Kırkpınar’ın Yayın Hakkını 10 Yıllığına Doğuş Grubu Aldı

admin

651 yıllık geçmişi bulunan Kırkpınar yağlı güreşlerin naklen yayını için Edirne Beledisinde ihale yapıldı. UNESCO tarafından somut olmayan kültürel miras listesine alınan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin naklen yayın hakkını 10 yıllığına Doğuş Yayın Grubu kazandı.

Yapılan ihaleye yalnız olarak katılan Doğuş Grubu ihaleyi 10 yıllığına kazandı. Yayıncı firma Edirne belediyesine ilk yıl 22 bin TL ödeyecek ve saha içi ve saha dışı reklam gelirleri yüzde 50 paylaşılacak. Sözleşmeyi, Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi ve NTV Spor Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Cengiz Macar imzaladı.

İmza töreninde konuşan Başkan Sedefçi, Kırkpınar’ın UNESCO Somut Olmayan Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girerek bir Dünya markası haline geldiğini ifade ederek, ” Kırkpınar ve Selimiye UNESCO listesinde yer alınca Edirne çok yoğun turist alan bir kent haline geldi. Geçen yıl 2,5 milyon turistin Edirne’ye gelmesinden mutluluk duyuyorum.

Şehrimize Japonlar, İspanyollar, Amerikalılar gruplar halinde gelmeye başladı. Turistler, Selimiye’yi Kırkpınar’ı ve şehrin her tarafını görerek ayrıldılar. Tüm bu çabalara rağmen Kırkpınar yılda 250 bin yerli ve yabancı turistin izlediği bir etkinlik olmaktan öteye gidemedi.

Dünya malı olmuş bir Kırkpınar maalesef çok dar bir çerçevede ulusal ölçekte kaldı. Bu da bizi büyük üzüntülere sevk etti. İddia ediyorum Kırkpınar Amerika’da yapılmış olsaydı yılda en az 5 milyon turist gelir o güreşleri izler, büyük paralar bırakırdı. İnşallah şu anda naklen yayın işiyle “Besmele”yi çektik. Doğuş Grubu ile beraber Edirne’yi ve Kırkpınar’ın marka değerini tüm dünyaya tanıtma şansına kavuşacağız” dedi.

 

NTV Spor Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Cengiz Macar ise Doğuş Yayın Grubu ve NTV Spor olarak dünyanın en eski spor organizasyonlarından biri olan Kırkpınar’ın yayıncısı olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti.DSC_0282

 212 total views,  2 views today

Next Post

Kalite Bilinci ve Standartlaşma Edirne'den Start Alacak

Türk Standartları Enstitüsü Marmara Bölge Koordinatörü  Mehmet Hüsrev, Marmara Eğitim Müdürü Abdülkadir Öncel ve İstanbul Personel ve Sistem Belgelendirme Müdürü Ahmet Nursi Kartal  Odamızı ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanımız Cemil Güler ile görüştü.               Ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkanımız Güler,TSE’nin Edirne’de çok eski yıllara dayanan bir yapısı olduğunu […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp