Kırkpınar Ağası Ahmet Çetin; “ Yunanlıların Edirne’ye gelmeyişi ekonomiyi etkiledi”

admin

657.Tarihi Kırkpınar Ağası Ahmet Çetin yaptığı açıklamada; Pazarkule Sınır kapısı civarında “Türkiye sınırını ihlal eden iki Yunan Askerinin tutuklanması üzerine, Yunanistan’ın kendi vatandaşlarına Türkiye’ye gitmeyin çağrısı yapması Edirne’de esnafı olumsuz yönde etkilemiştir.” Dedi.

Erasta AVM’de 2 işletmesinin bulunduğunu belirten Ağa Çetin, “Edirne’ye ve AVM’lere Yunanlı vatandaşlar otobüslerle gelip alışveriş yapıyordu. Onların gelişi Edirne esnafına ve Edirne ekonomisine büyük katkı sağlıyordu. Son yaşanan olayda bildiğiniz gibi, 2 Yunan askeri sınırımızı ihlal etmiş ve bizim topraklarımızda Türk askerimiz tarafından göz altına alınmış, sonrasında da tutuklanmışlardı. Bu olayın ardından Yunan Hükümeti, kendi vatandaşlarına  “Türkiye’ye gitmeyin ” diye çağrıda bulunarak durumu protesto etmiş.  Özellikle Edirne’de ki Pazarkule Kapımız hemen hemen durmuş vaziyettedir. Önceden Yunanlılar her gün Edirne’ye geliyordu. Cuma pazarına, Pazartesi Pazarına gidip alışveriş yapıyorlardı. Son 10 gündür gelen insan sayısı çok azaldı. Bu da esnafın mağdur olmasına neden oldu. Türk Adaleti her zaman doğru işlemiştir. Eğer bu 2 asker suçlu ise cezasını çekecek. Eğer Suçsuz oldukları anlaşılırsa serbest kalırlar. İnşallah suçlu değillerdir. Çünkü biz komşuyuz. Aynı havayı kokluyoruz. Komşu komşunun her zaman külüne muhtaçtır derler. Biz de birbirimizin külüne muhtacız.” Dedi.

Yunanistan Hükümetinin bu tavrına karşılık alternatifsiz kalınmayacağını ve alınacak önlemleri sırasıyla anlatan Ağa Ahmet Çetin;  Kapıkulemiz ve Hamzabeyli Sınır Kapımız var. Bakın Bir de İstanbul’a çıkan otobanımız var. Buradan geçen küçük araçları Edirne içine yönlendirirsek ben inanıyorum ki esnaf ekonomik açıdan rahatlayacaktır. Burada günde ortalama 6-7 bin araçtan bahsediyoruz. Her aracın içinde 2-3 kişi olsa 15-20 bin kişi Edirne’den bir şeyler alacak, yemek yiyecek ve para bırakacak. Yani Yunanistan’dan gelen durgunluğu bu şekilde atlatabiliriz. Çok çabuk bunun önlemini almamız lazım. Yunan Hükümeti halka boykot çağrısında bulundu. Bu boykot devam etmektedir. Bizim de bu boykot karşısında alternatif yollarımızı açmamız lazım. Kapıkule alternatif bir yoldur. Küçük araçları Edirne’ye yönlendirirsek rahatlama olur. Eğer önlem alınmaz ise esnaf büyük sıkıntı çeker” dedi.

 

 89 total views,  2 views today

Next Post

Pekcanlı; “Roman Vatandaşlarımıza Kur’an Kursu yapacağına EV yapın”

CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş ve İl Genel Meclis üyesi ve CHP Grup sözcüsü Erdal Akgün ile birlikte CHP İl binasında basın toplantısı düzenledi. Gündemi değerlendiren İl Başkanı Fevzi Pekcanlı;  Mart ayının başında İl Genel Meclisinde gündeme gelen iki Çavuşbey ve Muradiye mahallesindeki roman […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp