KIRCI” SÖMÜRÜ ÇARKLARI KADINLAR ÜZERİNDE DÖNÜYOR”

admin

nazım kırcı

 

Eğitim İş Edirne Şube Başkanı  nazım Kırcı yaptığı yazılı açıklamada” 8 Mart 1857 yılında New York’ta tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadın düşük ücretlerine, uzun çalışma saatlerine ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için greve gitti. Greve müdahale edilmesi sonucu 129 kadın işçi yanarak öldü. 1910 yılında 2. Enternasyonal Kadın Konferansı’nda, 17 Mart 1970 yılında ise Birleşmiş Milletler tarafından 8 Mart “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak ilan edilmiştir.

Ancak aradan geçen 150 yıla rağmen günümüzde sömürü çarkları en fazla kadın emeği üzerinden dönüyor. Güvencesizleştirme, kayıt dışı çalıştırma uygulamaları, en fazla kadın emekçileri etkiliyor. Kadınlar sadece emek süreçlerinde, fabrikalarda, atölyelerde, dersliklerde, tarlalarda eşitsizliğe, sömürüye, şiddete maruz kalmıyor. Ayrımcılık ve şiddet her yerde. Her yıl ülkemizde ve dünyada binlerce kadın öldürülüyor, tecavüze uğruyor, taciz ediliyor, dövülüyor.

Ülkemizde, kadına yönelik şiddet, kadın emeği sömürüsü, kadın bedeni sömürüsü, kadın yoksulluğu, kadın işsizliği, çocuk gelinler ve okula gönderilmeyen kız çocukları, tacizciyi, tecavüzcüyü, saldırganı koruyup kollayan hukuk sistemi, kadının özgürleşmesi önünde en büyük engeller olarak durmaktadır.

 

 

 

 242 total views,  2 views today

Next Post

DESTANLAŞAN ÇANAKKALE ADLI PANEL DÜZENLENDİ

Halk Eğitim  Merkezinde düzenlenen panelde Çanakkale Savaşları gündeme getirildi.  Tarihçi Yazar Mustafa  Turan’ın sunduğu panele öğretmen ve öğrenciler katıldı. Sinevizyon gösterimi ile Destanlaşan Çanakkale adındaki paneli sunan Yazar Mustafa  Turan, bu savaşla Gençlerin şehit  olduğu   bu savaşlarda tıbbiye bir yıl mezun vermediğini öğrencilerin tamamının şehir olduğunu belirterek şunları kaydetti” Mülkiye […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp