Kırgızistan ve Tacikistan’a Hayvan İhracatı İçin İlk Adımı Attık

admin

 

Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Aytın, yaptığı yazılı açıklamada,  Edirne İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği olarak; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan bir heyet ile beraber Kırgızistan ve Tacikistan’dan gelen Bakanlık temsilcileri ve konunun uzmanlarını 16-18 Ekim tarihleri arasında Edirne’de ağırladıklarını belirterek  şunları kaydetti. “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Islah Dairesi’nden Mehmet Fatih Altay, Hayvan ve Hayvansal Ürünler Sınır Kontrol Daire Başkanlığından Ayşegül Ulaşan, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği’nden Veteriner Hekim Dilan Şahin ile birlikte Tacikistan Tarım Bakanlığı Islah Daire Başkanı Abdurrahman Jobırov, Çiftlik sahibi Khushbakht ve Bakanlığa Bağlı Kooperatif Genel Müdür Yardımcısı Rashıd Olımov, Kırgızistan Tarım Bakanlığı Islah Daire Başkanı Orozbaev Cıldızbek, Hayvancılık Daire Başkanı Bakırov Tursunbek Kamcıbekovıc, Dünya Bankası Proje Departmanı Müdürü Cumakanov KalısbeTuratbekoviç’den oluşan heyet Türkiye’den, özellikle aşılı şaptan ari bölge olması nedeni ile Trakya’dan, büyükbaş hayvan alımı için ilimizde gerekli incelemelerde bulundular. Bakanlık ve Merkez Birliğimiz arasında uzun süredir yapılan görüşmelerin ilk adımı olan inceleme ziyaretleri için bölgemizde bulunan heyeti ağırlamaktan onur duyduk.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız ve Merkez Birliğimiz ile Kırgızistan ve Tacikistan Bakanlıkları arasında yapılan görüşmeler ve heyetin ilimizde yaptıkları incelemeler olumlu olarak sonuçlandığında söz konusu ülkelere ilimizden damızlık gebe düve ihraç eder konuma geleceğiz. Geçtiğimiz yıllarda üyelerimizde ki dişi hayvan sayısının artması için yapmış olduğumuz çalışmaların ne denli doğru bir karar olduğunu geldiğimiz bu noktada daha iyi anlamış olduk.

HAYVAN İTHAL EDEN ÜLKE YERİNE İHRAÇ EDEN ÜLKE OLDUK.

Hayvan ithal eden ülke konumundan ihraç eden bir ülke olma konumuna bu kadar yaklaşmış olmak bizler ve üyelerimiz adına çok mutlu edici bir olaydır.

Edirne’deki hastalıktan ari işletmeleri ziyaret eden heyet, ilimizdeki hayvan yetiştiriciliği hakkında incelemelerde bulunarak, konu hakkında bilgi aldılar. Ziyaret esnasında hayvancılık konularının yanında Birliğimizin amacı, faaliyetleri ve hizmetlerimizin anlatıldığı bir sunum yapıldı. Ayrıca üyelerimize daha iyi ve kaliteli hizmet verebilmek için 22.09.2011 tarihinde açılışını yaptığımız Hayvan Hastanemizi gezerek veteriner hizmetlerimiz konusunda ve hayvan hastanemiz hakkında ayrıntılı bilgi aldılar. Kırklareli ilinde ki incelemelerinden sonra ilimize gelerek Birliğimiz ve üye işletmelerimizdeki inceleme ve gezilerinden son derece memnun kalarak ayrılan heyet incelemelerine devam etmek için İzmir ve Ankara’ya gitmek üzere ilimizden ayrıldılar.”dedi

 1,194 total views,  2 views today

Next Post

KİTAP FUARI ARDINDAN

Edirne  bir hafta süre ile kitap fuarı etkinliği  yaşadı. Tarihini Ekmekçizade Ahmet Paşa  Kervansarayı’nda bugüne kadar gördüğümüz etkinliklerden en çok ilgi göreni her gün ziyaret edileni  Kitap Fuarı oldu. Açılmasından mutluluk duyduğum Kitap Fuarına ne zaman gitsem, kitapseverler ve öğrencilerle dolu olduğunu görmek beni mutlu etti. Toplumumuz okumaya ilgi duymayan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp