Kıray ”Kızılay İşçileri Tazminat Ödemeden İşten Çıkarıldı”

admin

Türk Kızılayı onursal üyesi Metin Kıray yaptığı açıklamada ; “Kızılay edirne şubesinde 15 yıldan beri çalışmakta olan işçiler ilki yönetimin haziran ayında AKP tarafından atanmasından sonra istifaya zorlanarak tazminatı ödenmeksizin işten çıkarıldıktan sonra kalan 3 işçi de seçimler biter bitmez yasal hakları verilmeksizin 01.04.2014 salı günü işten çıkarıldılar. Kızılay Edirne şubesinin atanmış AKP li yöneticilerinin seçim gecesi dağıttığı yardım paketleri ve bu işten çıkarmaların ana nedeni siyasidir” dedi.

kızılay-metin kıray

Kıray’ın konu ile ilgili açıklaması şöyle; “      01.04.2014 salı günü sabahı, Kızılay Edirne Şubesinde 15 yıldan beri fedakarca ve mesai kavramı olmaksızın çalışmakta olan şube çalışanlarının görevlerine, suni işten çıkarma gerekçeleri yaratarak,hiçbir yasal hakları verilmeksizin tazminatsız olarak son verildi…

Bu haksız uygulama atanmış Kızılay yönetiminden bekleniyordu.

Zira;2013 yılı nisan ayında Ankara’da yapılan Kızılay Genel Kurulunda, Türkiye’yi tek başına yönetme ihtirası içinde olan AKP.li  en üst siyasinin baskısı ile, Türk Kızılayı yönetimi AKP. lileştirildi…

Bu operasyon ile, Türkiye deki siyasetten uzak olması gereken Türk Kızılayı’nın 146 yılda oluşmuş tüm gelenekleri ayaklar altına alındı.

Türk Kızılayı’nın AKP siyasetinin basit bir aleti durumuna düşürülmesi amaçlandı ve geçen sürede bu amaç kısmen de olsa sağlandı.       

KIZILAY’A SİYASET GİRMEZ

Bu operasyonun Edirne’ye yansıması, 2013 yılı haziran ayında Kızılay’a hiçbir şekilde siyaseti sokmamış, Kızılay’ın siyasete alet edilmesine asla izin vermemiş Kızılay Edirne Yönetiminin görevden alınması olmuştur.

Kızılay Edirne Şubesinin bir siyasi kurumun organı haline getirilmesi, yüzyılı geçen bir sürede Türk Kızılayı’nın oluşturduğu geleneklerini, itibarını yerle bir eden bir uygulama olmuştur.

Bu uygulamanın Edirne’deki sorumluları, merkez ataması ile AKP den milletvekili yapılan Mehmet Müezzinoğlu ile bir kısım AKP. Yöneticileridir.

Bu kişiler tarafından Kızılay Genel Merkezini yönlendirerek oluşturulan AKP. Üye ve sempatizanlarından oluşturulan atama yönetim, Kızılay Edirne şubesindeki bu işçi kıyımını gerçekleştirmiştir.

Seçimle gelmiş Kızılay Edirne yönetimini haksız ve mesnetsiz olarak görevden alıp, AKP.nin partizan zihniyetine teslim edenler bu kıyımın sorumlularıdır.

Kızılay Edirne yönetiminin böyle partizan bir zihniyete teslim edilmesine aracılık ve yardımcılık yapanlar, göz yumanlar da en az görevden alma işlemini yapanlar kadar sorumludur.

AKP.tarafından siyasi bir organ haline getirilmeden önce Türk Kızılayı’nın toplu yardım paketi dağıtımı uygulaması,seçimlerden en az 15 gün önceden siyasi bir çalışmaya alet edilmemek için,dağıtım işlemini kesinlikle durdurmak ve yasaklamak şeklinde idi…

Oysa, atanmış bu AKP. li yöneticiler, Kızılay tarihinde ilk defa, 30.Mart.2014 yerel seçimlerinden bir gün önce, cumartesi günü akşamı ve gecesi Kızılay Şube personelinin dışındaki şahıslar aracılığı ile Kızılay’a ait binlerce gıda paketlerini dağıttırmışlardır.

Seçim gecesi gizlice yapılan bu dağıtım, Kızılay’ın ne kadar siyasallaştırıldığının çok acı bir kanıtı olmuştur…

BU EMEĞE SAYGISIZLIK DEĞİL MİDİR?

1994 yılından beri Edirne Kızılay Yöneticiliği görevi yapan ve bu süre içerisinde Edirne’ye Kızılay Tesislerini ve Edirne Kızılay Aşevini kazandıran yöneticiler olarak, Kızılay Edirne Şubesi çalışanlarının haksız ve mesnetsiz olarak işten çıkarılmaları ve ailelerinin geçimlerini sağlamaktan mahrum bırakılması bizleri derinden üzmüştür.

kızılay-yönetimi-edirne2

Türk Kızılayı’nın siyasallaştırılması ve bunun sonucu tüm saygınlığını yitirmesinin ve bu kaotik duruma düşürülmesinin sorumluları, bunun hesabını günü geldiğinde yasal platformlarda elbette vereceklerdir. Bundan kimsenin şüphesi olmamalıdır.

Bu dönemde yapılanlar da 146 yıllık Kızılay tarihine kara bir leke olarak yazılacaktır…

Kızılay Edirne Şubesinde insanların ekmekleri ile oynanarak yapılan işçi kıyımını şiddetle kınıyor ve bu kıyımı Edirneli gerçek Kızılaycılar ile hemşerilerimin bilgilerine sunuyorum” dedi

 

Ustalık Belgesi Bahane Edilip İşten Çıkarıldılar

 

Kızılay Edirne Şubesince yapılan açıklamaya göre ustalık belgesi bulunmayan mutfak görevlileri üç personelin iş akitleri sona erdirildi. Yönetim kurulu bu konuda yaptığı açıklamada ; “Ülkemizin güzide kurumlarından biri olan Kızılay’ın Edirne Şube Yönetimi bundan yaklaşık 8 ay önce bir değişime uğradı. Bu değişim sonrasında zarar eden Kızılay Edirne Şubesi faaliyetlerini arttırmasına rağmen kar eden bir kurum haline geldi.   Bu gelir artışında en büyük etken halkımızın kurumumuza olan güveninin tesis edilmesidir. Bir diğer etken ise malzeme alımlarının ve yapılan harcamaların kontrol altına alınarak gerçekleştirilmesidir.

Göreve geldiğimiz ilk gün bizden biz den önceki yönetimleri, yargılamak veya eleştirmek için herhangi bir ifade kullanmadık, kendimize göre yapılan yanlışları düzelterek milletin mal olan Kızılay’ın kendi ayakları üzerinde duran ve kar eden bir kurum haline getirdik. Son zamanlarda Kızılay’a daha önce hizmette bulunmuş kişilerin kurum içinde bulunan personeli adeta bir haber alma vesilesi ve fitne çıkarma araç olarak görmesi

Kurumumuza zarar vermektedir. Milletimizin ve yönetim kurulumuzun bizden önceki, Kızılay yöneticilerinden beklentileri bu kurumu, ayakta tutabilmek ve daha iyi bir seviyeye taşıyabilmek için tecrübelerini bizimle paylaşmasıdır. Kızılay’a zarar verebilecek tutum ve davranışların menfaat beklentisi ile yapılmasını doğru bulmuyoruz.   Nitekim daha önce yaptığımız basın açıklamalarında malzeme alımlarında yaşanan fiyat farklılıklarına dikkat çekmiş, Kurumumuzu zarara uğratmadan aynı malzemeleri daha ucuza alabileceğimizi göstermiştik.

Kızılay Edirne Şube bünyesinde çalışan aşçıların, ustalık belgesi olmadan göreve başlatıldığı tarafımızdan tespit edilmiştir. Bilindiği üzere aşçılık meslek dalı 3308 sayılı Kanunun çıraklık eğitim kapsamında olup, bu mesleği icra edecek kişilerin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen ustalık belgesine sahip olması gerekmektedir. Önceki Yönetim tarafından aşcı sıfatıyla işe alınan personelimizin bu belgeye sahip olmamaları nedeniyle yaşanabilecek herhangi bir olumsuzlukta Kurumumuz ve yönetim kurulumuz risk altında bulunmaktadır. Personelimiz daha önce defalarca bu belgeyi almaları konusunda resmi yollardan ve sözlü olarak bilgilendirdik.  Ancak anlaşılmaz şekilde bu belgeyi almama konusunda ortaya bir tavır koydular.

Yönetim Kurulumuz,  personel ile yapılan bu görüşmelerden bir sonuç çıkmaması üzerine kendilerinin de imzasını alarak iş akitleri fesh edilmiştir.

Yaptığı hizmetlerle muhtaç durumda bulunan vatandaşlarımızın hayır kapısı olan Kızılay’ın kişisel beklentiler ve ihtiraslar uğruna, zedelenmeye çalışılmasını doğru bulmuyor,

Bunu yapanları toplumun vicdanına havale ediyoruz.

 90 total views,  2 views today

Next Post

Belediye Başkanı Gürkan’a halktan büyük ilgi

Edirne Belediye Başkanlığını kazanan Recep Gürkan Saraçlar Caddesinde vatandaşlarla buluştu. Kendisini kutlayan vatandaşlarla sohbet eden Gürkan bu arada vatandaşların sorunlarını dinledi. Bir vatandaş Saraçlar caddesindeki saatlerin ayarsız olduğunu ayarlanması gerektiğini belediye Başkanı Gürkan’a iletti. Belediye Başkanı Saatlerin derhal ayarlanacağını söyledi. Yol güzergahında işyerlerine de girerek hayırlı işler dileyen Gürkan, Vatandaşlara […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp