Kırkpınar için tarihi karar alındı

admin

Edirne Belediye Meclisi Ekim Ayı Olağan Meclisi’nde, Edirne’nin ve Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin geleceğine olumlu katkılar sağlayacak tarihi karar alındı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan başkanlığında toplanan Edirne Belediye Meclisi 10 gündem maddesini oy çoğunluğu ile kabul etti. Gündem dışı 6 maddeyi de karara bağlayan Edirne Belediye Meclisi, Edirne’nin markası olan UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’ne dâhil olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri için tarihi bir karara imza attı.

kirkpinar-icin-tarihi-karar-alindi-1

 

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Belediye Meclisi, yağlı güreş düzenleyen Belediyeleri bir araya getirmek ve bu kentler arasında güreş ile ilgili planlamanın entegrasyonu, sürdürülebilir gelişme, yönetişim ve sosyal destek yaratmak, kentler arası yağlı güreş sporunun organizasyonu yönünde eşitsizlikleri azaltmak, sürdürülebilir geleneksel değerleri kuşaktan kuşağa aktarmak ve sporun ulusal ve uluslararası organizasyonlarda uygulanabilirliği konusunda çalışmalar yapmak amacıyla “Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği”nde üye olarak yer alınması ve birlik tüzüğünü kabul edilmesini oy çokluğu ile kabul etti.

kirkpinar-icin-tarihi-karar-alindi-3

 

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği”nin kurulması aşamasında Meclise bilgiler aktardı. Birliğin kurulması aşamasında sona yaklaşıldığını bildiren Gürkan, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı, Balıkesir Karesi Belediye Başkanı, Antalya Elmalı Belediye Başkanı ve Edirne Belediye Başkanı olarak kendisinin imzalarının bulunduğu bir davet mektubu ile diğer yağlı güreş yapan belediyelere üyelik çağrısı yapacaklarını söyledi.  Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne katılacak pehlivanların yıl içerisinde yapılan tüm yağlı güreşlerden süzülerek gelmesinin, Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde güreşin kalitesinin arttıracağını ifade eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Hedefimiz yağlı güreşleri disiplin altına almak” dedi. “Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği”nin merkezinin Balıkesir’de ya da Edirne’de olmasının önemli olmadığını belirten Gürkan, Birlik altında tek amaçlarının Yağlı Güreş Sporu’nun organizasyonu yönünde eşitsizlikleri azaltmak, sürdürülebilir geleneksel değerleri kuşaktan kuşağa aktarmak olduğunu bildirdi.

 
kirkpinar-icin-tarihi-karar-alindi-2

 73 total views,  2 views today

Next Post

Yaşadıkları kenti yeniden tanıdılar

                    Edirne Belediye Başkanlığı Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nce, ‘Edirne Gezisi’nin bu haftaki konuğu Mithatpaşa Mahallesi’nde yaşayan kadınlar oldu. Edirne Belediye Başkanlığı Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün düzenlediği ‘Edirne Gezisi’ne katılan Mithatpaşa Mahallesi’nde yaşayan kadınlar Edirne’yi adeta yeniden keşfetti. Gezi turu […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp