Kırcı, “Eğitim İş Atatürk ilkelerini savunan bir sendikadır”

admin

Eğitim İş Genel Mali Sekreteri Nazım Kırcı Eğitim İş  Edirne Şubesi Mali Sekreteri Aydoğan Mutlu ile ile birlikte Gazetemizi ziyaret etti. Ziyaret sırasında sendikal çalışmaları ile ilgili olarak açıklama yapan Kırcı, Eğitim İş sendikamızın kuruduğundan bu yana 10 yıl geçti. Eğitim İş sendikamız kurulduğu günden bu yana Atatürk ilkeleri doğrultusunda çağdaş eğitimden yana sol görüşlü ve özgürlükçü görüşü benimseyen üyelerinin hak mücadelesini veren bir sendikadır. Çağdaş ve demokrat yapıdaki mücadele ile haklarımızı kazanmak için mücadele veriyoruz.

Kırcı, “Eğitim İş Atatürk ilkelerini savunan bir sendikadır” (1)

 

 

 

 

 

 

 

ÖĞRETMENLERİN NÖBET EYLEMİ  SORUNUNU ÇÖZDÜK

Bilindiği gibi günümüzde Eğitim- İş’in en çok adını  duyurduğu bir olay vardır. Bu nöbet eylemidir. Nöbet eylemi angarya bir işti. Militarist bir yapıya sahipti. Askeri dönemden kalma askerlere monte edilmiş bir olaydı.  Nöbet eylemi karşılığında herhangi bir ücret ödenmiyordu. Bu üç yıl devam eden bir eylem sonucunda sendikamız paralı hale getirdik. Bunun karşılığında bunu toplu görüşmelerine eklemiş olduk. 2016-2017 yılında toplu görüşmelerimizde bu yer buldu. Öğretmenlerimiz nöbetleri nedeniyle ücret alabilecekler. Sendikamızın ve öğretmenlerimizin verdiği destekle kazandığımız bir hak mücadelesidir. Bu mücadeleyi verirken bazı öğretmenlerimiz ceza da aldı. Tekirdağ ilimizde 38 öğretmenimiz ceza verildi. Bazıları için bu ceza meslekten ihraç konusuna kadar uzandı. Bunu önlemek için eylemlerimiz oldu. Eğitim iş bunu başardı. Ceza alacak arkadaşlarımız mesleklerine döndüler. İdari cezalar da kaldırıldı.  Bu arada diğer meslek örgütleri de bize destek verdi.

YARGI KARARLARI UYGULANMALI

Bu arada yargı kararıyla görevlerine dönmesi gereken müdürlerimiz tekrar görevlerine dönmediler. Ne acıdır ki ülkemizde yargı kararları uygulanmıyor. AKP hükümetleri yargı kararlarını uygulamamak üzerine kurulmuştur. Bu hükümet yetkilileri kendi düşüncelerini paylaşmayan müdürleri yok sayıyor. Yargı kararlarını uygulamıyor. Aslında yargı bir gün herkese lazım olacaktır. Gün gelecek bu hükümet mensuplarına da lazım olacak. O nedenle adaletin verdiği yargı kurallarını uygulamak gerekir. Müdürlerimiz kazanılan davalar sonucunda eski görevlerine dönmeleri gerekirken şu anda görevine dönen müdürümüz yok. Yargı kararları sumen altı ediliyor. Uygulamaya geçilmiyor. Bu kararların uygulanması bakanlığın elinde. Bakanlık bir türlü uygulamıyor. Buna sebep bu yargı kararı benim görüşümde değil ben böyle istemiyorum. Bu bencil bir karardır.

Ülkemizin siyasal gündemine gelince. Güneydoğuda yaşanan terör olayları herkesin yüreğini incitiyor. Terör olaylarında yaşamını yitiren şehitlerimize Allah’tan rahmet yaralananlara da acil şifalar dileriz. Bugün yaşanan olaylar 1993 yıllarını andırıyor hatta ondan daha tehlikeli boyuta ulaşmış durumda. Yaşadığımız seçim sürecinin ardından yaşanan terör olayları nedeniyle şehit sayımız 150’lere ulaştı. Bu olanlar Eğitim iş olarak yüreğimizi sızlatıyor. Biz Eğitim İş ve Kamu iş olarak bu terör olaylarına yürüyüşlerle tepkimizi ortaya koyuyoruz. Bu yürüyüşlerde şuna da dikkat etmek zorundayız. Bu eylemler sonucunda sağduyulu hareket etmek zorundayız.

TERÖRÜ KINARKEN TERÖRİSTİN EKMEĞİNE YAĞ SÜRMEMELİYİZ 

Eylemlerde terörü kınarken yeni terör eylemlerine zemin hazırlamamalıyız. Terörün ekmeğine yağ sürmek zorunda kalmamalıyız. Bu eylemlerde özgürlükçü olmak zorundayız. Ayrıca insanlarımızın yaşam hakkına saygı duymalıyız. Teröristle o bölgenin masum insanları arasına sınır koymalıyız. Yapılan kınama yürüyüşlerinde binaları yakmak işyerlerini taşlamak basın kuruluşlarına saldırmak doğru değildir. Bu tür olayların önüne geçilmesi lazım. Biz Eğitim İş olarak,  böyle eylemlerde taşkınlıklara meydan verilmesinden yana değiliz.  Basın kuruluşlarımızı terör olayları ile ilişkilendirmek doğru bir yaklaşım değil.  Basın sadece olanları kamuoyuna duyuruyor.Özellikle bu konuda duyarlı olan basın kuruluşlarını defalarca saldırıda bulunmak bir anlamda teröre hizmet demektir.  Banında yanlışlık varsa ancak onu  yapanı sorgulamak gerekir. Bu işten tüm basın kuruluşunu sorumlu tutup saldırıda bulunmak teröre destek vermek demektir” dedi.

Kırcı, “Eğitim İş Atatürk ilkelerini savunan bir sendikadır” (2)

 

 

 

 

 

 

 

GÜNEYDOĞUYA ATANAN ÖĞRETMENLERİN İŞİ ZOR    

Bu arada güneydoğuya atanacak öğretmenleri  zor günlerin beklediğini belirten Kırcı,  yeni göreve başlayan eğitimcilerimizin terörün bulunduğu yörelere atamak  meslektaşlarımızın göreve bağlılığını zedeler. Özellikle bu öğretmenlerimizin yargı güvenliği ve mesleki yönden güvenlikleri yoksa işleri daha zor demektir. Şu anda doğu ve güneydoğuya giderek göreve başlayacak meslektaşlarımızın can güvenlikleri bu koşullar devam ettiği sürece tehdit altında olacaktır. Bu  zorluklara katlanamayan öğretmenlerimiz rapor almakta bazıları ise mesleklerini bırakmak zorunda kalacak. Bazıları evlenme yolunu seçiyor. Bu konunun bir an önce çözüme kavuşturulması gerekir. Meslektaşlarımızın da burada görev yaptıkları sırada aklıselim davranmaları oranın halkının taleplerini dikkate almak ve siyasi görüşlerini firenlemek zorundadır.  Etnik tavırlar çok ön plana çıkarılmamalıdır. Bu arada batıdan doğu ve güneydoğuya giden öğretmenleri de buranın halkı etnik yapıyla değerlendireceği için öğretmene de Türk olduğu gerekçesiyle farklı gözle bakabilir. İleri yaşta öğretmenlerimiz daha huzurlu olan batı bölgelerine gelmektedir. Bu göreve yeni başlayan öğretmenleri sorunlu bölgede nasıl tutacağız. Hükümet bu yönde karar vermek zorunda. Meslektaşlarımızın bu bölgede can güvenliklerini sağlamak zorundadır. Ülkede yargı güvencesi olmadan can güvenliği nasıl sağlanacak “diye soran Kırcı yeni öğretim yılında öğretmenlere başarı dileklerini ileterek,  öyle önemli zamanda herkesin sorumlu davranması gerektiğin,  özellikle öğretmenlere bu yönde önemli görevler düştüğünü, gurupçu yaklaşımlar ve etnik millİyetçilik yapılarak bu olayların önüne geçilemeyeceği uyarısında bulundu.

 

 

 156 total views,  5 views today

Next Post

Tahriklere dikkat..!

            Ülkemizde bu günlerde hiç arzulamadığımız acı olaylar oluyor. İki gün içinde silahlı kuvvetlerimizden ve polislerimizden 34 evladımız PKK saldırısı sonucu şehit oldu. İki günde bu kadar can, üstelik kendi topraklarımız üzerinde canından oldu. Kendi vatanında aynı vatanın evlatlarının bu terör belasına alet olması kabul edilir bir durum değil. Yurdun […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp