Kırkpınar ağalarının isimleri sokaklara verilecek

admin

Belediye Başkanı Recep Gürkan yaptığı basın toplantısında davulcuların sorunları ve Kırkpınar Ağalarının isimlerini Edirne sokaklarına verilmesi gündeme getirildi.

recep gürkan basın toplantısı

Gürkan Güreş Federasyonu Başkanı ile her konuda anlaştıklarını hiçbir sorunun olmadığını kaydetti. Ağalık konusuna değinen Gürkan bir önceki yıl Kırkpınar Ağalığının kurumsallaştığını böylece ağalık bedelinin yükseldiğini belirtti.. Devam ettirme kararındayız. Diğer yandan Başpehlivanların tribünü yoktu. Tribünleri olacak. Daha önceleri Kırkpınar ağalığı yapanları özel bir biçimde ağırlamak istiyoruz.

recep gürkan basın toplantısı (2)

Onların Kırkpınar’ın yaşatılmasında büyük katkıları oldu. Kırkpınar ağalığı yapanların isimlerini caddelere vereceğiz. Gürkan kendisine yöneltilen Belediye hesapları ile ilgili soruya verdiği yanıtta her 6 ayda bir belediyenin hesaplarının açıklanacağını söyledi. Kırkpınar Davulcuları konusunda açıklama yapan Gürkan bir önceki yıl bir şef kırk zurna ve kırk davul için 75 bin küsur lira ödeme yapılmış. Bu arada Turizm Tanıtma Fonundan para gelmiş.

recep gürkan basın toplantısı (1)

Bunun için davulculara ödenecek ücretin ihale ile belirlenmesi istenmiş. Bunun üzerine para kullanılmadığı için geri gitmiş. Biz bu yıl fondan 526 bin lira ücret talep ettik. Talep ettiğimiz kalemlerden biri de davul zurna için ödenecek ücret. Bunu talep ederken bu parayı ihale yöntemi ile ödeyeceğimizi belirttik. Bu davulcularla kişisel bir sorun değil. Arkadaşlarımız bu ihaleyi yapmış ihale sonrası kargaşa çıktı. İhale ile yapılmasında ne gibi sıkıntı var bunu anlamakta zorlanıyorum. Bu ihaleyi kim alsa yine Edirneli davulcuları görevlendirecek. Arkadaşlarımız ayni parayı üstelik zamlı olarak alacaklar. Söylendiğine göre davulcu arkadaşların yeşil kartları varmış ihaleyi alan firma onları bir haftalık sigorta yapınca yeşil kart hakları yanacakmış. Kaygıları buymuş bunu araştırdım. Bir hafta süre için yeşil kartlar iptal olmuyor. Bazıları müteahhitlerin davulcular üzerinden para kazanacağını iddia ediyor. Bu doğru değil, bu para 82

bin 082 lira. Bu parayı kazansa, kazanmasa ne olacak. Geçen yıl davulcular 60 bin lira almış bu yıl yaklaşık 70 bin lira alacaklar. Bazı davulcular biz çalmayız diyorlarmış. Ben kimseye çaldıramam. fakat çalacak sanatçı bulurum” dedi.

 

 

 255 total views,  2 views today

Next Post

Kızıl Elma Sanat Ödülü Orhan Gencebay'a Gürkan tarafından verildi.

Sanatçı Orhan Gencebay’a ödülünü Belediye Başkanı Recep Gürkan verdi. Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin (TASAM) ‘3.Dünya Türk Forumu’ çerçevesinde ilk kez verilen ‘Kızıl Elma Ödülleri’ Edirne Tarihi Ekmekçizade Ahmetpaşa Kervansarayı’nda düzenlenen tören ile sahiplerini buldu. Kızıl Elma ödüllleri töreninde sanat ödülü Orhan Gencebay’a verilirken, Kızıl Elma “Strateji” ödülüne Edirne Valisi […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp