Kirezci; “5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü kutlu olsun”

admin

CHP Edirne Merkez İlçe Başkanı Fevziye Kirezci yaptığı açıklamada; Varlıkları ile ellerinin değdiği her yeri, her şeyi değiştiren, dönüştüren, güzelleştiren, yaşanılır kılan tüm kadınlarımızın 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü kutladığını ifade ederek sözlerine şöyle devam etti; “5 Aralık 1934 günü Başbakan İsmet İnönü ve 191 milletvekilinin imzasıyla önerilen “Kadınların milletvekili seçilme” hakkı yasa tasarısı; Meclis’e katılan 317 kişiden 258’inin olumlu, 58’inin çekimser ve 6’sının boş oyuyla kabul edilmiştir.

Başbakan İsmet İnönü yaptığı sunuş konuşmasında şunları dile getirir,“Kadına siyasal haklarının tümünü tanımakla, Türkiye’nin ona, eski yetkilerini vermekten başka bir şey yapmadığını, Türk kadınının hakkı olduğu yerden ayrılıp bir süs gibi, memleket işine karışmaz bir varlık gibi köşeye konması, Türk töre ve anlayışına uymayan bir usuldür. Bu usul, asırlarca geçirdiğimiz felaketlerin esaslılarından birisidir.”

Oturumda söz alan Sivas milletvekili İsmail Mehmet ise şöyle diyordu; “Senelerden beri hizmet ettiğimiz padişahtan biz bu hakkı isteseydik, ödül olarak bizi ya ipe çekerdi ya denize atardı. Türk kadınları, sizin için mutluluğun yolu açılmıştır, çünkü başımızda Atatürk vardır.”

Varlıkları ile ellerinin değdiği her yeri, her şeyi değiştiren, dönüştüren, güzelleştiren, yaşanılır kılan tüm kadınlarımızın 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü kutlarım.”

 

 

 171 total views,  2 views today

Next Post

Beykentli öğrenciler üniversiteleri gezdi

Özel Edirne Beykent Anadolu ve Fen Lisesi, 01 Aralık 2017 Cuma günü öğrencilerine hedefleyebilecekleri üniversiteleri yakından tanıtmak amacı ile İstanbul’a gezi düzenledi. İlk durak olan İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphanesini gezen Beykentli öğrenciler, buradaki kaynakları inceleme fırsatı buldu. Daha sonra eşit ağırlık puan türünde sınava hazırlanan 12. sınıf öğrencileri, Hukuk ve […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp