KIRKPINAR’IN ARDINDAN

admin

                652. Kırkpınar etkinlikleri kazasız belasız sona erdi. Edirne Belediyesi ve halkımız bu tarihi etkinlik sınavını başarı ile tamamladı.  

     Bu yıl yapılan güreşlerin geçen yıllara oranla  daha heyecanlı geçtiği, şike ve doping  söylentilerinin gündeme gelmediği  güreş otoritelerince de kabul ediliyor.

     Şaibesiz bir Kırkpınar bizler için onur verici bir durum. Geçtiğimiz hafta yapılan Akdeniz Oyunlarına baktığımızda onlarca sporcumuzun dopingli çıkması ülkemiz açısından üzüntü verici bir durumdu. Çok şükür Kırkpınar’da böyle bir olumsuzluk yaşanmadı.

  Kırkpınar nedeniyle Edirne’ye gelen konukların sadece yatacak yer şikayetlerinin olduğu diğer konularda fazla yakınmaların olmadığını gözledik.

     Bu Kırkpınar’ın artı değerleri, Bir de  madalyanın ters tarafına bakalım. Kırkpınar’da cazgır güreşçileri tanıtırken Edirneli güreşçilerin  adının çok az anons edilmesi, güreşçi sayısının yok denecek kadar az olması dikkatimizi çekti.

    Güreşin merkezinde, pehlivanların  yağlı güreşin kabesi denilen Edirne’mizde bu spora ilginin az olmasını burada yaşayan herkes dikkate almalı,çok iyi değerlendirmeli .Bu bir anlamda bölgemizde Yağlı güreşin sevilmediği benimsenmediği anlamına gelmiyor mu?

    Bırakınız Edirne’yi Trakya genelinde dahi Kırkpınar çayırında peşrev atan pehlivan sayısı az. Orada durup düşünmemiz gerekir. Daha önceki yıllarda Kırkpınar Başpehlivanı çıkaran topraklar şimdi neden güreşçi yetiştirmiyor. Toprak ayni toprak insanlar ayni insanlar da  neden bizim de Antalya ve diğer şehirlerde yetişen derece alarak kürsüye çıkan pehlivanlar gibi pehlivanlarımız yok. Bu durum herkes gibi bana da üzüntü veriyor. Antalya’nın ekonomik durumu iye onlar pehlivanlara imkânlar sağlıyor diye işin içinden çıkamayız.

   Pehlivanlara spor  yapma ve barınma imkanı sağlamak diğer spor dalları gibi pahalı bir yatırım değil. Yağlı güreş tesis ve başka yatırım istemiyor.

    Sadece güreşe meraklı sporculara beslenme,barınma ve iş olanağı sağlayacaksın. Edirne’miz bu imkanlardan yoksun mu?  Onlarca sanayi tesisimiz var. Bunlar Kırkpınar’ın merkezinde bir ve birkaç güreşçiye imkan sağlayamaz mı?

    Bu güreşçiler kürsüye çıktığında onların reklamlarını da yapacağını bunun en geniş alana yayılacağını hesap etmiyorlar mı?

   Bu alanda Trakya Birlik Yöneticilerini kutlamak gerekir. Bu kuruluşumuz Kırkpınar etkinliklerinde en önde yer alıyor. Pehlivanların yağını veriyor. Ödül desteği sağlıyor. Her şeyden önemlisi Kırkpınar’a güreşçi yetiştiriyor.

   Adeta diğer kurumlara örnek oluşturuyor. Trakya Birlik güreşçisi olarak Kırkpınar’a çıkan Ufuk Yanık,175 güreşçinin katıldığı Ayak Boyu gurubunda 3. olmayı başararak  bölgemizde madalya alan tek güreşçimiz oldu.

  Bu Trakya Birlik açısından ne kadar sevindirici  bir durum ise, Edirne’miz açısından da, o denli  düşündürücü ve üzüntü vericidir. Trakya Birlik Güreşçi yetiştirmesine imkân sağlıyor da diğer kuruluşlarımız bunu yapamazlar mı?

    Kırkpınar sonrası bu durum gündeme taşınmalı. Merkezi bizim sınırlarımız içinde olan bir spor etkinliğinde bizim bölgemizden yetişen güreşçi neden olmasın?

     Bu herhangi bir yörede yetişmeyen bir ürünün tanıtımı yapmak anlamına gelmiyor mu? Daha önceki yıllarda Kırkpınar çayırında güreşen madalya kazanan güreşçilerin çoğu bölgemizde yetişmiş. Bugün bırakınız Başpehlivanlık güreşlerinde madalya almayı, küçük boy güreşlerde dahi kürsüye çıkacak güreşçilerimize hasret kaldık.

   O nedenle Trakya Birlik Güreşçisi Ufuk YANIK kardeşimizi kutluyorum. Dilerim bundan sonraki yıllarda Ufuklar daha da artar.

    Güreşte bölgemizin sesini duyururlar. Bakıyorsunuz Cazgır Güreşçilerin memleketlerini sayıyor. Bunların arasında Trakyalı yok denecek kadar az, içimiz burkuluyor duygulanıyoruz.

   Üniversitesinde Spor Akademisi olan bir bölgede güreş sporunu böyle ilgisizlik olmaz. Geçmiş yılların Deliorman nesli nereye gitti. Güreş’e ilgisiz kalarak Mezarlarında eski pehlivanlarımızın kemikleri sızlamıyor mu? Kırkpınar’ın ardından bu ve benzeri sorunlar sıcağı sıcağına masaya yatırılmalı ve gündemde tutulmalı.

     Bu arada Kırkpınar’a devletin ilgisizliğinin nedenleri de araştırılıp buna çare bulunmalı. Sen Kırkpınar’la övünecek her fırsatta gurur duyduğunu dile getireceksin, bu etkinlik için yardım söz konusu olduğunda” kendi yağınızla kavrulun benden yardım yok ,olsa bile çok az miktarda” diyeceksin.

   İşte bu olmadı. Bu spor etkinliği tüm halkımızın göğsünü kabartıyorsa onur duyuyorsak bunun madde yönden desteklenmesi en görkemli şekilde yapılmasının sağlanması gerekmez mi?

 153 total views,  2 views today

Next Post

Edirne'de Asfaltlama Çalışmaları Devam Ediyor

Edirne’de asfaltlama ve kaldırım çalışmalarına hızla devam eden Edirne Belediyesi halkın takdirini toplamaya devam ediyor.  Kent merkezinde ki  bütün sokakları asfaltlayan Fen işlerine bağlı ekipleri  çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor. Yapılan çalışmalar kapsamında birçok cadde ve sokağa sıcak asfalt döküldü. Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi’nin  yakından takip ettiği çalışmalar dün  […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp