KIRKPINAR İÇİN AĞZI OLAN KONUŞUYOR

admin

fikri_yalin_koseEdirne’nin adı ile anılan, Dünyanın en eski sportif faaliyetleri arasında ikinci sırada bulunan Dünya Kültür Mirası arasında yer bulan Kırkpınar, son aylarda bir kez daha gazete sütunlarında yer almaya başladı. Bazıları Kırkpınar’ın yerini uygun görmüyor orada yapılmamasından söz ediyor. Bu tarihi etkinlik için farklı projeler ileri sürüyor. Bazıları Kırkpınar’ın yerini beğenmeyip başka yere nakledilmesinden yana.

Bu muhteremlerin iddiasına göre “ Efendim güreşlerin yapıldığı alan mezarlık alanıymış burada bu tür etkinlik yapılamazmış. Güreşlerin alanı beton yığını halinde tarihi etkinliğe uygun düşmüyormuş”.Sorun güreşlerin yapıldığı yapı uygun değilse günümüzde onun çaresi kolay. Teknoloji gelişti. Bu tür yapılar birkaç ay içinde istenilen konuma gelebilir.

Kırkpınar’ın yerinin değiştirilmesi başka bir alana taşınması konusuna gelince. Bunu iddia edenler bir kez daha düşünmeli. Bugüne kadar ayni ve benzer şeyleri savunan çok oldu. Bazıları Kırkpınar’ın Edirne’den alınıp başka illerde yapılmasını savundular. Bunun için çeşitli gerekçeler ileri sürdüler. Fakat bunda başarılı olamadılar. Kırkpınar ve alanı o tarihi güreşler her Edirne’linin kalbinde yer etmiş gözü, canı gibi koruduğu Selimiye, Edirne Kırkpınar Üçgeninde görmeye uygun olan bir yerdir. Kuşkusuz o alanda çok acı anılar yaşandı. O kara günleri de yine Edirneliler yaşadı.

Balkan Savaşı’nda yaşanan o acılı günleri Edirne’de yaşayanlar biliyor.

Edirne’nin her yanı, neresi kazılsa orada mezar veya bir tarihi eser çıkıyor, kent adeta bir sit alanı gibidir.

Bunu gerekçe gösterip Kırkpınar gibi dünyaya mal olmuş adı Edirne ile bütünleşmiş bir spor etkinliğini başka bir alana taşıyalım iddiasında olanlar kusara bakmasınlar fakat bu iddiaları ile Edirnelilerin Kırkpınar’a sevgisini, bağlılığını hiçe sayıyorlar.

Bugüne kadar bu spor etkinliğinin Edirnelilerin fedakârlığı ile yaşadığını dikkate almayıp kendi kafalarına göre çare üretiyorlar demektir.

Orada kurulan Kırkpınar günü orada faaliyet gösteren birkaç çevirmeci’yi, insanların burada eğlenmesini gerekçe gösterip Kırkpınar’ı yerinden kaldırmak herkesin harcı değildir. Bu alan sadece güreş alanı olarak görülmemeli.

Sarayiçi nin Edirnelilerin kalbinde yer etmiş sayısız anıları var. Kırkpınar alanının bitki örtüsü pehlivanların güreş tuttukları çimenleri başka alanda yetiştirmenin çok zor olduğunu bu konuda fikir sahibi olanlar söylüyor. O alanın çevresindeki doğa güzelliğini bu alanla bütünleşen tarihi eserlerin bir arada bulunduğu hiçbir yer bulamazsınız.

Tüm bu güzellikleri bir kenara koyup, yok sayarak. Kırkpınar güreş alanını başka yere taşıyacaksın.

Beyler, Kırkpınar alanının panayır havasından kurtarılması fikrine evet.

Güreş yapılan binanın farklı görüntü kazanmasına, binanın dış cephesinin değişmesine evet.

Her önüne gelenin orada semt pazarı gibi ticaret yapmasının engellenmesine, düzen getirilmesine evet.

Güreş Tribünlerinin farklı sporlarda kullanılacak şekilde düzenlenmesine evet.

Buna bağlı olarak, nehirlerin çevresinin düzenlenmesine kimsenin itirazı olamaz, onda hemfikiriz. Bunu Kırkpınar güreş alanı ile bağdaştırarak bu konuda ahkâm kesen kim olursa olsun, başarılı olamaz.

Bazılarının da yağlı güreşleri tüm dünyaya tanıtma iddiaları var. Siz bırakınız güreşleri dünyaya tanıtmayı, önce ülkemize tanıtalım yeter. Kırkpınar zamanı geldiğinde güreşleri izlemek için gelen insanların illerine baktığımızda iki elin parmaklarını geçmez. Önce biz Türkiye’nin bütün illerini Kırkpınar’a davet ederek tanıtalım.

Daha bunu başaramamışız bütün dünyaya tanıtma sevdasına kapılıyoruz. Adamlar Olimpiyatlarda güreşi görmek istemiyorlar sen onlara yağlı güreş kabul ettirmeye çalışıyorsun. Bu “havanda su dövmek” olur. Kırkpınar üzeri bu tür iddialarla insanların kafalarını karıştırmak, hiç kimseye yarar getirmez.

   Kırkpnar’ın daha iyi kutlanması için gayret göstermek, düzenleme yapmak, Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın projelerinde yer alan, Bu etkinliği 81 ile tanıtmak öncelikli hedefimiz olmalı. Önce bunu başaralım daha sonra farklı yollar izlenir. Ayrıca Kırkpınar konusunda her kafadan bir ses çıkması ne derece doğru olur. Bu konuda yetkili ve çilesini çeken Edirne Belediyesi var. Onların fikirlerini dikkate almadan bu işlere soyunmak işgüzarlık olmuyor mu?       

 206 total views,  2 views today

Next Post

Beykent Trafikte De Kendini Gösterdi

İl Emniyet Müdürlüğünce Karayolu Trafik Haftası kutlama etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen resim, şiir ve öykü yarışmalarında Edirne Beykent Okulu ödülleri kaptı. Mayıs ayının ilk haftası kutlanan Trafik ve İlkyardım Haftası’nda yapılan etkinliklerde, aslında çağımızın en önemli sorunu olan trafiği ciddiye almamız gerektiği bir kez daha vurgulandı. Resim alanında 8. sınıf öğrencisi […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp