Kırkpınar için yüz bin lira destek

admin

fikri_yalin_koseBelediye Başkanı Recep Gürkan Başbakanlık Tanıtım Fonundan Kırkpınar’a 1 milyon 200 bin liralık maddi yardım için başvuruda bulunmuş. Bunun sonunda bu fondan Kırkpınar yardımı için ne gelsin diye düşünürsünüz, sadece yüz bin lira yardımda bulunulacağı söylenmiş.

            Uluslararası bir etkinlik olan Kırkpınar’ın bütün külfeti her zaman Edirne Belediyesinin üzerine yükleniyor. Gelenler yiyip içip gidiyor. Bu arada Edirne’ye hiçbir yararı olmadan işini uydurup Kırkpınar süresince keyif çatan asalaklar da var. Tüm bunlara Edirne Belediyesi katlanıyor.

Bugüne kadar ismi cismi duyulmayan gazeteciler mi dersin, adı var kendi yok meslek kuruluşları mı, sağdan soldan torpilini uydurup sahada gazetecilik görüntüsü vermek isteyenler mi, o gün bakıyorsunuz özel giriş kartı alıp Kırkpınar alanına girebiliyor, sanıyorsunuz ki Türkiye’nin bütün basın mensupları Kırkpınar alanında toplanmış.

            Bunların kimlerdir ne iş yaparlar gerçekten bu meslekle uğraşları var mıdır ve nereden geldiklerini o günün telaşında pek araştıran olmuyor.

Bakıyorsunuz Kırkpınar güreş alanı ana baba günü gibi eline bir fotoğraf makinesi alan bir görevli önlüğü takan sahaya dolmuş.

Bu arada bir haftalık güreş etkinliklerinde Kırkpınar ile ilgili haberlere baktığınızda birkaç satırdan öteye geçmiyor, bazıları işin magazin tarafını değerlendirip bu tarihi etkinliği sulandırmak için ne gerekiyorsa yapıyor.

            Adamlar sanki haber yapmak bir spor organizasyonunu izlemek için değil, buraya sadece tatile geliyorlar.

            Bugüne kadar Kırkpınar’ın külfetini her zaman Edirne Belediyesinin omuzuna yükleniyor.  Devletimiz bu kadar hizmet ve ülkenin tanıtımının karşılığında Kırkpınar için ne kadar yardım yapacağı açıklandığında sadece yüz bin lira teklif edilmesi acaba ne anlama geliyor. Bu denli geniş kitlelere hitap eden büyük kapsamlı bir uluslararası etkinlikte üstelik UNESCO gibi uluslararası bir organizasyonda bu parayı bozdur bozdur harca.

Hiç gerekli olmadık yerlere yapılan harcamalarda kısıtlama yapmayan bol keseden harcama yapan yüce devletimiz Dünyanın en eksi spor organizasyonlarından olan, dünyada Maraton’dan sonra ikinci sırada yer alan Kırkpınar için bu kadar parayı layık görmüş pes doğrusu.

            Buna karşın Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan “ Biz sadaka istemiyoruz” diye tepki göstermesine hak vermemek elde değil.  Ne yazık ki, bazı çevreler, devletimizin etkin kişileri Trakya’ya özellikle Edirne’ye önyargılı yaklaşıyorlar, henüz bu imaj kırılmış değil.

Başka yörelere fazlasıyla akan devlet olanakları Edirne söz konusu olduğunda Kırkpınar’a yapılacak yardımda olduğu gibi fiske ile veriliyor. Bu parayı teklif etmeye insan utanır. Bunların her halde Kırkpınar’ın ne olduğundan ve öneminden haberleri yok. Bunu sıradan bir etkinlik gibi görüyorlar. Onun için böyle sadaka parası gibi para teklif ediyorlar. Çok yazık.

            Her türlü olumsuzluğa rağmen Edirneliler ve Edirne Belediyesi bu yükün altından kalkacaktır. Ondan kimsenin şüphesi olmasın bu parayı Kırkpınar’a teklif edenler daha sonra utandığı ile kalacaklardır.

KÜTÜPHANELERİMİZ BOM BOŞ

Halkımızda okuma alışkanlığı her geçen gün azalıyor. Özellikle gençlerimiz arasında okumaya karşı ilgisizliğin artması iyiye alamet değil. Edirne’de gerçekten çok modern içinde her istediğini bulabileceğin kütüphanelerimiz var.

            Kitap okumak için gelenlerin faydalanacakları çağdaş salonları var. Kütüphane personeli okuyuculara her türlü yardımı desteği sağlıyor. Tüm bu imkânlara rağmen bakıyorum İl Halk Kütüphanemiz bom boş. 

            Evlerinde okumak içi kitap alanların ve bir araştırma amacıyla kütüphaneden yararlananların dışında kütüphanelerimizde kimseler yok.

Kitabın vereceği bir bilgiye başka kanallarla sağlayacağını söyleyenler konuya eksik bakıyorlar demektir.

Bu bilgileri bilgisayarlardan veya başka kanallardan sağlayabilirsiniz. Buna rağmen okullarda ve sınavlarda yine satırlarla yüz yüze kalıyorsunuz başarınız satırlara bağlı.  Kitap sayfalarına alışık olmayan, okuma alışkanlığı gelişmeyen toplumların çağdaş anlamda fazla gelişemedikleri yerinde saydıkları de bir gerçek.

Bırakınız kitap okumayı, günlük gazete satışının dahi en geri kalmış ülkeler düzeyinde olan ülkemizde gençlerimize okuma alışkanlığının kazandırılması kaçınılmazdır.

Okuyup incelemeden gözler satırlarla buluşmadan bir bilginin kazanılamayacağını iyice anlamamız gerekir. Kütüphanelerimiz de bu konuda yararlanacağımız yerlerin başında geliyor.

Öğrencilerimiz kitap okumuyor da peki öğreticilerimiz ne kadar kitap okuyor dendiğinde orada da başarılı olduğumuz söylenemez.

            Ülkemizde okuma alışkanlığı kazandırmak için en üst düzeyde yöneticilerden başlayıp alt tabakalara kader okuma konusunda seferberlik başlatmak gerekir.

            Herkesin; okumayan toplumların gelişmeyen, çağdaşlaşmayan toplum olduğunu unutmamaları gerekir.

 113 total views,  5 views today

Next Post

Büyükçekmece Belediye Başkanı Akgün’den ziyaret

Her yıl Ramazan ayında Edirne Gezi’si düzenleyen İstanbul Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Edirne ziyaretleri kapsamında Edirne Belediyesi’ni de ziyaret etti. İstanbul Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, beraberinde Büyükçekmece Belediye Meclis Üyesi Ahmet Şahin ile birlikte, Edirne Belediye Başkan Vekili Mehmet Özçuhacı’yı başkanlık makamında ziyaret etti.     […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp