Kıray’dan uyarı “Karaağaç kanalı projesi seli önlemez”

admin

Geçtiğimiz kış aylarında Meriç ve Tunca nehirlerinin taşması sonucunda Edirne’nin nehir kenarındaki büyük bir bölgesi taşkın suyu altında kaldı.Bu sel taşkınları aynı yıl içinde dört defa tekrar etti.Yetkililer ve sorumlular da bu sellerin gelişini ve gidişini sadece izlemekle yetindi.

AFAD düzenlemeleri kapsamında Edirne’ye gönderilen 5.000.000 Tl.afet yardımı parasının birkaç işletme sahibine küçük bir meblağı verildikten sonra kalan kısmı da, bu arada kimvurduya gitti…İlgililer ve sorumlular hala yapılan harcamalar ile ilgili döküm açıklaması yapmadılar.

Şimdi ise, bu işlerle kendisini sorumlu gören Veysel Eroğlu ismindeki bakan’ın ilk yaptığı komik Tunca nehrinden Çömlekköy barajına pompalarla su basarak seli önleme Zihni Sinir projesinden sonra ürettiği yeni ve daha hayali projenin,kamulaştırma çalışmaların başlatıldığını öğreniyoruz.

Yeni proce (!),Karaağaç deresini 80 metreye genişleterek selin önlenmesi procesi(!)…

Bu projeyi kim üretti ise derhal bu konudaki yetkilerinin elinden alınması gereklidir.

metin kıray açıklama

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1-)Sel olarak gelen su Karağaç, Söğütlükve bitişiğindeki Lokantalardan girip aşağıya,Süvari köprüsünün bulunduğu,Höyüklütatar tarafına akmaya başladığında kapsadığı alanın genişliği ortalama 1500 metre ve derinliği de yine ortalama 2 – 2,5 metre…

Bu genişlik ve derinlikte akan suyun 80 metre genişliğinde bir kanal ile sele dönüşmesinin önlenmesi kadar hayali ve bilimsel temellerden uzak bir proje şimdi Edirne Karağaç’ta gerçekleştirilmeye çalışılıyor.

Bu projeyi kabul eden,harcamalarını yapan ve ileride başarısızlığı ortaya çıktığı zaman hesabını verecek olanlar bir kere daha düşünmelidir.

Bu kanal’ın Edirne’de sel’in önlenmesine en küçük bir katkısı olmayacak,verimli tarlalar da kanal yapılması amacı ile bozulacak,bir daha da doğaya kazandırılması mümkün olamayacaktır.

2-)Bu kanal’ın,Tunca nehri bölgesindeki Eğribük ve civarındaki Değirmenyeni, Hatip, Suakacağı,Yoluüstü,Avarız,Muratçalı köylerindeki taşkınların önlenmesi için hiçbir katkısı olmayacaktır.

3-)Yine bu kanal projesini üretenlerin bilmediği bir gerçek de Bosna köy tarafındaki sel,sadece Karaağaç,Söğütlük bölgesinden gelen sularla oluşmuyor.

Suvari köprüsü,Höyüklütatar tarafındaki yatağın geri tepmesi sonucunda da sel nehrin aşağı kısmından yukarı kısmına doğru gelerek tarlalara yayılıyor.

Bu kanal projesi kimin fikri ise derhal ve hemen bu fikrinden vaz geçmeli ve bu işin çözümü için bölgeyi bilen ve aynı zamanda sel taşkınları ve önlenmesinde uzman olan kişileri görevlendirmelidir.     Yoksa, bu projenin devam ettirilmesi,ileride proje için karar veren ve uygulayanların cezai sorumluluklarını dahi doğurabilecek bir büyük hata olacaktır.Bu yazımızın da bu konuda bir ikazdır.

Peki Edirne sel baskınlarına mahkum mu ?…Asla değil.Suyun akması için doğa’nın oluşturduğu yatağın suyun akmasına uygun hale getirilmesi sorunun çözümünün anahtarıdır.

Eğer,Meriç nehrinin yatağı Enezden başlayarak yukarıda doğru ve Tunca nehri ile Arda nehirlerinin yatağı da aynı şekilde temizlenir,sel ile gelen suyun debisi bilindiğine göre bu debiyi de taşıyabilecek kadar derinleştirilir ise ve bu çalışmalar yatağın yeniden dolmaması için temizlendikten sonra da rutin olarak sürdürülürse;

1-)Nehir yatağından çıkacak kumlar özel olarak hazırlanan kum depolama alanlarında depolanıp,ihtiyaç sahiplerine bu depolandıkları yerden pazarlanıp satılır temizleme masraflarının finansmanı büyük oranda sağlanabilir,

2-)Nehir yatağının temizlenip derinleştirilmesi sonucunda geçmişte olduğu gibi Enez’den Edirne’ye ve Edirne’den Enez’e,Edirne’den Yunanistan ve Bulgaristan’a su yolu ile ulaştırma yapılması mümkün olur.

Bunun turizm sektörünün gelişmesi için Edirne’de ne kadar büyük olanaklar yaratacağı da ortadadır.

Bu kanal procesi (!)nin yetkili ve sorumlularına, yaptıkları bu hayali su önleme projesini,ileride doğabilecek sorumluluklarını bir kez daha düşünerek tekrar gözden geçirmelerini ve bu işten vaz geçmelerini öneriyor ve bir an önce nehir yataklarının en aşağıdan yukarıda doğru temizlenmesi için üretilecek projeleri hayata geçirmeye çağırıyorum”

 

 

 

 20 total views,  2 views today

Next Post

Bircan “diğer partilereden de oy alacağız”

Edirne Merkez İlçe Başkanı Şenol Geçmiş ile birlikte Edirne Ajans Gazetesini ziyaret eden CHP Milletvekili adayı Erdin Bircan, seçim gününün yaklaştığını,  seçimde önemli olanın sandıktan çıkmak olduğunu belirterek şunları kaydetti;  “ bizler buraya parti üyelerimizin ön seçim oyları ile geldik. Bu uygulama hiçbir partide bulunmuyor. Seçimle sıralamaya giren üç arkadaşlarımızla […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp