, Erzurum, Konya gibi olmak istiyorsanız gelin iktidar partisine oy verin”

 Tüm bu telkinlere, yapılacak yardım ve desteklerde geri bırakılmasına rağmen Trakya halkı bazı bölgelerdeki halk gibi siyasi tavrından taviz vermedi. Yapılan gözdağına aldırmadı ve hür iradesiyle oyunu kullandı. Şimdi sormak gerekir.

Bu mu onurlu bir tavırdır, yoksa  iktidar partisine akıl almayacak şaklabanlığı yapıp onu kutsal bir yere koymak isteyen, Allahın bir lütfü olacak kadar ileri giden,  yapılan yardımları devlet yardımı değil parti yardımı gibi görüp koşulsuz olarak o partinin peşinden koşan ve  bu partiye yönelik hiçbir eleştiriye aldırmayanlar mı? Seçimlerde daha onurlu tavır almışlardır.

İnsanlarımız bunu iyice  sorgulamaları gerekir.

Onun için bazılarının dediği gibi Edirne’nin diğer şehirlerdeki insanlardan alacağı dersler yoktur. Aslında onların Edirne halkının bu onurlu ve kararlı davranışlarından alması gereken pek çok dersleri vardır.Bazı  bölge insanları” Trakya insanı acaba neden böyle tavır alıyor,iktidar baskısı rağmen istediği partiye oyunu kullanabiliyor” diye düşünüp  kararlarını yeniden gözden geçirmeleri gerekir.

Bizim onlardan değil onların bu bölge insanını örnek almalı. Her baskıya rağmen kararlı  tavır alan insanların verdiği  oylarla ülkemiz macera peşinde koşan, kendinden başka fikirlere hak tanımayan, ülkeyi bir badirenin içine sürüklemek isteyenler bu kararlı  tavır  sayesinde  amacına ulaşamamıştır. Kimse bu başarıyı hafife alamaz. Bu başarı ve halkın kararlı tutumunun ne denli önemli olduğu zamanla daha iyi anlaşılacaktır…

 168 total views,  5 views today

Next Post

Edirne’de ambulans şoförleri eğitimleri devam ediyor

Edirne İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından kent genelinde görev yapacak olan  39 yeni ambulans şoförümüze eğitimler verilmeye başlandı.Bilindiği gibi  İl Sağlık Müdürlüğümüz, geçtiğimiz aylarda Edirne ili Meriç ilçesinde 4 adet acil ambulans şoförü hizmeti almış idi.                 Yine  geçen ay içinde ilimize tahsis  edilen […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp