Kınama çok boyutlu olmalıydı

admin

fikri_yalin_kose          İl Genel Meclisi Özel İdare yanındaki yeni yerinde Ağustos ayı toplantısına devam ediyor.

Bölgemiz açısından İl Genel Meclisi toplantıları ayrı bir önem arz ediyor. Orada Edirne Merkez ve ilçelerle ilgili çok önemli kararlar alınıyor.

            Hafta başında yapılan 8. Toplantının ilk oturumuna CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu da katılarak son günlerde ülkenin başına bela halkımızı yasa boğan terör konusunda meclis üyelerine bilgi verdi.

Gaytancıoğlu bu arada partisince sürdürülen koalisyon konusundaki çalışmalara da değindi.

Gerçekten geniş kapsamlı ve ülkede arzulanan huzuru tekrar geri getirecek düzeyde seyreden partisinin özverili çalışmalarını dile getirdi.

            Hiçbir partiyi hedef almayan,  ülkede birlik ve bütünlüğün sağlanmasına yönelik çok boyutlu bir konuşma yaptı. Gaytancıoğlu’nun bu konuşması muhalefet parti üyelerince de çok olumlu karşılandı.

Özellikle konuşmasının sonunda belirttiği, milletvekilleri ile il genel meclisi üyelerinin Edirne’nin sorunlarının çözümü konusundaki talebi çok yerindeydi.

            Orada yapılan konuşmalarda dikkate değer bir husus ise şu oldu. Seçilen parlamenterlerimiz seçilmelerinden bu yana kısa bir süre geçmesine karşın, kendi seçim bölgeleri olan Edirne ve ilçelerine gelerek halkın sorunları ile yakından ilgileniyorlar. Bazı illerin milletvekilleri gibi deniz kenarında tatilin tadını çıkarma yerine yaz sıcağında halkla iç içe olmayı yeğliyor.

Bunu milletvekillerimiz açısından olumlu bir gelişme olarak kabul edebiliriz.

KINAMA DAHA KAPSAMLI OLMALIYDI

İl Genel Meclisi toplantısında siyasi parti temsilcisi meclis üyeleri son günlerde doruğa ulaşan,  onlarca şehidimizin canına mal olan terör olaylarını kınayan konuşmalar yaptılar.

            Bu konuşmaların terörü tüm boyutu ile kanayacak bir konuşma olmadığını gördüm. Konuşmacılar sanki kısa bir taziye mesajı verir gibi kısa ve içeriği dar tutulan konuşma yaptılar.

Hiç biri terörün asıl amacının neden olduğu ve neden bu günlerde ortaya çıktığı konusunda fikir beyan etmediler. Ondan daha önemlisi bu terörün tek boyutlu olmadığı, sadece PKK’ya mal etmenin eksik olacağı konusunda fikirlerini açıklamadılar. Milletvekili Gaytancıoğlu konuşmasında PKK terörü yanında Urfa Suruç katliamına neden olan İŞİD terörüne de dikkat çekti.

            Bu terörün de en azından PKK kadar tehlikeli olduğu ve insanlar arasında taban bulmasıyla ilerde daha tehlikeli boyuta ulaşabileceği konusunda endişelerini dile getirdi.

Meclis üyelerimiz ise sadece PKK terörü konusuna değindi. Aslında bu iki terörü de kınamaları gerekirdi. Burada yaptıkları konuşmalarda meclis üyelerimiz hükümetin izlediği tek yanlı politika, İŞİD için yapılan operasyonları göstermelik olarak gösterme görüşüne destek verdiler.

            Ülkemizde sadece PKK terörünü dikkate alarak Türkiye’deki terör odaklarının kurutulacağı Türkiye’nin huzura kavuşacağını beklemek hayal olur.

Ondan daha tehlikeli ve yurdun dört bir yanını sarma eğiliminde olan ve ülkede taban oluşturan, Türk vatandaşları tarafından da sempati ile karşılanan İŞİD terörü her platformda gündeme gelmeli. Bu dikkate alınmazsa tıpkı PKK teröründe olduğu gibi gelecekte daha büyük felaketlerle karşı karşıya kalabiliriz.

            AKP’li Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın konuşmasında itiraf ettiği gibi,  bir terör odağı için zamanında önlem alınmazsa daha sonraların onun ülkeye vereceği zarar, Bugün PKK’nın verdiği zarar boyutuna ulaşır.

Bakan; “ Biz PKK teröristlerini seçim öncesi de biliyorduk. Onlar karakolların önünde silahları ile tur atıyorlar. Asker ve polislerimizi selam verip alkışlıyorlardı. Biz o zaman herhangi bir önlem almadık bu yaklaşımımızla barışın geleceğini sandık.

            Bugün terör patlak verdi” diye terör için ihmal neticesinde itiraf gibi konuşma yaptı.

Peki, bunun üzerine adama sormazlar mı? Senin istihbarat örgütlerin bu silahlı örgütün bu tür saldırıları başlatacağından haberdar değil miydi?

            Bu saldırıların başka amaçları yok muydu, neden seçim sonrası saldırılar,  terör olayları yeniden patlak verdi.

 

İl Genel Meclisi üyelerimizden terör konusunda yaptıkları gündem dışı konuşmalarında hazır Milletvekili ve tüm parti üyeleri orada bulunduğu sırada, ülkedeki terörü sadece bir boyutu ile değil tüm sebep ve sonuçlarıyla açıklamaların beklerdim.

            Kuşkusuz PKK’nın yaptığı ve onlarca gencimizin yaşamına mal olan terör konusunun savunulur bir yanı olamaz, nefretle kınanmalıdır. Onun yanında gizliden gizliye güçlenen ve hatta Urfa’nın Suruç ilçesinde terörün ateşini fitilleyen Otuzu aşkın gencin ölümüne neden olan terör olayını yok saymak yine seçimden bir gün önce Diyarbakır’daki saldırıyı es geçmek terörü tanımlamada eksik kalmak anlamına gelir.

İsterdim ki Milletvekilimiz gibi İl Genel Meclis üyelerimiz de bu terörü çok boyutlu olarak tanımlayıp halka duyursunlar.

            Ne yazık ki böyle olmadı, yaptıkları konuşmalarına adeta bir Taziye konuşmasından öteye geçmedi. Bence eksik bir örgüt ve terör tanımlaması oldu.  

 153 total views,  9 views today

Next Post

Bir karpuz da sen al kapmayası yaygınlaşıyor

            Edirne Belediyesi tarafından başlatılan Milletvekilleri ve  esnaf odaları desteklenen yerli malı karpuz tüketimini teşvik kampanyasına destekler artıyor. Bu kampanyaya Edirne tava ciğercileri de katıldı. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Edirne’yi  Tanıtma  ve  Tava Ciğeri Kalite  Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar Edirne’de yerli Karpuz […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp