Kırkpınar öncesi sorunlar masaya yatırıldı

admin

????????????????????????????????????

 

 

Bu yıl 655.si yapılacak Kırkpınar güreşleri öncesi yapılan Toplantıya Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Güreş Federasyonu Bölge Sorumlusu Sait Temiz, Güreş Federasyonu Merkez Hakem Komitesi Başkanı Tahir Yılmaz, Koordinatör Metin Başdemir’in katıldığı  bir toplantı yapıldı. Belediye meclis salonunda yapılan toplantıda söz alan Belediye Başkanı Recep Gürkan, Unesco’nun  Somut Olmayan Kültür Mirası listesine giren Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin 655.sini   bu yıl 18-24 Temmuz tarihleri arasında  kutlayacağız. 1924 tarihinden bu  yana kesintisiz olarak kutlanan Sarayiçi’nde kutlayacağız.

????????????????????????????????????

 

 

 

Kırkpınar’ın hem yağlı güreş camiamıza hem de Edirne’mize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Bilindiği gibi 1946 yılından bu yana Kırkpınar’ın ev sahipliğini yapan Edirne Belediyesi olarak Ocak ayında  bir basın toplantısı yaptık. Böylece 2016 yılı Kırkpınar Çalışmaları Ocak ayında başladı.Yaptığımız toplantıda güreşle ilgisi olan herkesi görüşlerini aldık. Daha sonra içimizde bu konu ile sorumlu arkadaşlarla yıl içinde birçok çalışma yaptık. Bu çalışmanın sonun yaklaştık. Bugün yine Federasyonumuzun Genel Koordinatörü Metin Başdemir, hem de Merkez Hakem Kurulu Başkanı Tahir Yılmaz ile diğer yetkili arkadaşlar da buradalar. Arkadaşlarımızla hem saha çalışması hem de neler yapabiliriz. Gelecek yıl yapılacak Kırkpınar için bir değerlendirme yaptık. Bunu değerlendireceğiz” diyen Gürkan Kırkpınar alanında yapılan çalışmalar konusunda açıklamalarda bulunarak, “ Eylül ayında  tüm Güreş camiasının katılımı ile bir Güreş çalıştayı düzenleyeceğiz burada alınacak kararlarla gelecek yıl görselliği zengin bir Kırkpınar’ı sunmayı arzuluyoruz. Bu arada Sarayiçi’nde Rekreasyon projemiz tamamlandı ihalesi yapılacak. Ayrıca bu Yıl Ankara’ya gidip Gençlik Spor Bakanımızla stadın yenilenmesi projesini görüşeceğim” dedi.  Daha sonra söz alan Merkez Hakem Komitesi Başkanı Tahir Yılmaz Basın mensuplarının güreşe ilgi göstermesinden mutluluk duyduğunu belirterek; “ Kırkpınarı  nasıl ileri götürebiliriz eksiklerimizi önceden belirlemek için buradayız. Diğer yetkili arkadaşlarımızla buraya geldik. Başkanımızın yeniliklere imza atacağı anlaşılıyor. Bizler için en önemli olan Güreş çayırının yeniden yapılması geçen yıl çayırdaki otlarda sorun yaşanmıştı. Bu yıl Kırkpınar çayırında düzenleme yapıldığı için başkanımıza teşekkür ediyorum.” Dedi.

????????????????????????????????????

 

 

GÜREŞÇİLER ARASINDA MAKAS DARALDI

Ardından Söz alan Güreş Federasyonu Bölge Sorumlusu Sait Temiz, İlgili arkadaşlarıyla bir ay zarfında  eksikleri gidereceklerini Kırkpınar’ı düzenli olarak güreşe hazır duruma getireceklerini kaydederek; “Ben bu yıl Kırkpınar’ın diğer yıllardan farklı olacağı inancındayım.Özellikle Başpehlivanlarımız arasındaki makas çok daralmış durumda Bilindiği gibi Ahmet Taşçının ardından altın kemere sahip olan sporcumuz çıkmadı. Üç yıl başpehlivan olan olmadı. Bundan önce yapılan güreşlerde değişik arkadaşlarımız baş pehlivanlığı kazandı. Bu yıl güreşlerde heyecan olacak. Çok renkli bir Kırkpınar bizleri bekliyor. Geçen yıl 54 başpehlivanımız vardı. Bu yıl 57 pehlivanımız güreş tutacak. Umarım sakatlığın olmadığı, centilmence güreşlerin yapıldığı bir Kırkpınar olur” diye konuştu.

 216 total views,  2 views today

Next Post

Mardin Midyat’tan gelen şehit haberiyle yüreğimiz yandı

Terör bir kurban daha aldı. Şehit acısı bir kez daha Edirne’ye düştü.  Dün Mardin’in Midyat ilçesinde Emniyet Müdürlüğüne teröristlerce bomba yüklü araçla düzenlenen saldırı sonucu şehit olan bayan  polis memuru Nefize Özsoy’un  (32)Edirne Şükrüpaşa  Mahallesi  168 Sokak Çetin Koç sitesindeki  baba ocağına şehit ateşi düştü, Haberin duyulmasından sonra  apartmana Türk […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp