Kırkpınar Dijital Ortama Taşınacak

admin

Edirne Belediye Başkanlığınca her yıl düzenlenmekte olan “Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Kültür Etkinlikleri Festivali”nin 652’ncisi bu yıl 1-7 Temmuz 2013 tarihleri arasında Edirne’de kutlanacaktır.

Edirne Belediye Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ortak yürüttüğü proje ile UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne dahil olan “Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali”ni gelişen bilgi teknolojileri aracılığıyla tüm dünya ülkelerinde tanıtmak, bugüne kadar yapılmış tüm çalışmaları toplayıp derleyerek dijital ortama aktarmak amacıyla bir dizi çalışmalar başlatılmıştır. Bu proje kapsamında Kırkpınar Güreşleri ile ilgili tüm bilgi ve belgeler (afiş, davetiye broşür v.b) araştırılacak ve dijital ortama aktarılacaktır.

Edirne Belediye Başkanı Sayın Hamdi Sedefçi “Bilgi toplumu’nun getirdiği yeniliklerden biri de bilgi teknolojilerindeki hızlı değişimdir. Yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde ‘UNESCO’NUN Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne giren’ Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni çağımızın bilgi teknolojilerini kullanarak uluslar arası arenada tanıtmak amacı ile 652 yıldır sürdürülmekte olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni dijital ortama aktarılması ile ilgili çalışmalara başlamış bulunmaktayız. Uluslararası standartlarda gerçekleşecek olan bu çalışma ile arşivlerde Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile ilgili tüm bilgi ve belgeler taranacak ve dijital ortama aktarılacaktır. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yıllara ve boylarına göre neticeleri, Kırkpınar Ağa ve Başpehlivanların özgeçmişleri, arşivlerde yer alan ve ulusal gazetelerdeki Kırkpınar Güreşleri ile ilgili haber bültenleri ile Kırkpınar Güreşleri ile ilgili tüm bilgi ve belgeler dijital ortamda yer almış olacaktır.

Bu çalışma kapsamında Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile ilgili bugüne kadar yapılmış tüm basılı yayın çalışmaları da (kitap, dergi, broşür vb.) bu çalışma ile elektronik ortamda bir veritabanında toplanacaktır. İlgili yayın evi ve yazarlarından alınacak olan izin ile elektronik ortamdan bu çalışmalara da ulaşabilme imkânı sağlanmış olacaktır.

Tarihi Kırkpınar Güreşlerine gönül veren sevgili vatandaşlarımıza destek vermek amacıyla ellerinde bulunan Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile ilgili tüm basılı bilgi ve belgeleri bizlere ulaştırmalarını arzu ediyoruz’’ dedi.KIT,

 182 total views,  2 views today

Next Post

Yol Çevresindeki Tel Örgülere Dikkat

Edirne Merkez Bastanpazarı Tunca Nehri Çevresindeki set  üzerindeki yolun kenarı  ile Karaagaç yolu  çevresi  adeta çöplük haline dönüşmüş durumda. Bir uluslararası yolun çevresinin bu çirkin manzarasının kendilerini üzdüğünü belirten vatandaşlar,yol kenarındaki tel örgülerin bazıları  yere düşmüş  direkleri kırılmış durumda.  Yolların bir kısmında düzenli tel örgü bulunduğu halde bazı yerlerde dikenli […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp