KIRKPINAR AĞASI SELİM’İ BAŞKAN SEDEFÇİ KARŞILADI

admin

AW000315

Edirne Belediyesi önünde davul ve zurna eşliğinde hareket eden kortejde, Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi öncülüğünde milletvekilleri, siyasetçiler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, eski Kırkpınar ağaları, Kırkpınar başpehlivanı Ali Gürbüz yer aldı. Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim’i   karşılamak üzere Talatpaşa asfaltına Orduevi yanına  kadar yürüdü.
Talatpaşa asfaltından şehir merkezine doğru yananda eski Kırkpınar ağaları ile davul zurna ile yaya olarak gelen Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim ile buluşan Edirne Belediye Başkanı Sedefçi, Selim’e çiçek vererek, ardından da ağalık kemerini taktı.
Başkan Sedefçi ve CHP milletvekilleri Recep Gürkan’ın yer aldığı kortej, Edirne Valisi Hasan Duruer’in de katılımıyla, Atatürk anıtına yürüdü. Atatürk anıtına çelenk sunumunu; Vali Duruer, Başkan Sedefçi ve Kırkpınar Ağası Selim birlikte yaptı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kırkpınar Marşı ile anıttaki tören son buldu.
Törene, Adalı Halil ve Kara Emin’in mezarlarının bulunduğu Pehlivanlar Mezarlığı’nda devam edildi. Kara Emin ve Adalı Halil’in mezarı başına çelenk konulmasının ardından, Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm’ün duası eşliğinde, ebediyete göçmüş tüm pehlivanlar dualarla anıldı.
Sabah programı pehlivanlar mezarlığında son bulurken, 652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri resmi açılışı saat 18.30’da Sarayiçi Er Meydanı’nda yapıldı.

 148 total views,  2 views today

Next Post

ÖZTÜRK ‘AKREDİTE BORSASI’ DÜNYA STANDARDINDA”

Edirne Ticaret Borsası bünyesinde yapılan   Akredite Borsası açılışında konuşan  Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk konuşmasında şunları kaydetti”   TÜRKİYE’NİN EN ESKİ TİCARET BORSALARINDAN BİRİSİ OLAN BORSAMIZ, ÜLKE ÇAPINDA ÖRNEK GÖSTERİLEN VE EDİRNE TARIMININ GELECEĞİ DÜŞÜNÜLEREK YAPILAN YATIRIMLAR NETİCESİNDE, TÜRKİYE’NİN EN İŞLEVSEL İLK 4 BORSASINDAN BİRİ KONUMUNA GELMİŞTİR. SAHİP OLDUĞUMUZ […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp