Kıray “Atatürk Büstü’nün altındaki yazı Atatürk’e ait değil”

admin

Edirne Özel İdare önündeki Atatürk Büstünün altındaki yazı hakkında haberimiz üzerine açıklama yapan Avukat Metin Kıray; “Edirne’de Özel İdare Müdürlüğü yetkilileri, binanın önündeki Atatürk büstü altındaki yazıyı değiştirerek, yerine “Millete Efendilik Yoktur. Hizmet Etme Vardır. Bu Millete Hizmet Eden, Onun Efendisi Olur.” diye bir cümle yazdırmış ve yazının altına da K.Atatürk imzasını koydurmuştur.

METİN KIRAY AÇIKLAMA (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O yazıyı oraya yazıp altına “K.Atatürk” imzasını koymak, kötü niyetten kaynaklanmıyorsa, cehaletin dik alasıdır.

Yazıyı koyduranları tahmin ediyor ve çok normal olarak Atatürk ve Atatürk’ün sözleri hakkında bilgi sahibi olmalarını beklemiyorum. Ancak, bu kişilerin islami bilgilerinin de cehalet derecesinde olması gerçekten ilginçtir.

Sadece Edirne’deki cahillerden bahsetmiyorum…

Adı “Kültür(!) ve Turizm Bakanlığı” olan kurumdaki cahillerden de bahsediyorum…

Çünkü bunu yazanların yönetimindeki bakanlığının resmi sitesi olan http://www.kultur.gov.tr/tr,25405/devlet-idaresi.html adresinde bu sözün Atatürk’e ait olduğu yazılmıştır.

ALINTI DOĞRU DEĞİL

Edirne deki cahiller de Kültür Bakanlığı(!) sitesinde yazılan yalanı alıp Edirne’de Atatürk büstü altına koyabilmişlerdir…

İşin doğrusu şöyle…

Mustafa Kemal,01. Aralık.1921 günü TBMM. de, Bakanlar Kurulunun Görev Ve Yetkilerini Belirten Kanun teklifi münasebetiyle bir konuşma yapmıştır.

ATATÜRK’ÜN KONUŞMASI ŞÖYLE

“(…) Biz ve bütün âlem-i islâm için mübeccel ve mukaddes ve mânevi bir nokta-i irtibat olan makam-ı hilâfet dahi bütün âlem-i islâmla beraber bizim milletimiz tarafından belki daha kuvvetli hissiyat-ı âmika ile mübeccel ve mukaddestir. Fakat efendiler! Bu makam-ı muallânın kutsiyetini hürmetkârane takdis etmiş olmakla beraber bu makamda oturacak zatı hiçbir vakitte efendi yapmak mevzuu bahis değildir; şeriat-i garra-yi muhammediye ile kabil-i telif değildir!

            “Seyyid’ul kavmi, hadimuhum” buyurmuşlardır. Millete efendilik yoktur. hâdimlik vardır. Bu millete hizmet eden onun efendisi olur. Efendiler! Tarihî beşerde, tarihî cihanda Devlet-i Aliye-i Osmaniye’yi milletimize istinaden teşkil etmiş olan bir sülâle-i muhteremeye dahi milletimiz derin tarihî hatıratı ile ihtiram eder. Fakat bu nokta-i nazardan ihtiramı dahi kendisine efendi bulmak ve aramak için değildir. Millet ona ancak vaz’ı kanunisini ve vaz’ı meşruunu verir (alkışlar). Ve hâkimiyetini bizzat muhafaza eder (alkışlar).” sözlerini söylemiştir.

METİN KIRAY AÇIKLAMA (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

GÜNÜMÜZ TÜRKÇESİ İLE İFADE ŞÖYLE

“(…)Biz ve bütün İslam âlemi için saygın ve kutsal ve manevi bir bağlantı noktası olan hilafet makamı da bütün İslam âlemi ile beraber bizim milletimiz tarafından belki daha kuvvetli derin duygular ile saygın ve kutsal kabul edilmiştir.

Fakat efendiler, bu yüksek makamın kutsallığını saygı duyarak kabul etmiş olmakla beraber, bu makamda oturacak kişiyi hiçbir vakitte efendi yapmak söz konusu değildir, Hz.Muhammedin kurduğu parlak, güzel düzene de uygun değildir.

“Seyyid’ul kavmi hadimuhum” buyurmuşlardır.(Hz.Muhammedin hadisini arapça söylüyor. m.k.)

Millete efendilik yoktur. Hizmet etmek vardır. Bu millete hizmet eden onun efendisi olur.

Efendiler; insanlık tarihinde, dünya tarihinde Osmanlı Devletini milletimize dayanarak oluşturmuş olan saygıdeğer sülaleye dahi milletimiz derin tarihi hatıratı ile saygı duyar. Fakat saygı duyması dahi kendisine efendi bulmak ve aramak için değildir.

Millet ona ancak kanun koyma yetkisini ve hakkını verir ve egemenliğini bizzat korur”

Mustafa Kemal, konuşmasının içerisinde Hz. Muhammed’in bir hadisi olan “Seyyid’ul kavmi hadimuhum” sözünü aktarmıştır. Devamında da bu sözün açıklamasını vermiştir.

Mustafa Kemal Atatürk kendi düşüncesi olarak da;Türk Milletinin halifelik makamına saygı duyduğunu,ancak onu hiçbir zaman efendi olarak kabul etmediğini; milletimizin Osmanlı sülalesini dahi efendi olarak kabul etmediğini, sadece saygı duyduğunu ve ona sadece kanun yapma yetki ve hakkını verdiğini,ancak egemenliğini koruduğunu açık ve net olarak söylemiştir…

Tüm bu gerçekler karşısında, Edirne Valiliği İl Özel İdare yetkililerinin bir an önce altına yazıp, altına K.Atatürk imzasını koyduğu yazıyı kaldırması ve Atatürk’ün gerçek bir sözünü oraya koymasını beklemek hakkımızdır” dedi.

 

 

 

 5 total views,  2 views today

Next Post

Şiddetli fırtına ile yağan yağmur hayatı felç etti

Şiddetli fırtına sonucu ağaçlar yollara devrildi. Valilik binasının çatısı uçtu. Yollardaki araçlar hasar gördü. Okulda öğrenciler mahsur kaldı. Valilik bahçesine yıldırım düştü. Şiddetli fırtına nedeniyle elektrikler kesildi, yola devrilen ağaçlar nedeniyle bir süre trafik aksadı, yaşam felç oldu. Buçuktepe’de ETV ve SHOW TV verici direği yıkıldı. Bazı radyoların yayını kesildi. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp