Knesiotape Bantlama Yöntemi

admin

Fizik Tedavi ve rehabilitasyon Uzmanı Dr.Turgut Terzi Knesiotape bantlama yöntemi yaklaşık 25 yıldır ,spor yaralanmaları,agrı tedavisi  ve fizik tedavi alanında kullanıldığını belirterek şunları kaydetti“

Knesiotape yöntemi vucutta kas ve eklemleri desteklerken, vucudun doğal iyileşme mekanızmasını hızlandırır.Bu yöntem özellikle ortopedik ve nörolojik problemleri tedavi etmek için kullanılır.

Knesiotape  bantalama yönteminin temeli ilgili kası uzamış pozisyonda bantlamaya dayanır.Uygulanan bölgedeki kasın fasiasına  etki ederek kan dolaşımını artırır, böylece kas ve ekleme destek sağlar ,agrıyı azaltır,hareket genişliğini artırır.

 

Sonuç olarak  knesiotape;  agrının azaltılmasında , kas eklem gibi yapıların desteklenmesinde ve kas gucunun daha ıyı kullanılması için uygulanmaktadır.Knesiotape  bantalama yönteminin cilt alerjisi dışında bir yan etkisi yoktur ,bu da nadir olarak gözükmektedir.

 

Kinesiotaping yönteminde amaç; doku iyileşmesini sağlamak, ağrısız ve kolay bir şekilde hareket olanağı sunmaktır. Kinesiotaping yönteminde özel bantlar kullanılmaktadır. Bu bantlar cerrahi sonrası sorunlu bölgeye yerleştirilerek doku iyileşmesini sağlar. Ayrıca bel, boyun ve sırt ağrısı çekenlerde yine bu bantları kullanarakağrılarına son verebilir. Kinesiotaping yönteminde kullanılan bu bantları ismi ise Kinesio’dir.

Kinesio ağrı bantları, hassas dokunmuş bir pamuktan oluşmaktadır. Ayrıca bantların çok ince olmasından dolayı da, kullanıcıya rahatsızlık vermez. Islanma ve terleme gibi durumlarda cilt üzerinde kalmasında bir sakınca yoktur. Uygulama sonrası vücut ve eller yıkanabilir. Siz çıkarmadığınız sürece en fazla 7 gün çıkmaksızın vücutta kalırlar. Kinesio ağrı bandı, uzayabilme ve esneyebilme özelliğine sahiptir. Bu özellikleriyle kullanankişinin hareketlerine uyum sağlar.

Kinesio ağrı bantlarını dilediğiniz büyüklükte kullanacağınız bölgeye göre kesip şekillendirebilirsiniz. Kinesio ağrı bantları kullanımı doğru olursa, tedaviden daha hızlı yanıt almış olursunuz. Siyah, ten rengi, pembe ve mavi rengi olan Kinesiotape’ler, ticari olarak 5cm x 20 metre’lik ambalajlarda tek yada 6’lı kutular halinde satılmaktadır.“

 

 68 total views,  2 views today

Next Post

Valiliği Proje Ziyareti

Bulgaristan / Yanbolu Kolio Fıcheto İnşaat ve Jeodezi Lisesi ile Edirne Merkez Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nin ortaklaşa uygulamayı planladıkları proje ile ilgili bilgi vermek amacıyla Valiliğe bir ziyaret gerçekleştirdiler. Amacı; inşaat sürecinin aşamalarını ve faaliyetlerini öğrencilere uygulamalı olarak öğretmek olan projenin,  gençlere pratik bilgiler ve gelecekteki kariyerleri için gerekli […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp