Kızılay Kan Merkezi Girişindeki Kitabe Neden Kaldırıldı

admin

Edirne Kızılay binasının Kızılay Kan Merkezi yanında bulunan binanın yapılmasında katkısı olan yöneticilerin isimlerinin yer aldığı pano burada kiracı olan firma tarafından üstüne panel konularak kapatıldı.

kızılay

Edirne Kızılay binasının bulunduğu arsa bina yapılmadan önce Makbule Adıyaman adında bir hayırsever bayan tarafından Kızılay’a bağışlanmış. O zaman Kızılay yönetiminde olanların büyük çabası sonucunda bugünkü binanın yapılması gerçekleşmişti,

Üzeri pano ile kapatılan kitabede şunlar yazılıydı;

“Bu bina; Makbule Adıyaman’a ait olan arsa üzerinde Metin Kıray, Ali Güler, Ertan Akalan, Yılmaz Hamami, İbrahim Özdobaç, Necati Sünterci, Ehad Vardar, Rıfat Yılmazer, Ekrem Yüksel, Nuri Cay, Ahmet Altuğ, Hasan Akıncı, Savcı Bilgen, İlter Konuksever, Erbil Promet, Hikmet Gülcüoğlu, Adem Zeki Kilsedar’ın yönetici oldukları dönemde yapılmış ve 25.11.1998 tarihinde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından açılmıştır.”

Bugün kitabe Kızılay binasında kiracı olan firma  tarafından önüne panel konularak kapatılmış durumdadır.

kızılay (1)

Buna tepki gösteren vatandaşlar “Türk Kızılayı’nın 150 yıldan beri yaşamasının en güçlü nedenlerinden biri vefa geleneğidir.

AKP tarafından göreve atanıncaya kadar bu gelenek sürdürülmüştür.

Genel Başkanından, Edirne’deki yöneticilere kadar Kızılay’ın yolunu dahi bilmeyen, bu yönde hizmetleri olmayan kişiler, bu güzide kuruluşumuzun vefa geleneğini de bu şekilde ayaklar altına almışlardır. Bu kurumun meydana gelmesinde büyük katkısı olan kişilerin adının yazılı olduğu kitabenin yeniden yerine asılmasını bekliyoruz” uyarısında bulundular.

 

 

 218 total views,  2 views today

Next Post

Arda, Erkekliğe Merhaba Dedi

Mutlu – Sinan Adalı’nın oğlu, Hamdiye-Muhsin Dikmetaş ile Hacer-Kenan Adalı’nın torunu, Gazetemiz sahiplerinden Hakan Akkan’ın kayınbiraderinin oğlu Arda Adalı Çamlık Düğün Salonu’nda yapılan ve binlerce kişinin katıldığı sünnet düğünü ile erkekliğe ilk adımı attı. 1 Ağustos Cuma günü Uzunkaldırım Mektep Sokak’taki evlerinde yapılan kına töreni yapıldı. 2 Ağustosta yine evinde […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp