Kira ödemesini geciktiren öğrenciler yurttan atıldı

admin

Kredi ve Yurtlar Kurumu Selimiye Öğrenci Yurdunda kalan 50 Trakya Üniversite öğrencisi yurda aylık kira ödemelerini geciktirdiği gerekçesi ile yurttan atıldı. Yöneticiler ödemede gecikme süresinin 15 günden 10 güne indiğini gerekçe gösterip okulların sömestr tatilinde olduğu zamanda öğrencilerin yurtla ilişkileri kesildi.

Edirne Belediyesi öğrencilerin sorunlarına sahip çıktı ve bir an önce öğrencilerin yurda alınması talebinde bulundu.

Kira ödemesini geciktiren öğrenciler yurttan atıldı

 

 

 

 

 

 

 

 

Selimiye Öğerenci Yurdunda kalan T.Ü Edebiyat Fakültesi 2. Sınıf öğrencisi Mahir Halis Demir kaldıkları yurda aylık ödemeleri gereken paranın tatilde olmaları nedeniyle ödenmediği gerekçe gösterilerek yurttan atıldığını söyledi. Yurtla ilgili kontrat imzalamada  Selimiye Yurdunda  yaşanan sıkıntının sadece kendisi ile ilgili olmadığını 50 öğrenciyi kapsadığını belirterek “ Yurda ödemeleri gereken bir aylık kira gecikmesinden dolayı yurtta ilişkimiz kesildi. Bu konuda bize  bir bildirim olmadı yetkililer yasaların böyle olduğunu  söylediler. Fakat biz iki haftalık tatilde olduğumuz için bundan  haberdar edilmedik. Biz gecikme sınırının 15 gün olduğunu biliyorduk. Bu 10 güne indirildiğini söylediler. Gecikmenin bizlerden alınan depozite ücretinden kesilebilirdi. Bu durum tatilde olduğumuz için bize bildirim yapılmadı. Telefonla duyuru yapılmadı. Yetkililer bunun aksini söylüyorlar. Hafta sonunda yurda geldiğimde bana yurtla ilişiğimin kesildiği bildirildi. Ben kalacak yerim olmadığı için zor durumda kaldım.

YURTTA DEPOZİTİMİZ VAR ORADAN KARŞILANIRDI

Daha sonra durumu yetkililere bildirdiğimde ellerinden gelen bir şey olmadığını, mevzuatın böyle olduğunu söylediler. Bana gecikme ile birlikte şubat ayı bedelini ödemem söylendi. Ben bu parayı ödeyeceğimi söylememe karşın yurtla bağlantım kesildi. Bu konuyu iletmek için Müdüre çıktığımda  beni Müdür Yardımcısına yolladı. Bu konuda yapılacak bir şeyin olmadığı söylendi. Ben yurtta kaldığım 4 ay süresince kurallara aykırı bir harekette bulunmadım. Kurallara uymaya özen gösterdim” dedi

Bu konunun öğrencinin velisi Tayyip Halis Demir tarafından da kendilerine iletildiğini belirten Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, daha önceleri de Kredi ve Yurtlar Kurumunda yaşanan bu  tür sorunlarla ilgili olarak belediyeye geldiklerini Edirne belediyesi olarak öğrencilerin sorununun çözümü konusunda gerekli girişimde bulunduklarını belirterek; “  Konuyu buradaki bölge müdürü ve yurt    ile görüştük. Onlar da sorunun farkındalar.

50 ÖĞRENCİ MAĞDUR DURUMDA

Bu durumda elliye yakın öğrencinin olduğunu öğrencilerin kira gecikmesi olduğunu bunu da üst yönetime bildirdiklerini söyledi. Ne yazık ki yerelde yurtlarda yetkili olan müdürler açıkta kalan öğrencileri sorunun çözümüne kadar misafir dahi edemiyorlar. Ankara’nın emri ile misafirlik de kaldırıldığı için yurtlarda misafir öğrenci kabul edilmiyor. Öyle sanıyorum pazartesi günü bu sorunun çözüleceğini umuyoruz. Biz de Bölge Müdürü ve Yurt Müdürü ile görüşüyoruz. Arkadaşlara da gerekli yerlere bilgi vermelerini  önerdik .Biz de Edirne Belediyesi olarak, Biz de  Başkanımız Recep Gürkan’ın direktifleri doğrultusunda konunun takipçisin olacağız. Öğrencilerimizin mağdur olmamaları için yetkili mercilere başvurduk  bu konunun çözümünü bekliyoruz. Bir öğrenci 15 gün yurt parasını geciktirdiği için sokağa atmak ne kadar doğrudur anlamadık bu konuda şaşkınlık içindeyiz. Bu ödeme bir iki ay da gecikebilir üstelik öğrencilerin içerde depozitoları da var oradan karşılanabilir. 130 lira para için bu öğrencilerin sokakta kalması doru mudur? Bunun neden yapıldığını bilemiyorum. Hepimiz kirayı geciktirebiliriz diğer borçlarımızda gecikmeler olabilir. Bu öğrenciler sömestr tatilinde oldukları için ödemeler gecikmiş olabilir. Öğrencilerin de hataları olabilir. Yöneticiler bu hataları onlara zarar verecek şekilde düşünmemeleri bunun çözümünü bulmaları gerekir. Kış ortasında bu öğrenciler ev nereden bulsun pazartesi günü bu sorunun çözülmesini bekliyoruz, bu konuda görüşmelerimiz devam ediyor” dedi.

 205 total views,  2 views today

Next Post

Enflasyon tek haneliymiş.!

Enflasyon en yetkili ağızlar kanalı ile tek haneli olduğu ifade edildi. Buna göre, emekli maaşlarına günlük bir lirayı dahi bulmayan gülünç  zam artışı yapıldı. Enflasyon hesabını yapan kurum yetkilileri çarşı pazarı gezmiyorlar mı? Et kaç liraya yükselmiş, sebze meyve fiyatları, insanlarımızın diğer  zorunlu ihtiyaçlarının fiyatları nereden nereye yükselmiş, hesap eden […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp